تكرار دردهای شاهدیه در خرانق!

نگرانی میراث یزد از آینده روستاهایی كه شهر می شوند

نگرانی میراث یزد از آینده روستاهایی كه شهر می شوند

سفرگو: یزد مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد نسبت به آینده روستاهایی مانند خرانق كه اخیراً تبدیل به شهر شده‎اند، ابراز نگرانی كرد.


«سیدمصطفی فاطمی» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، تفکر شهرنشینی را تهدیدی برای بخش های روستایی تبدیل گشته به شهر دانست و اظهار داشت: متاسفانه گاهی تبدیل روستاها خصوصا روستاهای تاریخی به شهر با تفکر توسعه بخشی مانند خیابان کشی و مدرن شدن، هویت تاریخی و اصالت روستاها را تهدید می کند.
وی نسبت به آینده روستاهایی مانند خرانق که بتازگی تبدیل به شهر شده‎اند ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: هرچند ساختار سیاسی و اجتماعی روستاها با تبدیل شدن به شهرها تغییر می کند اما نباید سنت ها و اصالت آنها گرفتار لطمه و خدشه شود.
فاطمی مشکلات روستاهایی که به شهر تبدیل گشته اند مانند شاهدیه را ناشی از تفکر غالب شهرنشینی و توسعه بخشی دانست و اظهار داشت: روستاهایی تاریخی مانند ابرندآباد، نصرت آباد و گردفرامرز بعد از تبدیل شدن به شهر، گرفتار لطمه شدند و امروزه مشکلاتی مانند خیابان کشی، بافت های تاریخی این شهرها را تهدید می کند.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با تاکید بر ضرورت توجه به تصمیمات مربوط به شهرها، اظهار نمود: باید بدانیم برای یک شهر تاریخی چه تصمیماتی گرفته می‏ شود چونکه این قبیل شهرها، هویت چند صد ساله یا چند هزار ساله روستایی دارد و باید برای حفظ آن تلاش نماییم نه این که در چند سال بخواهیم این هویت را از بین ببریم و ساختار جدیدی را برایش ترسیم نماییم.
منبع:

1399/09/02
20:13:29
5.0 / 5
1903
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد