فرماندار جزیره ابوموسی خبر داد؛

برگزاری تورهای گردشگری ابوموسی ویژه خانواده شهدا

برگزاری تورهای گردشگری ابوموسی ویژه خانواده شهدا

به گزارش سفرگو فرماندار جزیره ابوموسی از برگزاری تورهای گردشگری ویژه خانواده شهدا در این جزیره آگاهی داد و اظهار داشت: معمولاً 90 درصد گردشگران جزیره میهمان خانواده های ساکن هستند.رضا پوربابایی فرماندار شهرستان ابوموسی به خبرنگار مهر اظهار داشت: بتازگی با شرکت زیرمجموعه سازمان بنیاد شهید صحبت شده تا بتوانیم میزبان خانواده شهدا در جزیره، برای انجام تورهای دو روزه گردشگری باشیم. برای این منظور، مجوز پرواز گرفته شده و از اسفندماه اجرا می گردد. مقرر است کلوپ غواصی نیز در جزیره داشته باشیم دراین زمینه منتظر نهایی شدن استعلامات هستیم. در حقیقت ۹۰ درصد توریستهایی که به اینجا می آیند؛ میهمان خانواده های ساکن هستند و تعدادی هم از دستگاه های اجرائی در قالب ماموریت های اداری از جزیره دیدن می کنند.
فرماندار ابوموسی درباره پروژه های گردشگری جزیره بیان کرد: سواحل بکر و زیبا، ماهیان زینتی، ماهیگیری با قلاب و آرامش جزیره در انتهای تنگه هرمز و در قلب خلیج فارس، جزیره ابوموسی را به نگینی در میان ۱۴ جزیره خلیج فارس تبدیل نموده است. پیگیری و آماده سازی بسته ورود گردشگران با ساخت هتل و ایجاد زنجیره های مرتبط از قبیل ایجاد بازارچه ملوانی، مراکز خرید کالا و … یکی از اهداف و رویکردهای دولت می باشد.
پوربابایی درباره ترددها به جزیره ابوموسی نیز اظهار داشت: ترابری باری از بندرعباس با ۲۲۰ کیلومتر راه انجام می شود. هفته ای یک دفعه لندیگراف بعنوان چارتر تردد کرده و خودرو، بار پیمانکاری و مواد غذایی و مایحتاج عمومی ساکنان را حمل می کند. حمل و نقل هوایی مسافری نیز طی قراردادی با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام می شود که به صورت فول چارتر بود اما حالا به سبب وجود ویروس کرونا با ظرفیت ۵۰ درصدی انجام می شود. ۶۳ سیت داریم که هر صندلی با خدمات فرودگاهی برای ما نزدیک به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تمام می شود. قرارداد پروازی ما با خدمات فرودگاهی حدود ۱۶ میلیارد تومان در سال است. کشتی مسافربری هم ماهانه با چهار تردد از بندرلنگه مشغول خدمات رسانی به شهروندان است.

وی درباره کارهای انجام شده در این جزیره نیز اظهار داشت: در حوزه عمرانی، طی سال های دولت آقای روحانی از سال ۹۲ تا ۹۹ حدود ۳۷۹ پروژه در همه حوزه ها مثل مسکن، عمران شهری، آموزش، بهداشت و توسعه شهری، منابع آب و انرژی و غیره اجرا شده است. مبلغ ۵۰۶ میلیارد تومان هم برای این پروژه ها مصوب شده که از این مبلغ، ۳۷۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده و جذب شده است.
وی در ادامه بیان کرد: از آنجائیکه شهرستان ما جزو شهرستانهای خاص هست؛ از وضعیت بهتری برخوردار هست چون حدود ۶۷ درصد در طول ۸ سال اخیر تخصیص داشته ایم. برای سال ۹۹ هم ۳۷ پروژه در دست اجرا داریم که حدود ۹۳ میلیارد تومان به آن مصوب است اما ۸۱ میلیارد تومان آن تخصیص پیدا کرد.
بزرگترین پروژه ابوموسی
پوربابایی افزود: بندرگاه چند منظوره ابوموسی بزرگترین پروژه در حال اجراست. این بندرگاه هشت و نیم هکتار مساحت و ۸ اسکله مانند شیلات، سوخت رسانی، مسافری و امداد و نجات و دریابانی دارد. برای اجرای این پروژه ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است. تا الان نیز حدود ۳۵ میلیارد تومان از این ۲۰۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده و حدود ۳۰ درصد نیز پیشرفت داشته است. این طرح ۳ ساله بسته شده است. با این وجود در مجموع سازه های دریایی آن در حال اجراست و ابنیه آن نیز در حد فونداسیون و انعقاد پیمان است. پروژه راه اندازی ۵۴ واحد مسکونی نیز یکی دیگر از پروژه های مهم دیگری است که ۱۸ واحد با پیشرفت ۸۰ درصد و ۱۸ واحد دیگر با پیشرفت ۳۰ درصدی رو به رو بود. حدود ۱۰ میلیارد تومان برای این پروژه تا کنون تامین شده است.
وی درباره طرح جامع و تفصیلی شهر نیز اظهار داشت: شهرداری دراین زمینه اجرای بلوارها و خیابان ها را در دستور کار دارد. بلوار مدافعان حرم در شهر ابوموسی، بزرگترین بلوار در حال راه اندازی، با طول دو کیلومتر و عرض ۲۶ متر است و تا اسفند ماه نیز آماده خواهد شد.
فرماندار ابوموسی اظهار داشت: اجرای بلوار خلیج فارس، پارک بانوان و پروژه های حوزه شهری مانند آسفالت معابر کل شهر، بازسازی فضای سبز و کاشت درختان نیز انجام شده است. بوستان امام خامنه ای نیز در دست راه اندازی است. امسال پارک ساحلی را نیز به مساحت یک هکتار در دست اجرا داریم. طول این پارک ساحلی ۳۰۰ متر و عرض آن حدود ۳۵ متر است که با اعتبار چهار میلیارد تومان توسط اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان در دست اجراست. زمین آن هم با تعامل و همکاری نیروی دریایی سپاه آزادسازی شد.

رینگ دور جزیره با طول ۱۱ کیلومتر
وی اضافه کرد: پروژه های آب و فاضلاب و خط رینگ دور جزیره در حال اجراست. ما ۱۱ کیلومتر رینگ دور جزیره را داریم که ۹ کیلومتر آن انجام شده است. مخزن دو هزار مترمکعبی ذخیره آب شیرین جزیره نیز در جزایر تنب بزرگ و ابوموسی در حال راه اندازی است. ساختمان ارتباطات زیرساخت هم با مبلغ قرارداد حدود ۷ میلیارد تومان ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
پوربابایی اشاره کرد: از سال قبل سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی به منطقه ما روی آورده اند که دلیل آن هم معافیت های سود تجاری و مالیاتی تولید و ماشین آلات، زمین ارزان، آب و برق رایگان بوده است. استقبال سرمایه گذاران سبب شد، با دستور استاندار برای اینجا ناحیه صنعتی تعریف شود. این ناحیه صنعتی ۲۵ هکتاری آماده سازی شده و در مرحله طراحی شهری است. اگر این طرح صورت گیرد، زیرساخت اساسی بخش صنعت فراهم گشته است.
وی اضافه کرد: مجوز تأسیس کارخانه تولید و مونتاژ لوازم خانگی نیز صادر شده و متقاضی در حال ورود مواد اولیه است. نخستین گام آن هم تولید اسپیلت گازی است. واگذاری زمین به یک فروشگاه زنجیره ای در حال رایزنی است تا هم جزیره یک فروشگاه بزرگ زنجیره ای داشته باشد و هم پدافند غیرعامل برای ذخیره سازی مواد غذایی خواهد بود. چون گاهی دریا طوفانی است و تردد لندیگراف برای ورود مواد غذایی گرفتار مشکل می شود.


منبع:

1399/11/26
22:55:35
0.0 / 5
1498
تگهای خبر: آموزش , توریست , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد