در پی اظهارت برخی ائمه جمعه مطرح شد:

متهم كردن گردشگری به گسترش فساد عادلانه نیست

متهم كردن گردشگری به گسترش فساد عادلانه نیست

به گزارش سفرگو به دنبال اظهارات ائمه جمعه و برخی علمای دینی در استان های یزد و اصفهان درباره «فساد در بومگردی ها»، رئیس کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری کشور اظهار داشت: «نزدیک به دو سال است گردشگری کشور بواسطه چندین بحران سیاسی، اجتماعی و بهداشتی همچون خروج یکسویه (آمریکا) از برجام، اعتراض، ترور، خطای انسانی و کرونا مضمحل شده و دریغ از یک جمله امیدبخش که از تریبون نماز جمعه برای پشتیبانی از معیشت فعالان این صنعت گفته شود.»


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، مدیر حوزه علمیه کاشان ۲۱ دی ماه در همایش روحانیون طرح «هجرت و امین» از وجود ناهنجاری ها و بی توجهی به چارچوب های شرعی و قانونی در بعضی خانه های تاریخی کاشان و عدم نظارت بر این اماکن انتقاد کرده بود.
حجت الاسلام و المسلمین فرجی در آن همایش اظهار داشته بود: «دلیل اینکه ۱۰۰ خانه سنتی کاشان با قیمت های میلیاردی و بسیار بالا توسط افراد نامعلوم خریداری شده چیست؟ ۱۰ سال دیگر ۲۰۰ خانه سنتی بدون نظارت در کاشان خواهیم داشت که خبر نداریم در آنها چه خبر است. در برخی از خانه های سنتی کاشان شراب سرو می کنند. بیشتر کسانی که در این خانه ها میهمان می شوند از کشورهای اروپایی هستند که شب آنها روز ما است.»
هرچند که به فاصله دو روز بعد، این سخنان در گفت وگویی که خبرگزاری حوزه از مدیر حوزه علمیه کاشان منتشر کرد، به این شکل اصلاح شد: «منظور بنده خانه های ثبت نشده ای است که تعدادشان در کاشان کم نیست. بعضی افراد با تبدیل خانه های مسکونی خودشان به خانه تاریخی و اینکه این خانه ها در هیچ جا ثبت نشده با درست کردن سایت، گردشگر جذب می کنند. به هیچ وجه منظور بنده در آن همایش، هتل ها و خانه های تاریخی ثبت شده، نبوده است. گرچه بحث بدحجابی و عدم رعایت پوشش اسلامی در برگزاری برخی از مراسم ها در اینطور مکان ها قابل نقد است.
بحث سرو ماکولات (خوردنی ها) برمی گردد به اینکه اگر دقت و کنترل بر خانه های تاریخی ثبت نشده ای که خودشان در فضای مجازی جذب گردشگر می کنند و تعدادشان کم نیست، نشود، معضلات و مشکلاتی در آینده برای دارالمومنین، هتلداران، خانه های تاریخی و میراث فرهنگی کاشان به وجود خواهند آورد.»
روز جمعه ۲۶ دی ماه نیز آیت الله سیدمحمدکاظم مدرسی یزدی امام جمعه بخش مرکزی یزد در خطبه های نمازجمعه محمدآباد اظهار داشت: «در تعدادی از بوم گردی ها اشاعه فساد مشاهده می شود و این برای آینده استان خطرناکست و نباید اجازه داد به اسم گردشگری، کار ضد فرهنگی در یزد صورت گیرد. این بوم گردی های بی در و پیکر مدتی است در یزد رایج شده و این خانه های سنتی آن هم بدون پیوست فرهنگی اسلامی، در بعضی موارد برای آینده خطرناک هستند. این بومگردی ها، کویرنوردی ها و تورهایی که بدون پیوست فرهنگی و بدون رعایت موازین شرعی انجام می گیرد، برای آینده یزد بسیار خطرناکست و یزد بعنوان دارالعباده باید مورد توجه مسؤولان حکومتی باشد و اجازه ندهند اینگونه تغییر و تحول آن هم با چنین سرعتی بعنوان ضد فرهنگِ شهادت و ضد فرهنگِ اسلامی ترویج شود. ما مخالف اقتصاد و اشتغال نیستیم اما هر اقتصاد و اشتغالی که بدون پیوست فرهنگی باشد، آن اقتصاد به ضرر جامعه و امنیت و فرهنگ خواهد بود و دراین زمینه همه افراد باید به این مساله توجه و دقت لازم را داشته باشند.»
محسن حاجی سعید ـ رئیس کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری کشور به دنبال این اظهارات، متنی را در دفاع از گردشگری منتشر کرد: «متهم کردن گردشگری به گسترش فساد و دراز کردن انگشت بهتان به سمت بومگردی ها عادلانه نیست... نباید عملکرد نادرست چند متخلف در یک صنعت به پای همه بومگردی ها و خانه های تاریخی نوشته شود.
بدیهی است که گسترش بومگردی ها منجر به نجات بافت های تاریخی در ایران و بازگرداندن حیات اجتماعی و پویایی اقتصادی به شهرها و روستاهای تاریخی کشور شد. بومگردی ها رسالت شناساندن عمق میهمان نوازی ایرانی را به عهده دارند. بومگردی ها بهترین دانشگاه برای تدریس فرهنگ اصیل و معماری بی نظیر ایران به گردشگران هستند.
انتظار می رود در تاریک ترین دوران اقتصادی برای فعالان حوزه گردشگری، علما و ائمه جمعه کشور همچون نمایندگان مجلس، جانانه از وضعیت گردشگری دفاع کنند. از معیشت، حمایت ویژه، بیمه فعالان گردشگری و لزوم توجه دولت و مجلس به این صنعت نیمه جان صحبت کنند.
فراموش نکنیم گردشگری بهترین ابزار مبارزه با ایران هراسی و اسلام ستیزی است. همین طور اهمیت معیشت بیش از فرهنگ است. بودن، پیش شرط چگونه زیستن است. هرچند پر واضح اما باید تصریح کرد: حکومت دینی، حکومتی است که بر نیازهای معیشتی مردمانش بیش و قبل از دیگر نیازها توجه و عنایت داشته است.
از ائمه جمعه استدعا داریم فعالان گردشگری و سرمایه گذاران در این صنعت را قسمتی از جامعه فرهنگ دوست ببینند، مسافران مختلف را از گردشگران سازمان دهی شده تفکیک کنند تا خطبه ها و بیاناتشان به خسارت بیشتر به پیکر کم رمق گردشگری وارد نکند.
برای تبیین منافع فعالان گردشگری در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگ، اجتماعی و همین طور رفع سوءتفاهم پیشنهاد می شود مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استانها یک نشست صمیمانه بین فعالان گردشگری و ائمه جمعه برگزار کنند تا درد دل های بخش خصوصی در دوران کرونا مطرح شود. امیدواریم در هفته های آتی ائمه جمعه از نجیب ترین صنعت کشور که بیشترین لطمه را بواسطه شیوه کرونا دید، حمایت قاطعانه کنند.»
منبع:

1399/10/28
15:21:00
0.0 / 5
952
تگهای خبر: تاریخی , خرید , روستا , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد