اهدای گواهینامه ثبت جهانی دوتار به استاد عثمان محمدپرست

اهدای گواهینامه ثبت جهانی دوتار به استاد عثمان محمدپرست

نسخه ای از گواهینامه ثبت جهانی دوتار كه به دو زبان انگلیسی و فارسی نگارش شده، به استاد عثمان محمدپرست اهدا شد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، این گواهینامه از جانب بهروز وجدانی که عهده دار پرونده ثبت جهانی دوتار با عنوان «مهارت سنتی ساختن ونواختن دوتار» در یونسکو بود به استاد عثمان محمدپرست اهدا شده است.
در قسمتی از پیام وجدانی به استاد عثمان آمده است: سپاس فراوان من را خدمت استاد عثمان محمدپرست (عثمان خوافی) نوازنده منحصر به فرد دوتار برسانید، برای این انسان شریف و نوازنده بی ادعا که بسیاری از هنرمندان طراز اول کشور بعضی از آلبوم های معروف خودرا مرهون نغمه های دلنشین دوتار او هستند آرزوی سلامتی و شادی دارم.»
در ادامه آمده است: «با توجه به این حقایق و شخصیت شجاع، بی ریا و مهربان او بود که اینجانب که پژوهش و نگارش و مدیریت پرونده ثبت شده در سال ۱۳۹۸ در یونسکو را بعنوان میراث جهانی عهده دار بودم گواهینامه انگلیسی را همراه با متن فارسی که خودم تهیه کرده بودم با عنوان «مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار» را به خانواده ایشان تقدیم کردم که زینت بخش اتاق محل زندگی ایشان باشد.»
این لوح به نمایندگی از وجدانی توسط محمود باعقیده رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواف و علی تاجیک رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خواف به استاد محمدپرست تقدیم شد.
عثمان محمدپرست در سال ۱۳۰۷ در شهر خواف در خراسان رضوی متولد شد، عثمان محمدپرست دوتار نواز ایرانی از ۱۰ سالگی با دوتار مأنوس شد.
او آثار مطرح و معروفی دارد که از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام های این دیار، اجراهای گوناگونی را درعین وحدت آفریده است.
محمد پرست دیر زمانی است که دارای کارهای خیرخواهانه در حوزه مدرسه سازی است.
نخستین کاشی ماندگار خراسان رضوی در امتداد حفظ میراث ناملموس کشور از طرف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ۸ شهریور ۱۳۹۶ بر سر در منزل عثمان محمدپرست نصب گردید.

1399/05/06
15:09:55
5.0 / 5
1207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد