عضویت وابسته در سازمان جهانی گردشگری اصلاح می شود

عضویت وابسته در سازمان جهانی گردشگری اصلاح می شود

به گزارش سفرگو چارچوب حقوقی عضویت وابسته در سازمان جهانی گردشگری اصلاح می شود. ایران ۱۸ عضو وابسته در این سازمان جهانی دارد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، طبق اعلام UNWTO تعداد اعضای وابسته این سازمان از مرز ۵۰۰ شرکت فراتر رفته است. مجموعه اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری از شرکت هایی تشکیل شده است که در زمینه هایی همچون آموزش گردشگری، شیوه های نوین ساخت و بهره برداری از اماکن اقامتی، پذیرایی و تفریحی، سازندگان وسایل مورد نیاز در زیرساخت های در رابطه با گردشگری و حوزه های دیگر با ایجاد شبکه های ارتباطی موثر میان خود از تجربیات یکدیگر به شکلی موثر استفاده می نمایند.
محمد قاسمی ـ مدیر کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ که به نمایندگی از ایران بعنوان یکی از شش عضو اصلی در اولین جلسه «کارگروه اصلاح چارچوب حقوقی عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری» حضور داشت، اظهار داشت: به دنبال آن که کشورمان در جریان حضور معاون گردشگری در صد و دوازدهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در تفلیس ـ اواخر شهریورماه سال جاری ـ و رایزنی­ های مربوطه موفق به عضویت در دو کمیته تخصصی این سازمان با عنوان «کمیته آموزش مجازی گردشگری» و «کمیته تدوین کدهای بین المللی پشتیبانی از گردشگران» شد، این سومین حضور ایران در ساختارهای تخصصی زیرمجموعه سازمان جهانی گردشگری در سه ماه گذشته به حساب می­ آید.
او خاطرنشان کرد: علاوه بر سه عضویت­ اخیر، وزارت میراث فرهنگی، کردشگری و صنایع دستی از سال­ های گذشته تا کنون عضو «شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری» بعنوان مهمترین رکن تصمیم گیری این سازمان جهانی و همینطور عضو «کمیته بررسی تقاضاهای عضویت وابسته» هم بوده است.
به قول قاسمی، عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری، در کنار عضویت کامل و عضویت پیوسته، یکی از انواع اصلی عضویت­ های این سازمان است که با هدف کمک به گردشگری پایدار در سطح جهانی، با به کارگیری دانش و نوآوری به منظور مسؤولانه­ تر و رقابتی­ تر کردن گردشگری مطابق با کد جهانی اخلاق گردشگری و اهداف و اصول سازمان ملل متحد شکل گرفته است.
او درباره شرایط عضویت در این کمیته، اظهار داشت: تمام سازمان­ های غیر دولتی و یا وابسته به دولت، نهادهای مدیریتی گردشگری و حوزه­ های مرتبط، سازمان های کار، فنی و حرفه­ ای، دانشگاه­ ها و سایر موسسات آموزشی و پژوهشی و تشکل­ ها و انجمن­ های حرفه ای که فعالیت­ های آنها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با گردشگری در ارتباط می باشد و امکان اجرای اساسنامه سازمان جهانی گردشگری را دارند، می توانند عضو وابسته UNWTO باشند.
قاسمی شکل گیری کارگروه اصلاح چارچوب حقوقی عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری را زاییده تصمیمات شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری دانست و بیان نمود: رسالتی که شورا بر دوش این کارگروه گذاشته، عبارت است از اصلاح بنیادین «آیین نامه اجرایی عضویت وابسته» و پایه­ ریزی «کمیته اعضای وابسته» به­ منظور تطبیق چارچوب مقرراتی ناظر بر عضویت وابسته با شرایط و چالش های جاری.
او افزود: تعریف پیش­ شر­ط­ ها، شرط­ ها، معیارها، الزامات و رویه­ های جدید، شفاف و اختصاصی­ تر از قبل برای پذیرش نهایی متقاضیان عضویت وابسته از دیگر اهداف این اصلاحات بنیادین است و انتظار می­ رود با تحقق آن، درخواست­ های عضویت آگاهانه­ تر، هدفمندانه­ تر و هوشمندانه­ تر عرضه شود و فرایند گزینش نهایی اعضا تخصصی­ تر و دقیق­ تر صورت گیرد و تداوم فعالیت هر عضو تحت نظارت و کنترل بیشتر صورت پذیرد تا بدین سان شاهد هدر­رفت احتمالی حق عضویت پرداختی توسط اعضا نباشیم و هر عضو به خوبی بتواند از مزایای خاص این نوع عضویت برخوردار شود.
مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری اظهار داشت: در صورتیکه اعضای وابسته از ابتدا آگاهانه و هدفمند با تصمیم گیری به عضویت درآیند و بعد از آن هم با برنامه عمل کنند می­ توانند در ازای حق عضویت پرداختی خود به خوبی از مزایای این عضویت شامل بستر تعاملی ویژه اعضا، شبکه­ های بوجود آمده برای به اشتراک گذاری اطلاعات میان اعضای وابسته و اعضای کامل و همینطور دسترسی به اطلاعات مرتبط، خبرنامه اعضای وابسته با قابلیت معرفی پروژه­ ها، خدمات و ابتکارات به اعضا و سایر شرکای احتمالی، لوگو مختص اعضای وابسته، نشریات و گزارشات تخصصی حاوی اطلاعات و تحلیل­ های به روز شده و کتابخانه الکترونیک، بارومترها و داده های آماری سازمان جهانی گردشگری بهره ­مند شوند.
وی ادامه داد: بخش اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری تا پیش از این شکل گیری کارگروه مورد اشاره در زیرمجموعه خود دارای دو ساختار قانونی بود؛ یکی «هیأت رییسه اعضای وابسته»، که دو نماینده از کشورمان در آن عضویت دارند و دیگری «کمیته بررسی تقاضاهای عضویت وابسته»، که جمهوری اسلامی ایران از چند سال پیش جزو شش عضو آن است.
به قول او، هیأت رییسه مواردی نظیر همسوسازی اعضا با اهداف، رسالت و برنامه­ های کلی سازمان جهانی گردشگری، تدوین استراتژی­ های مربوطه و همینطور تلفیق برنامه­ های کار خود در برنامه کلان سازمان را در دستور کار دارد و کمیته بررسی تقاضاهای عضویت به بررسی شرایط متقاضیانِ این نوع از عضویت و گزینش نهایی آنها می­ پردازد که البته انتظار می­ رود این دو ساختار با اعمال اصلاحات مورد نظر کارگروه جدید التأسیس دستخوش تغییرات شود.
مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری افزود: در اولین جلسه کارگروه اصلاح چارچوب حقوقی عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری، بیشتر بر جنبه ساختاری مبحث تاکید شد و بعنوان گام نخست برنامه اقدام کارگروه به همراه چارچوب زمانی آن به تایید اعضا رسید که طبق این برنامه، چارچوب حقوقی طی دو و در صورت نیاز سه جلسه آتی اصلاح و برای تایید نهایی در بیست و چهارمین نشست مجمع عمومی در اکتبر ۲۰۲۱ آماده خواهد شد.
قاسمی بیان نمود: همکاری معاونت گردشگری بعنوان بخش تخصصی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با سازمان جهانی گردشگری، راهبردی و دو سویه است. بدین سان که از یک سو برای تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری، طراحی و استقرار حساب­ های اقماری، اجرای پایلوت گردشگری دسترس پذیر در تهران، میزبانی نشست اعضای وابسته در همدان، و میزبانی کنفرانس گردشگری روستایی در کرمانشاه از مشورت های فنی و حمایت­ های معنوی آن سازمان بهره می­ گیرد و از طرفی بعنوان یک عضو مشورتی، دبیرخانه سازمان جهانی گردشگری را در حوزه­ های مختلف یاری می رساند.
منبع:

1399/09/16
23:02:48
5.0 / 5
1255
تگهای خبر: آموزش , خدمات , روستا , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد