میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

عوارض خروج بدون تغییر ماند

عوارض خروج بدون تغییر ماند

به گزارش سفرگو تبدیل فضای گورستان دولاب به میدانگاه صلح، موافقت تأمین اجتماعی برای امهال بیمه گردشگری، اعلام لیست هتل های کرونایی اعلام عوارض خروج همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


به گزارش سفرگو به نقل از مهر، در این هفته اعلام گردید که پس از ۱۰ ماه از همه گیری کرونا، طرح جداسازی بیماران برای گذراندن دوران نقاهت انجام می شود؛ طرحی که در آن استفاده از اماکن اقامتی بنیاد مستضعفان، قوه قضائیه، وزارت ورزش و … در اولویت است.
از همان ابتدا اعلام نمودند از ظرفیت اقامت هتل ها برای نقاهتگاه بیماران استفاده گردد هر چند که هیچگاه ضوابطی برای آن مشخص نکردند اما هتل ها هم موافق نبودند گفتند که نام و برند هتل مان دستخوش تغییرات ناخوشایند می شود حتی اگر همه مسائل را رعایت کرده باشیم.
بعد از آن هم اعلام نمودند که نهادهای نظامی مقرر است تخت هایی را برای دوران نقاهت بیماران در اختیار قرار دهند. حالا با گذشت نزدیک به یک سال از انتشار ویروس در ایران و تبدیل وضعیت قرمز به سیاه و بالا رفتن آمار قربانیان ویروس، اسم طرحی به میان آمده که نامش را طرح شهید حاج قاسم سلیمانی گذاشته اند تا فکری برای بیماران در دوران نقاهت شود.
در این باره پیرحسین کولیوند که مسئولیت و ریاست قرارگاه پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا را به عهده گرفته است عنوان کرد: در فاز اول برای جداسازی مبتلایان از هتل ها و مهمانسراها استفاده می نماییم. برای پیگیری این طرح در بحث قرارگاه پشتیبانی طرح شهید قاسم سلیمانی با رئیس هلال احمر، وزیر ورزش و جوانان، رئیس قوه قضائیه، وزیر و رؤسای سازمان گردشگری و دیگر افراد صحبت شده است. مقرر شد تا هلال احمر تمام ظرفیت های نقاهتگاهی شامل مهمانسراهای هلال و اردوهایشان را در اختیار این طرح قرار دهند و حتی منابع انسانی این نهاد را هم برای این طرح به قرارگاه پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا بدهند.
بدون رایزنی نام هتل های جهانگردی به فهرست اضافه شد
کولیوند اظهار داشت: با وزیر ورزش و جوانان دیدار داشتیم تا تمام سالن های ورزشی را که امکان تبدیل شدن به نقاهتگاه را دارد در اختیار قرارگاه قرار دهد. سلطانی فر اعلام نموده که در سطح استان ها خوابگاه هایی دارند که از این خوابگاه ها هم می توان بعنوان نقاهتگاه و ایزولاسیون بهره برد که دستور همکاری استان ها با قرارگاه هم صادر گردیده است.
کولیوند حتی درباره هتل های یک تا سه ستاره ایرانگردی و جهانگردی هم اطلاع داد که مقرر است در این طرح بپیوندند اما چند روز بعد مدیرعامل این هتل ها اعلام نمود که اصلاً چنین چیزی نیست و هیچ کسی در اینباره با ما صحبتی نکرده است ولی اگر در جایی تنها هتل جهانگردی وجود داشت آنرا در اختیار طرح قرار خواهیم داد.
این درحالی است که پیش از این ایزدی، مدیرکل حوزه ریاست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نشستی که با رئیس قرارگاه پشتیبانی طرح حاج قاسم سلیمانی (آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا) و دبیر جامعه هتلداران ایران داشت، اعلام نمود که هتل های ایرانگردی و جهانگردی برای تبدیل به قرنطینه بیماران مبتلا به کرونا اعلام آمادگی کرده اند. این مجموعه با ۵۰ واحد اقامتی که قبل از انقلاب با عنوان مهمانسراهای جهانگردی شناخته می شد و اولین زنجیره هتلی ایران به حساب می آمد، حالا در تملک شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی است که به صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی وابسته است. قدمت بعضی از این هتل هایِ بازسازی شده، به بیشتر از نیم قرن می رسد. مهمانسراهای جهانگردی در بعضی شهرها تنها اقامتگاه موجود گردشگری، است.
عرصه و حریم گورستان سفیدچاه گمانه زنی شد بعد از انتشار گزارش در ارتباط با وضعیت نامناسب گورستان تاریخی سفیدچاه، یک مقام مسئول در اداره کل میراث فرهنگی مازندران اعلام نمود که عرصه و حریم این گورستان را گمانه زنی کردند. اوایل آبان ماه سال جاری خبرگزاری مهر گزارشی منتشر نمود در خصوص اینکه در گورستان سفید چاه نخستین گورستان مسلمانان ایران، میزان دفن مردگان جدید به حدی است که مردم سنگ های تاریخی را کنار زده و به جای قبور قدیمی مردگان خویش را دفن می کنند این اتفاق به حدی است که در چند سال آینده دیگر نه سنگی باقی خواهد ماند و نه فضایی برای قبور تاریخی. این درحالی است که این گورستان به واسطه داشتن سنگ قبرهای تاریخی جزو آثار ملی و یکی از جاذبه های گردشگری مهم استان مازندران بشمار می رود. مردم سنگ های قدیمی و تاریخی را می شکنند. به آن بی توجهی می کنند. روی سنگ های قبر را گلسنگ پوشانده است. به سختی می توان قصه بعضی از سنگ ها را خواند. دور تا دور امامزادگان ابراهیم، منصور و عبدالرحمن سه فرزند امام موسی ابن جعفر (ع) سنگ های قدیمی تر و سالم تری می توان پیدا کرد. اما هر چه دورتر از بنای تازه تأسیس امامزاده شوی سنگ قبرها شکسته شده اند و یا جای خودشان را به سنگ های جدیدی داده اند. تقابل سنگ های قدیم و جدید در کنار هم بگونه ای است که احساس می شود سنگ جدید می خواهد فضا را از سنگ های قدیمی تر بگیرد و خویش را نمایش دهد.

در این باره ابوالفضل نیکوبیان، جانشین معاونت میراث فرهنگی استان مازندران به خبرنگار مهر داد و اظهار داشت: این قبرستان هزار سال قدمت تاریخی دارد نه به این مفهوم که برای هزار سال پیش بوده بلکه در آنجا یک پیوستگی تاریخی را مشاهده می نماییم و در واقع در دوره های مختلف حتی قاجار مردگانی دفن شده اند ازاین رو دفن مردگان در اینجا مغایر قانون نیست. ولی در طرحی که برای خروج از این وضعیت داده شده خواسته ایم تا دفن مردگان خارج از محدوده ای که برای آن تعیین شده صورت گیرد.
آنطور که نیکوبیان گفته گمانه زنی برای تعیین عرصه و حریم گورستان سفیدچاه، یک ماه پیش انجام شد یعنی پس از انتشار گزارش خبرگزاری مهر. البته در این دفعه نیکوبیان بیشتر توضیح داد و اظهار داشت: گمانه زنی حریم و عرصه گورستان انجام شده اما ثبت و ابلاغ آن، زمان می برد. البته فعالیتهای دیگری انجام شد مانند پیشگیری از مسقف شدن برخی قبور چون منظره گورستان را از بین می برد.
تبدیل فضای گورستان های دروازه دولاب به میدانگاه صلح پروژه بهسازی محیطی و راه اندازی میدانگاه صلح از مدت ها پیش شروع شده است در این طرح مقرر است محدوده گورستان های تاریخی دروازه دولاب مسدود و به پیاده راه تبدیل گردد.
بخش هایی از خیابان منتهی به گورستان دولاب پیاده راه خواهد شد همینطور از روز ۱۲ آبان ماه هم خیابان شهید رضایی تاجری حدفاصل کوچه شهید علینقیان تا کوچه شهید پیرهادی به صورت دائمی مسدود شد تا در ایام آینده این محدوده سنگ فرش شود.
از طرفی داخل گورستان های ارامنه، ارتدکس شرقی (روس ها، گرجی ها و یونانی ها) و لهستانی ها تمیز و علف های هرز آن از ۷ ماه پیش تا کنون برچیده شده است همینطور چند چشمه سرویس بهداشتی هم در گورستان ارامنه به جای سرویس بهداشتی قدیمی آن درحال ساخت است. اما در این طرح ساماندهی هیچ اتفاق جدیدی برای سنگ قبرها و یا صلیب های شکسته نیفتاده است حتی استقامت بخشی بعضی از بناهای آن مانند آرامگاه شاهزاده گرجی.
اما گورستان آشوری های این مجموعه کماکان بسته و وضعیت آن نامناسب است. از سویی متولیان این گورستان ها هم همچنان اجازه بازدید به افراد مختلف را نمی دهند. به خصوص این مشکل در بازدید از مجموعه گورستان ارامنه وجود دارد.
نمایشگاه صنایع دستی مجازی و دائمی شد نمایشگاه صنایع دستی این دفعه در ایران به علت شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار می گردد اما اتفاق جدید این است که از این به بعد این نمایشگاه و فروشگاه به صورت مجازی ادامه خواهد داشت و اگر قرار بر آن باشد که بعد از دوران بحران کرونا نمایشگاهی از صنایع دستی برگزار شود، این نمایشگاه مجازی همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.
اکنون هم در این نمایشگاه که در چارچوب سامانه ادامه خواهد داد؛ برخی از محصولات هنرمندان صنایع دستی در معرض نمایش و فروش گذاشته شده است. علاوه بر اینکه محدودیت سهمیه ای برای ثبت نام وجود ندارد، هیچ گونه درصدی هم از فروش محصولات صنایع دستی از هنرمندان دریافت نخواهد شد و اجاره بهای پنل های اختصاصی برای تمام مشارکت کنندگان در مدت زمان برگزاری رویداد مذکور، بدون هزینه و مجانی خواهد بود. اطلاعات کامل برای ثبت نام متقاضیان، به ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها ارسال شده است. فعالان صنایع دستی به تفکیک هر استان بر مبنای سامانه ای که از جانب اداره کل اعلام خواهد شد ثبت نام و در این نمایشگاه به صورت مجازی حضور پیدا می کنند.
تبدیل باغ خانه «بزرگ آقا» به تفرجگاه در این هفته خبرگزاری مهر اعلام کرد؛ باغ وثوق الدوله بنایی تاریخی به جامانده از دوران قاجار در منطقه سلیمانیه تهران است که تا چند ماه گذشته در تملک بنیاد مستضعفان بود و چون دورتادور آن دیوار کشیده شده بود، امکان بهره مندی و یا حتی بازدید از آن وجود نداشت. تا اینکه این باغ و بنای آن توسط شهرداری منطقه ۱۴ تملک و در لیست مکان های گردشگری این منطقه قرار گرفت.
پس از تملک، دیوارهای باغ نخست وزیر دوره ناصرالدین شاه برداشته شد و فضای بوستان برای تبدیل به تفرجگاه در حال آماده سازی است. مقرر است بزودی این بوستان در دسترس مردم قرار گیرد. اما ساختمان عمارت هنوز به روی مردم بسته است.
شهردار نسبت به تخریب هویت فرهنگی تهران حساس نیست حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در تذکر قبل از دستور خود در جلسه دویست و پنجاه و دوم شورای شهر در مورد تخریب خانه زند نوابی به شهردار تذکر داد و اظهار داشت: این خانه یکی از آثار تاریخی شهر تهران در ضلع شمال شرقی میدان فلسطین که در ارتباط با دوره اول پهلوی است و به واسطه معماری خاصش مورد توجه است. وی با ابراز تأسف از اینکه با وجود اینکه در زمان انجام تشریفات اداری ثبت، مالک نارضایتی خویش را در مورد ثبت ملی این ملک اعلام نکرده است، اظهار داشت: اما ۴ سال بعد از ثبت مالک به دیوان عدالت اداری شکایت می کنند و دیوان رأی به خروج را صادر می کند، با این استدلال که حفظ آثار ملی تنها بناهایی قابلیت ثبت دارد که تا آخر دوره زندیه ساخته شده اند اظهار داشت: دیوان عدالت اداری معمولاً در این گونه موارد به قانون "حفظ آثار ملی" مصوب آبان ۱۳۰۹ استناد می کند که شئون ملی را تنها لایق بناهایی می داند که تا اختتام دوره زندیه راه اندازی شده باشند، حال آنکه قانون "ثبت آثار ملی" و تبصره آنکه در آبان ۱۳۵۲ تصویب شده است، شأن ملی را تنها به قدمت بنا تنزل نمی دهد. متأسفانه عمدتاً در آرا قضات محترم دیوان، اثر چندانی از توجه به قانون اخیر دیده نمی گردد و تنها به قانون سال ۱۳۰۹ که به آثار دوره زندیه محدود است بسنده می کنند. حتی در صورت استناد به قانون سال ۱۳۵۲، بدون اینکه پرونده را به کارشناسان رسمی دادگستری ارجاع دهند، خود قاضی با عنایت به اظهارات شاکی و مشتکی عنه و بدون تخصص میراثی، رأی صادر می کند که عمدتاً نفع عمومی و هویت ملی در آن دیده نمی گردد و بیشتر آرا به نفع مالکین بناهای تاریخی است. عوارض خروج از کشور سال آینده تغییر نمی کند بر مبنای پیشبینی های صورت گرفته در جدول شماره ۱۶ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ که جزئیات جدول شماره ۵ که با عنوان جدول دارایی ها و درآمدهای سرمایه ای شناخته می شود، عوارض خروج از کشور برای هر نفر ۲۶۴ هزار تومان در سال آینده در نظر گرفته شده است. بر این اساس، عوارض خروج زائرین حج تمتع و حج عمره برابر با ۱۳۲ هزار تومان تعیین شده است. خروج زائرین عتبات عالیات زائرین اربعین مطابق تاریخ تعیین شده در این قانون که از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج می شوند، از پرداخت عوارض خروج معاف است. در سایر ایام سال عوارض خروج هوایی زائرین عتبات عالیات ۴۵ هزار تومان عوارض خروج زمینی و دریایی آنها برابر با ۱۵ هزار تومان تعیین شده است. ارقام تعیین شده در اجزای الف و ب این بند (الف: خروج از کشور / ‬ب: خروج برای حج عمره و تمتع) برای سفر دوم به میزان ۵۰ درصد و سفرهای سوم و بیشتر به میزان ۱۰۰ درصد افزایش خواهد یافت. مبلغ ۸۰۰ هزار ریال از عوارض خروجی برای توسعه زیرساخت ها و تأسیسات گردشگری و پشتیبانی از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی اختصاص می یابد. سازمان تأمین اجتماعی امهال حق بیمه کسب وکارهای گردشگری را پذیرفت این هفته مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با صدور بخشنامه ای، امهال حق بیمه سهم کارفرمایی مهر تا اسفند سال ۹۹ کسب و کارهای حوزه گردشگری را اعلام نمود. بر مبنای اعلام مصطفی سالاری، تمامی کارگاه هایی که فعالیت آنها منطبق با جدول فعالیتهای اقتصادی حوزه گردشگری می باشد، می توانند از مزایای امهال ۲۰ درصد حق بیمه سهم کارفرمایی تا آخر سال ۹۹ بهره مند شوند. کارفرمایان کارگاه های مورد اشاره هم که با ارسال فهرست کارکنان شاغل در کارگاه نسبت به پرداخت حداقل ۱۰ درصد حق بیمه متعلقه اقدام می کنند، باید حداکثر تا آخر اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ نسبت به تعیین تکلیف حق بیمه معوق شده سهم کارفرمایی دوره مهر تا اسفند سال ۹۹ (پرداخت یکجای آن در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ و یا ترتیب پرداخت آن حداکثر در ۶ قسط) اقدام نمایند.

1399/09/15
22:49:26
5.0 / 5
1308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد