آیا سناریوی تخریب در شاهدیه باردیگر تكرار می شود؟

آیا سناریوی تخریب در شاهدیه باردیگر تكرار می شود؟

سفرگو: یزد هنوز جای زخمی كه چندین ماه پیش از سوی شهرداری شاهدیه بر تن بافت تاریخی این شهر نشست، باقیست ولی با این وجود فعالان میراث فرهنگی این شهر معتقدند كه شهرداری باز هم خواب تعرض و تخریب بخش های دیگری از این بافت باارزش را برای ایجاد خیابانی از میان باغ ها و بافت تاریخی شهر دارد.


تخریب هایی که امسال با فاصله نه چندان زیادی از طرف شهرداری های شاهدیه و اردکان انجام شده، بیش از پیش حساسیت فعالان و دوستداران عرصه میراث فرهنگی را برانگیخته، بطوریکه همگی نگران حفظ بافت های تاریخی باقی مانده شهرهایشان هستند.
در این میان و در صورتیکه هنوز ۹ ماه از تخریب بخش هایی از بافت تاریخی شاهدیه نگذشته است، بعضی از فعالان این شهر از اجرای طرح مصوب دیگری از طرف شهرداری با هدف تعریض و تسطیح و ایجاد خیابان جدیدی در این شهر خبر می دهند؛ طرحی که از دل باغ های به هم پیوسته و قسمتی از خانه های تاریخی شاهدیه می گذرد و بطور قطع تکرار داستان تخریب بخش دیگری از هویت این شهر خواهد بود. البته بنظر می رسد قسمتی از این فعالیت عمرانی نیز شروع شده اما هنوز خبری از تایید این طرح توسط میراث فرهنگی نیست.


مخالفت میراث با طرح شهرداری شاهدیه
«سیدمصطفی فاطمی» در این رابطه به خبرنگار ایسنا می گوید: شهرداری شاهدیه به دنبال ایجاد راه مواصلاتی از شمال تا جنوب شاهدیه است ولی در این راه، خانه های تاریخی زیادی واقع شده پس طرح مذکور در شورای فنی میراث فرهنگی استان مورد مخالفت قرار گرفته است.
وی با تاکید بر ضرورت جایگزین کردن قسمتی از طرح مطابق موازین میراث فرهنگی، می گوید: باتوجه به درخواست های مردمی برای تعریض خیابان فعلی، باید قسمتی از طرح برای اجرای عملیات تغییر کند و سپس مصوب شود.


شهرداری شاهدیه به دنبال تدقیق بافت تاریخی
«علی اصغر صمدیانی» معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد هم در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، از مکاتبه وزارت میراث فرهنگی با وزارت راه و شهرسازی درباب این طرح خبر می دهد و می گوید: طرح تفصیلی شاهدیه مصوب سال ۱۳۸۹ است و بدون دقت لازم درباب بافت های تاریخی و باغ های به هم پیوسته تهیه شده که در همین راستا بمنظور توقف اجرای آن، مکاتباتی بین دو وزارتخانه انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه قراردادی با مشاور ذی صلاح نیز در دست اجراست، می گوید: با همکاری مطلوب شهردار شاهدیه با مشاور ذی صلاح در ماه گذشته قراردادی منعقد شده که بعد از تهیه این سند، جهت مصوب شدن آن به اداره کل ثبت آثار میراث فرهنگی ارسال خواهد شد.
این مسئول با تاکید بر این که بطور قطع در محدوده باغات هم پیوندساز و محدوده تاریخی هیچ طرحی بدون مجوز میراث فرهنگی اجرا نخواهد شد، تصریح می کند: هر گونه تعرض به بافت های تاریخی در سراسر استان یزد با حساسیت و شدت بالایی، پیگیری و دنبال خواهد شد.
از ابراز نگرانی تا تکرار داستان واقعی تخریب
با تمام این اوصاف، هنوز هم جای زخمی که از تخریب قبلی شهرداری بر تن بافت تاریخی شاهدیه نشسته، باقیست و دغدغه های فعالان میراث فرهنگی حاکی از آنست که گویا شهرداری باز هم خواب تعرض و تخریب به بناهایی که هنوز مردم به ارزش اقتصادی، معنوی و اهمیت تاریخی آن پی نبرده اند، را دیده است.
شاهدیه شهری متشکل از روستاهایی تاریخی است که قدمت آن تا حوالی اوایل دوران اسلام و بعضاً تا دوران ساسانی می رسد و باغ های بهم پیوسته و بناها و خانه هایی تاریخی آن در گذر زمان و در ادوار مختلف دستخوش تغییر شده اما به دنبال ثبت روستاهای تاریخی شاهدیه، نباید اجازه تعرض بیشتری را به این بناها داد.
«سیدمصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد درباب اهمیت شهر تاریخی شاهدیه، تصریح می کند: این شهر متشکل از سه روستای تاریخی است که دو روستای گردفرامرز و ابرندآباد آن به سبب ثبت در لیست آثار ملی نباید دستخوش تغییر و تخریب شود.
البته همه این موارد در طرح تفصیلی شاهدیه قید شده و تا آخر سال ۹۹ امکان اجرا دارد، اما حالا به دلایلی متوقف شده و طرح جدید نیز هنوز آغاز نشده است هرچند که به نظر شهرداری ها نیز باید رویکرد حفظ میراث فرهنگی را در اولویت داشته باشند که در این صورت می توانیم امیدوار به حفظ بافت های تاریخی از طرف شهرداری ها باشیم.
قسمتی از این طرح را با مسیرهایی که ممکنست دستخوش تغییر شوند، در زیر به تصویر کشیده ایم هر چند که مسیر اجرای این طرح طولانیست و این تصاویر تنها بخش کوچکی از این مسیر را شامل می شود.


منبع:

1399/08/29
11:47:28
5.0 / 5
1935
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد