مدیركل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری خبر داد؛

آغاز فاز دوم پروژه شهر توریست با همكاری وزارت كشور

آغاز فاز دوم پروژه شهر توریست با همكاری وزارت كشور

سفرگو: زاهد شفیعی از شروع فاز دوم پروژه شهر توریست با بیان آمادگی هشت استان برای ارزیابی، با همكاری و حمایت وزارت كشور آگاهی داد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر زاهد شفیعی مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: بعد از مکاتبات و جلسات گوناگون با معاون عمرانی وزیر کشور (رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور)، موافقت برای حمایت و همکاری با پروژه "شهر گردشگر" را گرفتیم و بر طبق این توافق شهرداری ها ملزم به پشتیبانی از این پروژه شده اند. از آنجائیکه برای اجرای این پروژه نیاز به همکاری زنجیره ای از بازیگران است، این توافق و حمایت شهرداری ها در تسریع اجرایی تأثیر بسزایی خواهد داشت.
مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری با اشاره به اجرای فاز یک این طرح، افزود: سال قبل با ارزیابی شهرهای شیراز، کرمان، همدان، یزد، اردبیل انجام شد که هر چهار شهر موفق به کسب سه ستاره شدند. برنامه ریزی ما برای اجرای فاز دوم ارزیابی تمامی شهرهای کشور تا اردیبهشت ماه بود که به سبب کرونا این امر میسر نشد و به تعویق افتاد.
او با اشاره به اهمیت حضور توریست در شهرهای مورد ارزیابی، اضافه کرد: به این دلیل که در این طرح موضوع توریست اهمیت دارد منتظر بودیم وضعیت کرونا رو به بهبود برود که کار اجرایی را آغاز نماییم. باتوجه به اعلام آمادگی استان های یزد، کردستان، کرمان، البرز، کهگیلویه وبویراحمد، مرکزی، خوزستان و آذربایجان غربی برای ارزیابی و مشخص نبودن زمان اختتام کرونا، اجرای فاز دوم را با رویکرد بررسی زیرساخت های گردشگری و شناسایی کمبودها و پتانسیل شهرها آغاز می نماییم.
او پروژه شهر توریست را دارای ساختاری تعاملی و پویا عنوان نمود و در رابطه با مزایای چند جانبه آن اظهار داشت: به مدیران محلی کمک می نماید که بدانند وضعیت گردشگری شهر در چه سطحی قرار دارد. در رابطه با مزایای مقصد به توریست اطلاعات می دهد. رقابتی بین مقاصد گردشگری با رویکرد و ادبیات گردشگری به وجود می آورد. برای توزیع تخصصی منابع بین مقاصد به ما کمک می نماید که کدام مقصد عملکرد بهتری داشته، کدام نقطه ضعیف عمل کرده و دلیل این تفاوت چیست.
او با تاکید بر اهمیت تقاضا محور بودن رویکرد این طرح، اضافه کرد: در گذشته ارزیابی ها مشکل داشت و تنها سمت عرضه لحاظ می شد. همین طور هیچ معیار دقیقی برای سنجش کیفیت مقصد از منظر توریست وجود نداشت، اما در رویکرد کنونی نظر توریست درباره شهر لحاظ می شود و توریست بازیگر اصلی است.
شفیعی با اشاره به اهمیت تجربه توریست از مقصد و تعامل مقصد با گردشگر، بیان کرد: در این طرح توریست از نظر تجربه، استقبال، اتمسفر، خدمات دهی، دسترسی، میهمان نوازی شهر مقصد مورد پرسش قرار می گیرد و پاسخ های توریست به این پرسش ها روی رتبه نهایی شهر تأثیرگذار است.
او تاکید کرد: شهر توریست جزو پروژه های اصلی وزارتخانه برای رتبه بندی و ارزش گذاری شهرها با رویکرد رقابت پذیری مقصد است که برمبنای چارچوب علمی شهرها استانداردسازی و از لحاظ خدمات و زیرساخت های گردشگری توسعه پیدا می کنند.
مدیر کل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری متنوع سازی محصول گردشگری مقاصد کشور، معرفی محصولات جدید مقاصد کشور و مدیریت بهینه منابع گردشگری را همچون خروجی های اجرای طرح شهر توریست عنوان نمود.


منبع:

1399/05/28
09:58:57
5.0 / 5
1341
تگهای خبر: آموزش , توریست , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد