گزارش سفرگو؛

ورود نهادها برای در اختیار قراردادن هتلها به طرح جداسازی بیماران

ورود نهادها برای در اختیار قراردادن هتلها به طرح جداسازی بیماران

به گزارش سفرگو پس از ۱۰ ماه از همه گیری كرونا، طرح جداسازی بیماران برای گذراندن دوران نقاهت انجام می شود؛ طرحی كه در آن استفاده از اماكن اقامتی بیناد مسنضعفان، قوه قضائیه، وزارت ورزش و... در اولویت است.خبرگزاری مهر گروه جامعه؛ زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد برخی به این فکر کردند که حالا باید بیماران دوران قرنطینه و نقاهت خویش را بعد از بیمارستان کجا بگذرانند بعضی از افراد هم با اینکه نیازی به بستری شدن نداشتند و باید تنها در یک مکان به دور از افراد دیگر قرنطینه می شدند. اما کجا؟ در منازل و آپارتمان هایی که متراژ آنها حتی ۳۵ متری با سه چهار نفر اعضای خانواده است چطور می توان قرنطینه شد؟ یا خویش را در اتاقی حبس کرد تا شر کرونا از دوش یکی از اعضای خانواده دور شود؟ حتی اگر اتاقی جداگانه برای فرد مبتلا باشد، با دستشویی و حمام مشترک باید چه کرد؟ یکی از علل انتشار ویروس همین مساله بود که فرد بیمار وقتی ناقل بود به جمع خانواده برمی گشت و اعضای دیگر را هم درگیر ویروس می کرد. بسیاری از خانواده ها که خانه های بزرگی ندارند تا اتاق و یا سرویس جداگانه و یا حتی حیاط مستقل برای عضو بیمارشان داشته باشند.
از همان ابتدا اعلام نمودند از ظرفیت اقامت هتل ها برای نقاهتگاه بیماران استفاده گردد هر چند که هیچگاه ضوابطی برای آن مشخص نکردند اما هتل ها هم موافق نبودند گفتند که نام و برند هتل مان دستخوش تغییرات ناخوشایند می شود حتی اگر همه مسائل را رعایت کرده باشیم.
بعد از آن هم اعلام نمودند که نهادهای نظامی مقرر است تخت هایی را برای دوران نقاهت بیماران در اختیار قرار دهند. حالا با گذشت نزدیک به یک سال از انتشار ویروس در ایران و تبدیل وضعیت قرمز به سیاه و بالا رفتن آمار قربانیان ویروس، اسم طرحی به میان آمده که نامش را طرح شهید حاج قاسم سلیمانی گذاشته اند تا فکری برای بیماران در دوران نقاهت شود.
در این باره پیرحسین کولیوند که مسئولیت و ریاست قرارگاه پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا را به عهده گرفته است عنوان کرد: در فاز اول برای جداسازی مبتلایان از هتل ها و مهمانسراها استفاده می نماییم. برای پیگیری این طرح در بحث قرارگاه پشتیبانی طرح شهید قاسم سلیمانی با رئیس هلال احمر، وزیر ورزش و جوانان، رئیس قوه قضائیه، وزیر و رؤسای سازمان گردشگری و دیگر افراد صحبت شده است. مقرر شد تا هلال احمر تمام ظرفیت های نقاهتگاهی شامل مهمانسراهای هلال و اردوهایشان را در اختیار این طرح قرار دهند و حتی منابع انسانی این نهاد را هم برای این طرح به قرارگاه پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا بدهند.
استفاده از ظرفیت خوابگاه های وزارت ورزش در استان ها
کولیوند اظهار داشت: با وزیر ورزش و جوانان دیدار داشتیم تا تمام سالن های ورزشی را که امکان تبدیل شدن به نقاهتگاه را دارد در اختیار قرارگاه قرار دهد. سلطانی فر اعلام نموده که در سطح استان ها خوابگاه هایی دارند که از این خوابگاه ها هم می توان بعنوان نقاهتگاه و ایزولاسیون بهره برد که دستور همکاری استان ها با قرارگاه هم صادر گردیده است.
وی تاکید کرد: البته ما در فاز اول اجرای برنامه ها به شدت بر روی حفظ شأن مردم تاکید داریم و تلاش می نماییم تا جایی که بشود از هتل ها و میهمان سراها استفاده نماییم. یعنی به سمت هتلینگ برویم اما اگر خدای نکرده تعداد مبتلایان بالا رفت، مجبور می شویم در فازهای بعدی از سالن های ورزشی و دیگر مکان ها استفاده نماییم.
کولیوند ضمن اشاره به دیدار با رؤسا و وزرای گردشگری، اظهار داشت: در این دیدار قرار شد تا تمامی هتل های بخش گردشگری و بخش خصوصی با امکانات ارزان در اختیار قرارگاه قرار گیرد تا بتوانیم با همت مردم و تمامی دستگاه ها بر شیوع گسترده این بیماری در کشور مقابله نماییم.
کولیوند همینطور در نامه ای به استانداران سراسر کشور خواهان همکاری و تهیه آمار دقیق از ظرفیت و موقعیت مکانی (طول و عرض جغرافیایی) و مشخصات و شماره تماس مسئولین هتل ها، میهمان سراها، اقامتگاه های دستگاه ها و سازمان های دولتی و خصوصی برای استفاده در ستاد قرارگاه پشتیبانی طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در وزارت بهداشت در جهت برنامه ریزی طرح قرنطینه افراد با تست مثبت کرونا در مناطق شهری شد.
هتل های ۴ و ۵ ستاره بنیاد مستضعفان برای کادر درمان به خط می شوند؟
سید پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان هم پیرو اجرای طرح آماده سازی مراکز اقامتی برای پذیرش بیماران کرونایی اظهار داشت: هتل های بنیاد برای پشتیبانی از مدافعان سلامت به خط می شوند.
همانطور که فتاح گفت هتل های این بنیاد احتمالاً تنها برای کادر درمان مورد استفاده قرار می گیرند و نه بیماران چون این هتل ها ۴ و ۵ ستاره دارند و در طرح شهید سلیمانی مقرر است هتل های یک تا ۳ ستاره مورد استفاده بیماران قرار گیرد.
در این راستا هتل های ایرانگردی و جهانگردی زیر نظر صندوق بازنشستگی کشوری هم اعلام آمادگی کرده اند که هتل ها را در اختیار این طرح قرار دهند. این گروه هتل های سه ستاره را در اختیار دارد.
دستور استفاده از ظرفیت اقامتگاه های قوه قضائیه
رئیس قرارگاه پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا، با آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه و غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی آن قوه هم ملاقات و گفتگو کرده است. در این دیدار، کولیوند از آیت الله رئیسی خواهان مساعدت، همکاری و بهره مندی از ظرفیت های قوه قضائیه شد. آیت الله رئیسی هم دستور همکاری و استفاده از ظرفیت ها و اقامتگاه های آن قوه در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در جهت خدمت به هموطنان را ابلاغ نمود.
پیش از این در ایام پایانی آبان ماه، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در نشست آنلاین شورای معاونان وزارتخانه ضمن اشاره به درخواست وزیر بهداشت در مورد اجاره هتل های درجه یک، دو و سه و اماکن اقامتی در استان ها بعنوان نقاهتگاه بیماران کرونایی و استقرار کادر پزشکی، اظهار داشته بود: «این مبحث قبلاً در جلسه هیئت دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شده بود. وزارت بهداشت برای اجاره و پرداخت اجاره بهای این اماکن آمادگی دارد. مدیران کل با بیان هرچه سریع تر این مورد به هتل ها و اقامتگاه ها در استان ها، لیست هتل های درجه یک، دو و سه را که به این امر علاقه مندند در اختیار ما قرار دهند که ما این اسامی را به وزارت بهداشت اعلام نماییم تا دانشگاه های علوم پزشکی هر شهر برای انعقاد قرارداد با هتل ها اقدام نمایند.»
هتلداران بخش خصوصی نگران برند هتل هستند
اکنون جامعه حرفه ای هتلداران ایران دارای حدود دو هزار عضو شامل هتل و هتل آپارتمان دولتی و خصوصی است. مقرر است آن طور که کولیوند گفته لیستی از هتل ها و مهمانسراها تهیه و ابلاغ شود. اساسا در این میان مراکز اقامتی دولتی که ظرفیت اقامتی کمی ندارند پیشگاه خواهند شد همچنان که قوه قضائیه وزارت ورزش، هتل های ایرانگردی سازمان تأمین اجتماعی و … در گام اول اعلام آمادگی کرده اند.
در این میان هتلداران بخش خصوصی همچنان نگران برند هتل خود هستند. در نشستی که بعضی از هتلداران با مسؤلان وزارت بهداشت و گردشگری هم انجام داده اند آنها اعلام نمودند که بخش خصوصی تمایل کمتری به این مشارکت دارد. با این وجود از همه هتلداران چه خصوصی و چه دولتی خواسته شده که آمادگی خویش را اعلام کنند.
از سوی دیگر باید وزارت بهداشت روش اجرای این طرح را در هتل هایی که کارکنانش آموزش لازم در مواجه با این بیماری ندارند را زودتر اعلام نماید. شاید نیاز باشد که کل فضای یک هتل در قرق بیماران کرونایی باشد. از طرفی بیماران باید بدانند که بابت اقامت در فضای هتلی باید چقدر هزینه بپردازند.

1399/09/08
12:52:55
5.0 / 5
1428
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , پزشك , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد