یك بخشنامه عجیب از وزارت میراث فرهنگی؛

بلاگرها دو ماه دیگر چینی ها را با اینستاگرام به ایران دعوت كنند!

بلاگرها دو ماه دیگر چینی ها را با اینستاگرام به ایران دعوت كنند!

به گزارش سفرگو معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی همزمان با رفتارهای جنجالی بلاگرها و در حالیکه گفته شده کرونا تا سال دیگر قربانی می گیرد، از ادارات استانی خواسته فوری برای جذب چینی ها تولید محتوا کنند.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، تعدادی از پژوهشگران در یک پژوهش جدید اعلام نموده اند همه گیری ویروس کرونا حداقل تا ۲ سال دیگر ادامه می یابد و تا دوسوم جمعیت جهان نسبت به آن ایمن نشوند، این ویروس کنترل نخواهد شد و ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ایران هم گفته پیشبینی می شود کشور تا یک سال آینده درگیر کرونا باشد و مرگ و میرهای ناشی از آن همچنان ادامه داشته باشد.
همزمان با این گفته ها و جنجال و رفتارهای نادرست یک سلبریتی گردشگری در استان سیستان و بلوچستان و البته رفتارهای دیگر غیر فرهنگی بسیاری دیگر از سلبریتی های دیگر با فالوئرهای زیاد جوامع محلی، ولی تیموری معاون گردشگری میراث فرهنگی در نامه ای به مدیران کل میراث فرهنگی در استان ها نوشته است که پیرامون برگزاری رویداد «قرن ها دوستی؛ سومین عید بهاره چینی ها در ایران» در بازه زمانی ۲۴ بهمن تا ۹ اسفند ۹۹ در چارچوب تولید محتوا و نشر در فضای مجازی مقتضی است دستور فرمائید اقدامات ذیل با قید فوریت معمول و گزارش مربوطه به دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری این معاونت ارسال شود.
۱- ایجاد یک صفحه تحت عنوان عید بهاره چینی در بخش مناسبی از وبسایت اداره کل استان و قراردادن عکس ها و فیلمهای در رابطه با مبحث فوق در آن صفحه.
۲- قرار دادن عکس ها و فیلمهای فوق در اینستاگرام روابط عمومی اداره کل استان و استفاده از هشتگ مناسب جهت پیگیری و افزایش بازدید
۳- دعوت از سلبریتی های هر استان و تهیه ویدئو از آنان با مبحث دعوت از چینی ها به ایران برای دوران پساکرونا (ویدئو بیشتر از یک دقیقه نباشد)
۴- بارگذاری عکس ها و فیلمهای مزبور در صفحات مجازی و وبسایت های بخش خصوصی، تشکل های حرفه ای گردشگری و همینطور سایر دستگاه ها و نهادهای ذیربط آن استان همچون شهرداری، استانداری، مراکز اطلاع رسانی، رسانه های استانی، مراکز تبلیغاتی و غیره.

این بخشنامه حاوی چند نکته است. یکی اینکه آیا وزارت میراث فرهنگی که مدعی بررسی بازار گردشگری چین هست و حتی میز چین دارد، نمی داند در این کشور اپلیکیشن اینستاگرام و حتی سایت گوگل فیلتر هست؟ آیا برای جذب بازار چین این گونه بررسی شده است؟
و دیگر اینکه شهریور سال ۹۷ در حضور فعالان گردشگری دولتی و خصوصی دومین همایش چشم انداز توسعه روابط ایران و چین در برج میلاد برگزار گردید و در پنلی که توسط فائزه آخوندی از فعالان گردشگری چین عرضه شده بود، مفصلاً در اینباره صحبت شد هر چند که مسؤلان همایش این سخنرانی را نیمه کاره گذاشتند اما در آن سخنرانی اعلام گردید که برای چه نرم افزارهایی می توان تولید محتوا کرد که چینی ها راحت به آنها دسترسی دارند.
از طرفی وزارت میراث فرهنگی در حالی بازهم به حوزه استفاده از ظرفیت بلاگرها و اینفلوئنسرها روی آورده که سال قبل با حمایت معنوی از یک بلاگر سفر و بررسی هایی که به عمل آورده بود به این نتیجه رسید دعوت از اینفلوئنسر خارجی توسط بلاگرهای ایرانی عایدی برای جذب توریست خارجی به ایران نداشت و تبلیغات آنها در مدت یک هفته تا ده روز و بیشتر در داخل ایران منتشر شد.
همچنین خیلی از جنجال هایی که این روزها در فضای مجازی پخش می شود، ناشی از رفتارهای ناصحیح عده ای از همین بلاگرهای گردشگری می باشد. مانند اتفاق یکی دو روز اخیر در استان سیستان و بلوچستان و یا رفتارهای غیر فرهنگی که برخی اینفلوئنسرهای سفر در جوامع محلی و بومی کشور دارند.
باید به این نکته هم توجه داشت که باآنکه بلاگرهای سفر می توانند در نمایش زیبایی های یک جاذبه گردشگری کمک کنند اما بسیاری از آنها تصاویر غیرواقعی عرضه می دهند و باعث جذب توریست خارجی به ایران نمی شوند به خصوص توریست چینی.
به نظر می رسد باید وزارت میراث فرهنگی بررسی های خویش را در زمینه استفاده از ظرفیت بلاگرها و بازار چین بیشتر کرده سپس چنین بخشنامه هایی را صادر کند. از همه مهمتر حالا که تب ویروس کرونا فروکش نکرده و مردم جهان همچون ایرانی ها، چین را مبدا انتشار ویروس می دانند، آیا خیلی زود نیست وزارت میراث فرهنگی بخواهد برای دو ماه دیگر گردشگران چینی را به ایران دعوت کند؟ آن هم با تاکید مسؤلان وزارت بهداشت که گفته اند حداقل تا سال آینده ایران درگیر کرونا خواهد بود.

1399/09/21
12:45:16
5.0 / 5
2166
تگهای خبر: آموزش , پزشك , توریست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد