معاون گردشگری اعلام كرد

آماری از سفر توریستهای خارجی به ایران در دوران كرونا

آماری از سفر توریستهای خارجی به ایران در دوران كرونا

معاون گردشگری اظهار داشت: حدود 450 هزار خارجی به انگیزه درمان و تجارت در 9 ماه اول سال جاری به ایران سفر کرده اند، اما سختگیرهای بیشتر سبب شده 94 درصد سفرهای بین المللی کاهش پیدا کند.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، کمی پس از شیوع ویروس کرونا در ایران با بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی، صدور روادید گردشگری نیز متوقف گردید. مدتی بعد، معاون گردشگری آگاهی داد که به تعداد محدود برای اتباع خارجی که به انگیزه درمان و تجارت به ایران سفر می کنند، روادید صادر می شود. حالا ولی تیموری آگاهی داده که در ۹ ماه ابتدای سال ۴۵۰ هزار نفر به شکل مقطعی و محدود با عنوان توریست سلامت و تجاری به کشورمان سفر کرده اند.
او همین طور اظهار داشت که باتوجه به سخت گیری ها حدود ۹۴ درصد سفرهای بین المللی کاهش پیدا کرده است.
این معاونت با آن که شیوه نامه «چگونگی ورود توریستهای خارجی در دوران کرونا» را اواسط تابستان امسال به ستاد ملی کرونا تحویل داده اما همچنان سختگیری های این ستاد مانع از صدور ویزای توریستی و ورود توریستهای خارجی شده است.
تیموری در نشست کمیته سیاست گذاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت که حوزه سفر و گردشگری در بین صنایع مختلف بیشترین لطمه را از شیوع ویروس کرونا دیده است، بطوریکه در منطقه آسیا شاهد کاهش حدود ۸۲ درصد سفرهای بین المللی بوده ایم و در ایران این کاهش ۹۴ درصد بوده است. صنعت گردشگری بیش از یک سال است که با شیوع ویروس کرونا زمین گیر شده که در تاریخ جهانی این صنعت بی سابقه بوده است.
او اضافه کرد: در سال ۹۸ پیش از شیوع ویروس کرونا هشت میلیون و ۸۶۰ هزار نفر توریست خارجی از ایران بازدید نمودند. با اتفاقاتی که در نیمه دوم سال ۹۸ افتاد و با انتشار ویروس کرونا، در فصل دوم پررونق گردشگری ما که از اواسط بهمن ماه و شروع سال نو میلادی شروع می شد، نتوانستیم میزبان گردشگران باشیم.
معاون گردشگری به سهم سرمایه گذاری گردشگری در کشور و ساخت ۲۲۰۰ پروژه زیرساخت اشاره نمود و اضافه کرد: گردشگری روند پرشتابی در پیش گرفته بود اما با بحران شیوع ویروس کرونا کارهای ما متوقف گردید.
تیموری درباره سفرهای داخلی اظهار نمود: با شیوع ویروس کرونا همکاری لازم را با ستاد ملی مدیریت کرونا درباب اولویت اصلی که حفظ جان مردم است، انجام دادیم و درست در پیک سفرهای خارجی و داخلی کارهای مان را تعطیل کردیم. با گشایش های مختصری که انجام می شد، کوشیدیم گردشگری داخلی بتواند این خلاء را پوشش دهد و در کنار آن نیز نیم نگاهی به عرصه بین المللی داشتیم. در این خصوص طرح هایی ارائه دادیم اما به سبب شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
او با اشاره به زیان مالی تاسیسات گردشگری در این دوران، تصریح کرد: با شیوع ویروس کرونا دو بسته حمایتی برای فعالان صنعت گردشگری در نظر گرفتیم که بسته اول اشتغال محور و بسته دوم بنگاه محور بوده است. میزان درخواست فعالان گردشگری برای دریافت تسهیلات کرونائی از بانک ها حدود ۱۳۵۰ میلیارد تومان بوده که ۶۵۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است، البته قول دادند تا آخر سال کمک بیشتری کنند. امیدواریم با کاهش شیوع ویروس کرونا باردیگر صنعت گردشگری رونق پیدا کند تا نشاط و امید به جامعه برگردد.


معاون وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: با پیگیری ها و تلاش هایی که انجام دادیم، طرح هایی را برای سفرهای نوروزی در ستاد ملی کرونا ارائه کردیم تا به شکل محدود و کنترل شده و با نظارت ما، قسمتی از فعالیت ها و خدمات مان ارائه شود. اگر نوروز امسال نتوانیم فعالیت نماییم، امکان برگشت باردیگر نخواهیم داشت. تعطیلات نوروز برای بالای ۷۰ درصد از فعالان ما یک فرصت است.
او اظهار داشت: ستاد ملی مدیریت کرونا قبول کرد تا سفرها در قالب تورهای شرکت های خدمات مسافرتی و کنترل شده صورت گیرد. پروتکل های بهداشتی نیز در این خصوص برای تمام ذی نفعان آماده و ابلاغ گردیده است. همین طور نوع دیگر سفر در قالب سفرهایی است که مردم با خودرو خود انجام می دهند و رزرو قطعی در مراکز مجاز ما دارند. نیروی انتظامی نیز در این خصوص کمک خواهدنمود تا ترددهای نوروزی برنامه ریزی شده صورت گیرد.
خدابخشی ـ دبیر کمیته فرهنگی شورای عالی امنیت ملی ـ نیز اظهار داشت: نیمه های مغفولی در حوزه گردشگری وجود دارد؛ بر طبق گزارش مرکز آمار نیمی از مردم هنوز سفر نمی روند. در نیمه دوم سال از ماه مهر تا اختتام اسفند نیز سفر چندانی صورت نمی گیرد و نیمی از دستگاهها هنوز درگیر بحث گردشگری نشده اند. کرونا فرصتی است تا دستگاهها بتوانند در این خصوص برنامه ریزی کنند.1399/12/01
22:06:46
0.0 / 5
789
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد