نكاتی درباره ی میراث پنهان اصفهان

نكاتی درباره ی میراث پنهان اصفهان

به گزارش سفرگو اصفهان سرپرست هیئت دیرینه شناسی تپه اشرف، در حالی از اتمام فصل هفتم كاوش در این محوطه، بدون هیچ برنامه ریزی ای برای تداوم كار یا گسترش محدوده‌ی مورد كاوش آگاهی داده كه رئیس پیشین پژوهشكده‌ی دیرینه شناسی كشور می گوید: آثار كشف شده در این تپه، سرنخ های بسیار مهمی برای پی جوییِ دقیق تر تاریخ گذشته اصفهان داده است.


گرچه شهردار اصفهان تیرماه سال جاری اعلام نموده بود: «رسیدگی ویژه به تپه اشرف به شکل جدی در دستور کار شهرداری قرارگرفته و تصمیم گرفتیم انجام مجدد کاوش ها را پشتیبانی و از پروژه های کاوش حمایت نماییم.» و مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان نیز نظر به همین عزم جزم شهرداری برای «رسیدگی ویژه و جدی» به تپه اشرف، در ماه مرداد اظهار کرده بود: «امیدوارم با همکاری سایر نهادها خصوصاً مدیریت شهری، فصل بعدی کاوش در تپه اشرف ادامه پیدا کند و قسمتی از راز مگوی حیات تمدنی استان در این بخش از فلات مرکزی ایران برملا شود» با این وجود، علیرضا جعفری زند سرپرست هیئت دیرینه شناسی در تپه اشرف، اخیرا از اتمام فصل هفتم کاوش در این محدوده آگاهی داده و گفته: «متأسفانه برای ادامه کاوش ها هیچ اقدام و برنامه ریزی ای نشده است.»
عباس مقدم، رئیس پیشین پژوهشکده‌ی دیرینه شناسی کشور اما به ایسنا می گوید: اصفهان یکی از شهرهای استثنایی ایران است که خیلی از مدارک باستان شناختی در آن مستور مانده و طبیعی است که بسیاری افراد تنها به مواردی اهمیت دهند که عیان است.
او خاطرنشان می کند: به خاطر خاصیت طبیعی ای که زاینده رود داشته و رسوب گذاری عظیم در دشت اصفهان را سبب شده، بسیاری از آثار باستانی این شهر قابل رؤیت نیست و بر همین اساس، سرنخ هایی که در تپه اشرف به دست آمده است می تواند چشم ما را به واقعیت های اصفهان بیشتر باز کند تا پی جویِ زیستگاه ها و آثاری از دوره‌ی اشکانی، ساسانی و حتی قبل از تاریخ در اصفهان باشیم.
این عتیقه شناس یادآور می شود: مسئولان امر و خصوصا باستان شناسانی که در اصفهان فعالند باید به این امر توجه ویژه داشته باشند که شهرهایی که در خود رودخانه هایی با کیفیت زاینده رود دارند، باید با روش های مختلف و روزآمد ارزیابی شود. هیچ بعید نیست که زاینده رود همان کاری را با اصفهان کرده باشد که نیل با مصر یا دجله و فرات با نواحی جنوب بین النهرین کرده و به این ترتیب، صدها شهر و روستای ادوار مختلف قبل از تاریخی و تاریخی در آن مدفون شده باشد.


مقدم، درباب انتقال اسکلت کشف شده در فصل هفتم کاوش تپه اشرف به موزه هنرهای تزیینی اصفهان توضیح می دهد: باستان شناسانی که با تدفین و اسکلت انسانی در محدوده‌ی محل کاوش خود سروکار دارند، معمولاً با دعوت از متخصصان، اندازه گیری های بالینی را جهت بررسی جمجمه، کیفیت دندان ها، انواع استخوان و... در محل انجام می دهند و اگر هم به مطالعات ایزوتوپی و ژنتیکی نیاز باشد، نمونه‌ی کوچکی از اسکلت جدا کرده و به آزمایشگاه می فرستند اما مابقی اندام به این علت که نگهداری اسکلت بیرون از خاک خیلی مشکل بوده و طبعا هزینه‌ی نگهداری بالایی دارد، بهتر است در جای خود باقی بماند، چون در غیر این صورت به مرور زمان لطمه می بیند و از بین می رود.
او تصریح می کند: تنها در موارد استثنایی مانند جمجمه های تغییر شکل یافته ای که ازچگاسفلی یافته شد و یا جمجمه ای از شهر سوخته که آثار جراحی روی آن دیده شده و یا ردیف دندان های انسانی که شاید قدیمی ترین نمونه‌ی ایمپلنت باشد و در جستجوهای تپه سیلک کاشان به دست آمده است را می توان با رعایت اصول حفاظتی در موزه ها نمایش داد.

رئیس پیشین پژوهشکده‌ی دیرینه شناسی کشور، با اشاره به کار سخت باستان شناسان در محدوده های تاریخی ای مثل تپه اشرف که قسمتی از آن زیر خیابان قرار دارد، می گوید: در طول زمان مردم عادت کرده اند که از خیابان مشتاق عبور و مرور کنند و تغییر این عادت توسط باستان شناسان کار سختی است. در چنین شرایطی دستگاه های مختلف باید با هم رایزنی کنند و مسیرهای جایگزین را در نظر بگیرند تا کاوش ها ادامه یابد و پس از اتمام کاوش ها، در صورتیکه اثر منحصر به فرد غیر منقولی در محل به دست نیامد، جاده به حالت اولیه برگردد، اما ظاهرا به خاطر ناهماهنگی هایی که بین مدیریت ها و نهادها و سازمان های ما دیده می شود، این کار بسیار زمان می برد.
مقدم تاکید می کند: خیلی ها همچون برخی باستان شناسان، حتی بر این باور بودند که اصفهان فاقد آثار باستانی از دوره اشکانی و ماقبل آن است اما کشفیات اخیر تپه اشرف این تصور را تغییر داد و ازاین جهت باید ارزش و اهمیت بسیاری برای جستجوهای تپه اشرف و زحماتی که هیئت کاوش با وجود سختی های فراوان متحمل شده اند قائل شد.
منبع:

1399/07/01
19:18:13
5.0 / 5
1414
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد