در گفت و گو با سفرگو بررسی شد

ماجرای حركات نمایشی یك جوان در محوطه تخت جمشید

ماجرای حركات نمایشی یك جوان در محوطه تخت جمشید

سفرگو: فارس مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید درباب فیلم انتشار یافته از یک جوان در حال انجام حرکات نمایشی در این محوطه تاریخی، این مساله را مربوط به تابستان امسال و دلیل عمده آنرا وضعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا و کاهش نیروهای یگان حفاظتی این مجموعه میراثی و نوعی ناآگاهی فرهنگی نسبت به ارزش های چنین آثاری دانست و از پیگیری دقیق موضوع برای مشخص شدن ابعاد آن آگاهی داد.


حمید فدایی در گفت و گو با ایسنا و در پاسخ به این پرسش که چگونه یک نفر طی یک زمان طولانی و باوجود وجود نگهبانان گوناگون و دوربین های مدار بسته موجود در محوطه تاریخی تخت جمشید، امکان انجام حرکات نمایشی و فیلمبرداری از این حرکات را داشته است؟ اظهار داشت: با عنایت به این که این مساله در تابستان اتفاق افتاده است من شخصا این را به پای مشکلات نشأت گرفته از شرایط کرونائی می گذارم که در مجموعه تخت جمشید هم حاکم بوده و اینها سبب شده است که شاید تعداد افراد مجموعه و یگان های حفاظت کمتر شود؛ البته باید همه مسائل بررسی شود برای اینکه به دنبال توجیه موضوع نیستیم.

او اضافه کرد: از یک منظر دیگر اگر این مساله را بررسی نماییم بنده این را یک مشکل فرهنگی هم می بینم، این که در حوزه فرهنگی هم کم کاری شده است؛ یعنی در فرهنگ سازی و اطلاع رسانی درباب این موضوعات کمتر کار شده و این یک زنگ خطر شمرده می شود و باید در این ارتباط بتوانیم به این بخش از مسئولیت هایمان عمل کنیم؛ این مسئولیت هم حقیقتاً فقط به عهده میراث فرهنگی نیست و باید زیرساختی تر و در کشور کار نماییم.
فدایی با اعلان اینکه در همین روزها مجموعه پایگاه جهانی تخت جمشید، درگیر پروژه هایی است که در بعد "وندالیسم" اتفاق افتاده و شاهد رنگ پاشی روی آثار سنگی برجای مانده هستیم، اضافه کرد: الان که من با شما صحبت می کنم در همین روزها آثاری داریم که در حریم تخت جمشید وجود دارد و همانجاها کمتر نگهبان و امکان حفاظت داریم و شرایط اینطور نیست که برای تک تک این آثار نگهبان و گارد بگماریم، ما یک دستگاه فرهنگی هستیم و چنین ظرفیتی را در اختیار نداریم؛ اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که روی آثار تاریخی یک عالمه یادگاری نوشته شده و دیوارنویسی کرده اند و... می خواهم بگویم که این مسائل متاسفانه موضوعاتی جدیست که در کشور وجود دارد.

او با اشاره به اینکه به جز میراث فرهنگی و مجموعه جهانی تخت جمشید، سایر دستگاهها هم دراین زمینه باید به مسئولیت اجتماعی خود عمل و در بحث اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگسازی ورود کنند، اظهار داشت: اگر همه چیز با هم هماهنگ جلو برود بطور قطع اطلاع و شناخت ما نسبت به فرهنگ بالاتر می رود و افرادی در جامعه ما ضد فرهنگی برخورد نخواهند کرد و اینکه رسانه می تواند در این بخش بسیار اثرگذار باشد و من خواهشم از رسانه ها این ست که در بخش اطلاع رسانی بیشتر کمک کنند و فکر می کنم که ما باید در این بخش سرمایه گذاری بیشتری انجام بدهیم که انشاالله شاهد این چنین برخوردهایی در میراث فرهنگی و میراث جهانی خود نباشیم.
مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید در پاسخ این پرسش که باتوجه به فیلم انتشار یافته و نبود دخالت و نظارت یگان حفاظت و با عنایت به این که این اواخر نتایج جستجوهای مهمی مشخص شده است و تعداد و وسعت آثاری که نیاز به حفاظت و مراقبت ویژه دارد بیشتر شده آیا این نگرانی وجود دارد که یگان حفاظت پایگاه جهانی تخت جمشید قادر به نگهداری و حراست از این آثار نباشد و آیا تعداد نیروهای یگان حفاظت کم است یاشیوه حراست و حفاظت در این مجموعه موثر نیست؟ اظهار داشت: واقعیت این است که حداقل بنده که در چند سال قبل در اینجا حضور داشتم چیزی ندیدم و از گذشته هم دوستانی که پیش از بنده بودند چیزی به من اطلاع داده نشده که چنین موضوع و وضعیتی برای بار چندم اتفاق افتاده باشد.

فدایی افزود: من این اتفاق را ناشی از یک وضعیت خاص می دانم که به تعبیر من ناشی از شرایط ویژه کرونائی بوده است، همانطور که در ارگانهای دیگر کاهش نیرو را داشتیم، اینجا هم به علت تعطیل بودن با همان کاهش روبرو بودیم و فشار بیشتری روی نیروهای ما بوده است اما در هر حال این برای ما یک پیامی دارد و یک زنگ خطری ست.
مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید با اعلان اینکه طی چند ماه گذشته شبانه روز در تخت جمشید حضور داشته و به محوطه سرکشی می کند، اظهار داشت: شاهد فعالیت یگان حفاظت و فعال بودن سیستم دوربینهای مدار بسته در طول این مدت بوده ام.
فدایی در عین حال از انجام پیگیری لازم برای رسیدگی به رویداد یاد شده آگاهی داد و اظهار داشت: امیدواریم که دیگر شاهد چنید اتفاهایی نباشیم ما البته از این مساله به آسانی عبور نخواهیم کرد و قول میدهیم که به مسائلی که دغدغه مردم است، رسیدگی جدی داشته باشیم؛ از جانب دیگر هم به بحث لطمه شناسی فرهنگی نیز باید جدی تر نگاه کرد و انشالله که شاهد چنین اتفاق هایی دیگر نباشیم.

به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، طی روزهای پایانی هفته گذشته فیلمی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد که در آن یک جوان در محوطه جهانی تخت جمشید و بدون توجه به ممنوعیت حرکت روی آثار تاریخی موجود در این محوطه، به انجام حرکات نمایشی و فیلمبرداری دقیق از آن پرداخته است.
منبع:

1399/11/25
14:27:24
0.0 / 5
1578
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد