گزارش سفرگو؛

سفر ایمن به كجا؟

سفر ایمن به كجا؟

به گزارش سفرگو این روزها که صنعت توریسم از کرونا صدمه زیادی دیده و مردم هم یک سالی است که به سفر نرفته اند، باید بررسی کرد چطور می توان با این شرایط به مناطق سفید با مدیریت درست سفر کرد.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ این روزها که انجام سفر به بیشتر نقاط ایران ممنوع می باشد و نمی توان با خودروی شخصی مسافت بین شهری را پیمود و هرازگاهی رنگ بعضی از شهرها به علت شیوع کرونا تغییر می کند؛ باید چه کرد و به کجا سفر کرد؟ آیا اصلاً شرایط سفر رفتن در این روزها مهیاست؟ اگر باشد و اگر محدودیت تردد بین شهرها برداشته شود تا مردم سفری ایمن و مطمئن از لحاظ کرونا داشته باشند به کجاها می توان فکر کرد؟
قطعاً باید درباره مدیریت مقاصد گردشگری بیشتر فکر کرد و متولیان هم آنرا مدیریت کنند. اما چند گزینه مورد پیشنهاد است که می توان به آنها برای انجام یک سفری عاری از بیماری فکر و برنامه ریزی کرد.
شاید این روزها که خیلی ها اقامت در هتل ها را ایمن نمی دانند، اطلاع ندارند که طبق گفته رئیس جامعه هتلداران کشور هنوز یک مورد مشکوک به کرونا هم در هتل ها شناسایی نشده است و بسیاری از هتل ها، موارد بهداشتی را در این مراکز اقامتی رعایت می کنند ازاین رو شاید بهتر باشد که به جای اقامت در چادر که این روزها ممنوع می باشد و یا اقامت در خانه های غیرمجاز که سلامت آنها مورد تأیید مراکز نظارتی نیست، اسکان در هتل ها را برگزید. اما سفر به کجا؟

در فصل زمستان اساسا مناطق جنوبی کشور به علت آب و هوای مناسبی که دارند گزینه بهتری برای سفر هستند. اما گاهی آنقدر حجم سفر به این مناطق زیاد می شود که متولیان استانی ابراز نگرانی می کنند مانند اتفاقی که اخیراً در استان هرمزگان رخ داد و آنقدر مدیریت مقصد از مبدا نادرست انجام شد، که استانداری هرمزگان اعلام نمود تا اردیبهشت سال آینده اگر کسی هم می خواهد سفری به استان داشته باشد، باید موارد سختگیرانه را رعایت کند و حتما همراه خودش برگه تست منفی کرونا را داشته باشد.
شاید اگر مدیریت مبدا وجود داشت و تعداد پروازها و یا ورودی به جزایر استان هرمزگان طبق یک حساب و کتابی انجام می گرفت، آنقدر مردم استان هم از حجم ورود گردشگران نگران نمی شدند. اما این اتفاق نیفتاد.
ولی آیا نباید به این جزایر رفت؟ اساسا اگر قرار باشد کسی سفر ایمن را تجربه کند، جزایر ایرانی یکی از بهترین مقاصد خواهد بود به شرط آنکه آمار رفت و آمدها مدیریت شود. در اینجا چند راهکار مورد بررسی قرار می گیرد.
جزایر ایرانی مقصد سفید گردشگری شوند
می توان ورودی به جزایر را که از نظر ایمنی کرونا در سطح بهتری هستند، کنترل و یا محدود کرد. چون این جزایر از راه شناور و یا پروازها ورودی دارند و از سرزمین اصلی نمی توان با خودرو وارد آنها شد.

می توان توریستهایی که در بازه زمانی خاصی احتمال هجوم آنها به جزایر وجود دارد را با تورهای گردشگری همراه کرد تا هم از مراکز اقامتی آنها مطمئن شد و هم تعدادشان از یک حدی بالاتر نرود. در واقع اگر در چارچوب تور این افراد به جزایر بروند هم برای آژانس های گردشگری که این روزها در وضعیت نامناسبی به سر می برند، درآمدزایی خواهد شد و هم سلامت گردشگران تضمین شده خواهد بود به شرط آنکه مبلغ تمام شده این تورها با آنچه که گردشگران خودشان هزینه می کنند به حدی فاصله نداشته باشد که گردشگران از این اقدام منصرف شوند و دنبال راهی برای دور زدن باشند!
در این میان می شد؛ جزایری که از نظر آمار کرونا صفر و در وضعیت سفید هستند را بعنوان مراکزی برای گردشگری در روزهای کرونا برگزید و با برنامه ریزی درست هم به جامعه میزبان صدمه ای وارد نشود و هم اینکه گردشگران بتوانند از آن فضا استفاده کنند.
استفاده از تجربه طرح های گردشگری ایمن کشورهای دیگر
این طرح حالا در خیلی از جزایر ایمن کشورهای خارجی مانند یونان در حال اجراست. یعنی گردشگران از قبل برنامه ریزی کرده، با هواپیما وارد جزیره شده، پروتکل های بهداشتی درباره آنها رعایت می شود و مراکز اقامتی و تفریحی و گردشگری هم میزبان مسافران سالم خواهند بود و روزهای عادی سفر را در آن جزایر می گذرانند. می شد این ایده را در جزیره کیش هم اجرا کرد. چون این جزیره هم اکنون وضعیت مطلوبی دارد. اما جزیره ابوموسی هم که یکی از سبزترین جزایر ایرانی به حساب می آمد و الان هم وضعیت سفیدی دارد اگر مشکلات ورود توریست به آن مرتفع شود؛ گزینه بسیار خوبی برای یک گردش کوتاه مدت در دوران کرونا خواهد بود. چون هم می توان ورودی آنرا از راه شناورهای بندر لنگه و هم پروازهای محدود بندرعباس کنترل کرد و هم به علت مراکز اقامتی محدود، این جزیره میزبان افراد سالم و محدودی باشد.
گزینه دیگر غیر از جزایری که از سرزمین اصلی دور هستند، می تواند کویر باشد. کویر هم به علت داشتن فضای آزاد زیاد، در ایام زمستان که آب و هوای گرمی ندارند و برعکس بسیار مطلوب هستند، گزینه مناسبی برای سفر در روزهای کرونا است. حتی می توان از وسایل نقلیه مانند قطار که هم اکنون ایمن ترین وسیله حمل و نقل عمومی است؛ بهره برد چون هم اکنون هر کوپه چهارنفره به دو نفر اختصاص دارد و هر کوپه هم ضد عفونی می شود. هر چند که سرویسهای بهداشتی آن هنوز در شرایط نامناسبی قرار دارند. اما فضای کوپه ها تقریباً اختصاصی شده است.
نگاهی به ظرفیت اکولوژها در مناطق طبیعی و باز
با این حال می توان از همین طریق به استان های کویری سفر کرد و از اکولوژی های طراحی شده در فضای باز بهره برد. مانند اکولوژی های کویر مرنجاب و یا کویر شهداد. این اکولوژها با داشتن تمام امکانات هتلی در فضای باز کویری کمترین صدمه را متوجه گردشگران خواهد نمود. آب و هوای مناسب در فصل زمستان، هوای باز کویر، گردشگران کمتر از مزیت های کویرنوردی در این روزهای کرونایی زمستانی است.

حتی اقامت در اکولوژی های جنگلی هم می تواند ایمن باشد اگر آب و هوای زمستانی این روزها اجازه دهد. چون این اکولوژها هم مانند هتل، خدمات کاملی دارند، اقامت در آنها گران تر اما محدودتر است و به تبع آن جمعیت کمتری در آنها اقامت می کنند و چون گردش در جنگل در واقع گردش در فضای باز است، خطرات انتشار کرونا را کمتر می کند.
به تازگی محمدعلی طالبی استاندار یزد در مراسمی با حضور مسؤلان کشوری و استانی، یزد را بعنوان پایلوت مقصد ایمن گردشگری کشور معرفی و بر اهتمام جدی در مورد احیای صنعت متضرر گردشگری از ناحیه ی کرونا تاکید نمود. تا پیش از پیک کرونا تمهیدات لازم را با آماده کردن استان برای میزبانی از گردشگران اندیشیدیم و این هماهنگی انجام شد.

استاندار به بهبود وضعیت یزد در حوزه کرونا با تنزل جایگاه این استان در آمارهای مربوطه اشاره نمود و اظهار داشت: تقویت هماهنگی های علوم پزشکی و میراث فرهنگی و واحدهای گردشگری ضروریست و تفاهم نامه های مربوطه با جدیت تمام دنبال می شود تا انجام سفرهای ایمن منجر به ساده انگاری در استان نشود.
همه این سفرهای ایمن در چنین مناطقی، در حالی می تواند اتفاق بیفتد که هم مدیریت مقصد وجود داشته باشد و هم مدیریت مبدا. در واقع اگر بتوان مسافران را هدایت شده به مراکز و نقاط گردشگری فرستاد، نه تنها از انتشار ویروس جلوگیری خواهد شد، بلکه از گردشگری انبوه و صدمه رسان به جامعه محلی هم جلوگیری می شود.
در این راستا معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی هم پروتکل های بهداشتی را برای سفرهای ایمن طراحی نموده است که بد نیست پیش از انجام هر سفری، نگاهی به آنها انداخته شود.

1399/11/23
12:56:13
0.0 / 5
1091
تگهای خبر: پزشك , توریست , خدمات , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد