گزارش سفرگو؛

گردشگری سرزمین 4 فصل در چنگال كرونا

گردشگری سرزمین 4 فصل در چنگال كرونا

صنعت توریسم در سیستان و بلوچستان همچون حوزه های ناشناخته ای است که در صورت سرمایه گذاری و توجه می تواند زمینه ساز رونق و توسعه این منطقه استراتژیک کشور باشد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: حدود یک سال از شروع بحران کرونا در کشور می گذرد و طی این مدت همه مردم ایران ایام سختی را پشت سر گذاشته اند، روزهایی پر از استرس، دلهره، لحظات تلخ، درد، بیماری و مرگ. متأسفانه طی این مدت حدود ۵۹ هزار نفر از هم وطنان خویش را به واسطه این ویروس منحوس از دست داده ایم اما در این روزهای سخت علاوه بر خسارت های غیرقابل جبران انسانی شاهد خسارت های کلان اقتصادی هم بوده ایم که جبران آنها شاید غیر ممکن نباشد، اما به همین آسانی ها هم نیست.
سال های گذشته در چنین روزهایی خیلی از رسانه ها و خبرگزاری ها با معرفی جاذبه های گردشگری استان های مختلف کشور تلاش داشتند تا مردم را برای سفر به نقاط مختلف کشور ترغیب کنند تا از این طریق به اقتصاد کشور و رونق گردشگری کمک گردد و معمولاً در این روزها خیلی از هموطنان جهت استفاده بهتر از تعطیلات نوروزی خود در حال برنامه ریزی بودند اما ویروس کرونا همه برنامه ها را به هم ریخت.
اولین ضربه کرونا به اقتصاد کشور را شاید بتوان در صنعت توریسم به چشم دید، صنعتی که در ایام پایانی سال قبل در تدارک سفرها و رونق بازار خود بود
اولین ضربه کرونا به اقتصاد کشور را شاید بتوان در صنعت توریسم به چشم دید، صنعتی که در ایام پایانی سال قبل در تدارک سفرها و رونق بازار خود بود، اما چنان ضربه ای آن هم به شکلی ناگهانی خورد که زمین گیر شد و حالا این زمین گیری در حال یک ساله شدن است. صنعت توریسم یکی از قدرتمندترین حوزه های اقتصادی جهان است که از سال ۲۰۱۰ با رشد بسیاری همراه بوده است. به صورتی که باعث شد تا از سال ۲۰۱۸ سرعت نرخ این صنعت از نرخ رشد اقتصاد جهانی پیشی بگیرد.
در این میان استان سیستان و بلوچستان یکی از بخش های قدیمی و تاریخی ایران است که متأسفانه در حوزه گردشگری کمتر مورد توجه واقع شده است، این خطه از کشور با تاریخی کهن و آثار و اماکن مختلف باستانی و تاریخی و مناظر بکر و دیدنی جذابیت های بی بدیل فراوانی برای توریستهای داخلی و خارجی دارد. جلوه های زیبا و دیدنی سیستان و بلوچستان از دریاچه هامون تا دریای عمان در ۴ فصل سال تنوع دل انگیزی را به همراه دارد. در واقع در پهناورترین استان ایران انواع گردشگری شامل گردشگری فرهنگی با مجموعه ای از مواریث فرهنگی مادی و معنوی، مذهب، زبان و غیره، گردشگری هنری شامل انواع هنرها و صنایع دستی، گردشگری طبیعی شامل انواع منابع و ظرفیت های اقلیمی و جغرافیایی، گردشگری ورزشی شامل ورزش های ساحلی، دریایی، رالی، کوه پیمایی و غیره، گردشگری تجاری، گردشگری مذهبی، گردشگری شهری روستایی و عشایری، گردشگری خلاق و انواع مختلف دیگر دارای ظرفیت است.
سیستان و بلوچستان ظرفیتی بی نظیر در حوزه گردشگری که مغفول مانده است مجتبی میرحسینی، معاون میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار مهر، عنوان کرد: استان سیستان و بلوچستان دارای میراث فرهنگی، طبیعی و گردشگری فراوانی در نقاط مختلف خود است که برای انواع گردشگران در حوزه های تفریحی، تاریخی، ورزشی، طبیعی، فرهنگی، سلامت، تجاری و غیره جذاب و چشم نواز است. وی ضمن اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان در طول چند سال گذشته از نظر گردشگری به شرایط تقریباً خوبی ازنظر برنامه ریزی و معرفی ظرفیت ها و بستر سازی رسیده است، اضافه کرد: در این استان گستره ای از تنوع فرهنگی و جغرافیایی وجود دارد که خود یک پتانسیل مهم گردشگری می باشد. این کارشناس میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: البته همچنان در زمینه نوسازی تأسیسات و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز بخصوص هتل ها، اقامتگاه ها، بوم گردی ها و کمپ ها جای کار فراوانی وجود دارد که نیازمند برنامه ریزی مسؤلان و حضور سرمایه گذاران در این حوزه می باشد. وی ضمن اشاره به اینکه صنعت توریسم در سیستان و بلوچستان در حال رشد است، اظهار داشت: اما متأسفانه ویروس کرونا تمام پیشبینی ها را برهم زد و این استان هم مانند بسیاری از نقاط ایران و دنیا از این صدمه بی بهره نماند و گردشگری سیستان و بلوچستان هم ضربه بسیاری را متحمل شد.
میرحسینی افزود: با بیان شیوع کرونا، بلافاصله تمامی سفرها لغو شد و ضررهای شدیدی را در این بخش رقم زد البته دولت تا حدودی برای جبران خسارت کمک کرد، اما این کمک ها به هیچ عنوان نمی تواند کافی و جبران کننده حجم خسارات باشد، چونکه چرخ این صنعت و گردش مالی آن با تزریق این مبالغ به این شکل نمی چرخد.
سیستان و بلوچستان زمانی به توسعه واقعی خواهد رسید که از زیرساخت های ارتباطی هوایی، زمینی و ریلی و دریایی مناسب بهره مند شود
وی خاطرنشان کرد: به غیر از بحث گردشگری، سیستان و بلوچستان زمانی به توسعه واقعی خواهد رسید که از زیرساخت های ارتباطی هوایی، زمینی و ریلی و دریایی مناسب بهره مند شود و زمانی گردشگری در این منطقه توسعه و جریان خواهد یافت که علاوه بر موارد ذکرشده فرودگاهی در سطح بین المللی در این استان راه اندازی شود.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان: اضافه کرد: همینطور گردشگری سلامت و جذب بیماران افغانستانی از ولایات هلمند، قندهار، جلال آباد و قسمت های جنوبی ولایت فراه و مناطق مختلف پاکستان و عمان با جمعیت قابل ملاحظه علاقمند به سفر، فرصت دیگری برای سیستان و بلوچستان است. وی افزود: گردشگری زیارت و علاقه مردم افغانستان و پاکستان به مراکز معنوی و مذهبی و حتی مراکز تفریحی مثل مشهد، قم، شیراز، شمال کشور، اصفهان و چابهار از اهمیت زیادی برخوردار می باشد که به علت عدم وجود پروازهای بین المللی در زابل و چابهار متوقف مانده است.

صنعت گردشگری سیستان و بلوچستان نیازمند حمایت است
منیر احمد پرمون، مدیر تنها اقامتگاه بوم گردی بندر بریس چابهار، در گفت و گو با خبرنگار مهر، عنوان کرد: بوم گردی نوعی از یک سفر است که امروزه در بین گردشگران چه داخلی و خارجی طرفداران بسیار دارد. به صورتی که این واژه الان در گردشگری نه به شکل سنتی بلکه کاملاً مدرن برگزار می گردد و در گسترش و رونق دادن به صنعت گردشگری تاثیر به سزایی داشته است.
وی ضمن اشاره به اینکه اقامتگاه های بوم گردی معمولاً توسط اهالی محلی همان منطقه اداره می شود، اضافه کرد: افراد بسیاری هستند که شاید نام اقامتگاه های بوم گردی را شنیده باشند اما مفهوم آنرا ندانند از همین باید برای معرفی این ظرفیت تلاش بیشتری صورت گیرد.
پرمون ضمن اشاره به اینکه ایجاد اقامت های بوم گردی به ایجاد اشتغال در منطقه کمک می نماید، افزود: هم اکنون با وجود اینکه درگیر شیوع کرونا و تحریم هستیم، اما همچنان سفر برای خیلی از مردم مهم می باشد.
وی خاطرنشان کرد: با وجود همه این شرایط باید با عنایت به نیاز جامعه و تقاضای بازار گردشگری و ضررهای وارده با برنامه ریزی مناسب و با رعایت پروتکل های بهداشتی جهت استفاده از ظرفیت های گردشگری برنامه ریزی نمود. این فعال گردشگری با تکیه بر اینکه گردشگری سیستان و بلوچستان نیازمند حمایت جدی است، خاطرنشان کرد: صنعت توریسم نسبت به صنایع دیگر متفاوت می باشد، چونکه خدمات عرضه می کند و در کنار ضربات مادی، به لحاظ معنوی هم خسارات بالایی را متحمل شده است که مهم ترین آن این است که اغلب افراد شاغل در این صنعت شغل خویش را به صورت کامل از دست داده اند.
کرونا ۱۴۴ میلیارد تومان به گردشگری سیستان و بلوچستان خسارت زد
علیرضا جلالزایی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار مهر، عنوان کرد: شیوع کرونا از نیمه اسفند سال قبل تابحال ۱۴۴ میلیارد تومان خسارت به تأسیسات گردشگری استان سیستان و بلوچستان وارد کرده است.
وی ضمن اشاره به اینکه هم اکنون ۲۰۰ واحد گردشگری در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد، اضافه کرد: البته با وجود تمامی محدودیت ها گردشگری سیستان و بلوچستان تعطیل نشده اما کرونا خیلی از برنامه ها و همایش های ملی و بین المللی که با مبحث گردشگری قرار بود در این استان برگزار گردد را کنسل کرده است.
کشورهای همسایه سیستان و بلوچستان با داشتن ۲.۵ میلیارد نفر جمعیت ظرفیت خوبی برای این استان در بحث جذب توریست به حساب می آید
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان ضمن اشاره به اینکه این استان دروازه ورود توریست به کشور است، افزود: کشورهای همسایه سیستان و بلوچستان با داشتن ۲.۵ میلیارد نفر جمعیت ظرفیت خوبی برای این استان در بحث جذب توریست به حساب می آید.
وی ضمن اشاره به اینکه هم اکنون ۱۰۰ پروژه سرمایه گذاری توسط اداره میراث فرهنگی در سیستان و بلوچستان در دست اجرا است و ۳۰۰ پروژه سرمایه گذاری هم توسط بخش خصوصی انجام می شود، اظهار داشت: یکی از بزرگترین معضلات حضور گردشگران در این استان هزینه بالای پرواز و حتی رفت و آمد به صورت زمینی است که یکی از گران ترین مسیرها به حساب می آید.
جلالزایی خاطرنشان کرد: در آینده ای نه چندان دور در تولید صنایع دستی سیستان و بلوچستان اقدامات خوبی صورت می گیرد و ایرانشهر بعنوان شهر ملی سوزن دوزی و شهر ادیمی شهر ملی خامه دوزی ارائه شد و تلفیق سوزن دوزی و خامه دوزی تاثیر زیادی دارد. در مجموع به نظر می آید پتانسیل نهفته گردشگری استان سیستان و بلوچستان با وجود ظرفیت های بی نظیر خود هم اکنون به علت کمبود زیرساخت های لازم از توسعه و ظرفیتی که شایسته آن است برخوردار نیست و متأسفانه شیوع کرونا هم شرایط را بغرنج تر کرده که امیدواریم با برنامه ریزی و توجه مسؤلان به این حوزه و صد البته با ریشه کن شدن ویروس منحوس کرونا بزودی شاهد تحولات عظیمی در این حوزه اشتغال زا و درآمد زا باشیم.


منبع:

1399/11/28
14:27:14
0.0 / 5
649
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد