مدیر پایگاه تخت جمشید خبر داد

كوشش برای تبدیل محوطه شهر استخر به یك پایگاه پژوهشی

كوشش برای تبدیل محوطه شهر استخر به یك پایگاه پژوهشی

به گزارش سفرگو فارس مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید ضمن اشاره به آغاز کار پروژه مرمتی و حفاظتی در محوطه تاریخی شهر استخر، ابراز امیدواری کرد که این محوطه هم در آینده به یک پایگاه پژوهشی و حفاظتی دائمی تبدیل گردد.


حمید فدایی شنبه ۹ اسفند در جمع خبرنگاران، از تجهیز کارگاه و آغاز پروژه مرمتی حفاظتی شهر استخر اطلاع داد و اظهار داشت: شهر استخر از اولین محوطه های تاریخی ثبتی کشور بوده و به لحاظ ارزش های منحصر به فردی که دارد به لحاظ مستندنگاری، ساماندهی و حفاظت، در اولویت های این پایگاه است.
فدایی با اشاره به اینکه محوطه شهر استخر حدود ۶۰ هکتار مساحت دارد و سال ۱۳۱۰ در لیست آثار ملی ثبت شده است، اظهار داشت: این محوطه به علت ارائه شواهدی از دوره هخامنشی و رویدادهای بعد از آن بخصوص در دوره ساسانی تا دوران اسلامی از مهم ترین شهرها و محوطه های تاریخی استان فارس و ایران است.
او اظهار داشت: مبحث مستندنگاری، ساماندهی و انجام حفاظت های اضطراری از برنامه هایی بوده که طی چند ساله گذشته در این محوطه بدان توجه شده است، که از جزئیات آن می توان به مستندنگاری آثار شاخص محوطه، بهسازی مسیر قبلی دسترسی به آثار محوطه و ایجاد و اضافه کردن مسیری جدید برای دسترسی به آثار کاوش شده در بخش شرقی محوطه و ایجاد کارگاه مرمت بر روی بلندترین جرز سنگی موجود در محوطه اشاره نمود.
فدایی اضافه کرد: همینطور انجام تعمیرات اساسی در اتاقک نگهبانی محوطه به منظور ایجاد دید مطلوب تر حفاظتی توسط پرسنل یگان به آثار محوطه، از دیگر اقدامات اصولی انجام شده به حساب می آید.
او اظهار داشت: برای حضور دایمی کارشناسان حفاظت و مرمت در این محوطه تاریخی، در ماه های گذشته نسبت به انجام تعمیرات اصولی و تجهیز و راه اندازی مجدد مرکز مطالعاتی محوطه، اقدام شده و با تکمیل آن، طی چند هفته گذشته گروهی مجرب از کارشناسان حفاظت و مرمت در این محوطه مستقر شده اند و الان عملیات حفاظت و مرمت اضطراری آثار سنگی محوطه با تمرکز بر تنها جرز سنگی بلند در محوطه شروع شده است.
فدایی از توسعه پروژه نورپردازی و تکمیل سیستم حفاظت الکترونیک محوطه اطلاع داد و اظهار داشت: با تلاش شبانه روزی همکاران ما در واحدهای حراست پایگاه و واحد تاسیسات و فن آوری اطلاعات، امیدوار هستیم که کمبودهای در ارتباط با اینترنت و خطوط تلفن را هم مرتفع نماییم.
مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید اظهار داشت: با تکمیل زیرساخت های مورد نیاز، در تلاش هستیم که محوطه شهر استخر همچون محوطه نقش رستم به یک پایگاه پژوهشی و حفاظتی دایمی تبدیل گردد، چون که همیشه کمبود زیرساخت ها، از علل مقطعی بودن فعالیتهای کارشناسی در این محوطه بوده است.
منبع:

1399/12/09
23:44:47
0.0 / 5
1004
تگهای خبر: اینترنت , تاریخی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد