نقش آفرینی سمن های میراث بعنوان مشاور، دیده بان و بازوی ناظر

نقش آفرینی سمن های میراث بعنوان مشاور، دیده بان و بازوی ناظر

به گزارش سفرگو یزد عضو هیئت رئیسه شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی كشور بخشنامه جدید را موثر در به رسمیت شناختن نقش انجمن ها در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها اعلام نمود.


«رضا ملاحسینی اردکانی» در گفتگو با خبرنگار ایسنا ضمن اشاره به بخشنامه جدید ابلاغی وزارت میراث فرهنگی که نویدبخش خوبی در جهت فعالیت «ان. جی. او»ها در این حوزه می باشد، اظهار داشت: این بخشنامه، گام اول رسیدن به اتفاق های بزرگ دراین حوزه و تداوم فعالیت سمن ها به صورت اثربخش، منظم و سازمان دهی شده، است.
وی یکی از خواسته های همیشگی فعالان این حوزه از وزارت میراث فرهنگی را به رسمیت شناختن نقش انجمن ها و تشکل های مردم نهاد در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های در ارتباط با حوزه های سه گانه این وزارت میراث عنوان نمود.
این فعال عرصه میراث فرهنگی استان یزد در این رابطه اضافه کرد: انجمن ها و تشکل ها باید بعنوان مشاور، دیده بان و بازوی اجرایی سه حوزه ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فعالیت داشته باشند.
به نقل از ملاحسینی، سازمان های مردم نهاد همیشه فعالیتهای خویش را در جهت حفظ رونق گردشگری پایدار و اصالت بخشی به صنایع دستی و توسعه آن انجام داده و همواره هم در تداوم آن می‎کوشند.
وی ضمن اشاره به تحقق نیافتن رسمیت فعالیت سازمان های مردم نهاد در دوره های مختلف، اظهار داشت: در هر دوره به علت تغییرات در کادر اجرایی و مدیریتی وزارتخانه، رویکردها به این مساله هم تغییر می کرد ولی خوشبختانه بخشنامه ی اخیر نه تنها حوزه های سه گانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بلکه فراتر از آن و حوزه های دیگری هم مانند برنامه ریزی، تأمین منابع و یگان حفاظت را هم در بر می گیرد.
ملاحسینی مشخص شدن و تفکیک حوزه ها و وظایف گروه های مردمی و سمن ها را یکی از قسمت های این بخشنامه دانست و اظهار داشت: بر همین مبنا شوراهای اثرگذاری در این عرصه، به صورت جداگانه بعنوان ناظر مورد استفاده قرار می گیرند، البته تلاش بر این است که از عضو ناظر بعنوان عضو اثرگذار و دارای حق رای، تغییر وضعیت پیدا کند.
وی در این خصوص خاطرنشان کرد: انجمن های صنفی و تخصصی در حوزه میراث و گردشگری در گذشته حق حضور در جلسات مربوطه را نداشتند اما حالا با شرایط به وجود آمده بر امور آنان ناظر هستیم.
ملاحسینی تصریح کرد: بخشنامه مذکور احیانا باید دارای پیوست هایی باشد ولی شاید این پیوست ها به بخشنامه های بعدی الصاق ‎شود.
عضو هیئت رئیسه شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور در انتها تصریح کرد: این بخشنامه ماحصل زحمات و پیگیری های چند ساله فعالان حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همینطور شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی این عرصه در کشور است.


منبع:

1399/09/08
22:19:26
5.0 / 5
1362
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد