رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول:

مرمت پل باستانی دزفول شروع شد

مرمت پل باستانی دزفول شروع شد

سفرگو: رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دزفول از شروع مرمت پل باستانی این شهرستان آگاهی داد.مهدی چناری در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: بمنظور مرمت قسمت های لطمه دیده پل باستانی دزفول کارگاه مرمت این پل تاریخی و باارزش در حال تجهیز است.
وی با اشاره به برچیده شدن قسمت پیاده روی فلزی الحاقی متصل به ضلع شمالی پل قدیم، اضافه کرد: این الحاق علاوه بر مخدوش کردن سیمای تاریخی پل، سبب وارد آمدن لطمه هایی به ساختار این اثر شده بود که بخش زیادی از آن به صورت آجری اجرا شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول با اعلان اینکه پروژه مرمت پل باستانی هم اکنون در مرحله تجهیز و آماده سازی کارگاه قرار دارد، عنوان کرد: این مرحله شامل اجرای حوضچه های آهک (حوضچه های عمل آوری شیره آهک) و نصب داربست روی یکی از دهانه های پل است.
چناری تصریح کرد: پس از آن که کارگاه بطور کامل تجهیز شد، کار مرمت برخی موج شکن ها و طاق های لطمه دیده پل قدیم از اوایل سال ۱۴۰۰ شروع می شود.
وی اعتبار اولیه مرمت پل قدیم دزفول را سه میلیارد ریال از منابع استانی عنوان نمود و اظهار داشت: ۹ میلیارد ریال نیز برای سال ۱۴۰۰ تصویب شده است؛ همین طور با عنایت و مساعدت وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان نیز پنج میلیارد ریال از اعتبارات ملی به مرمت پل اختصاص یافته است.
چناری ابراز امیدواری کرد که با اختصاص اعتبار مداوم و حمایت و همکاری مستمر مسئولان شهری و استانی و همین طور مشارکت خیران، پل باستانی دزفول در آینده نزدیک بطور کامل مرمت شود.
به گزارش سفرگو به نقل از مهر، پل قدیم دزفول مهم ترین اثر تاریخی دزفول و با بیش از ۱۷ قرن قدمت، یکی از قدیمی ترین پل های استوار جهان است. این پل که دو منطقه شرقی و غربی دزفول را به هم وصل می کند، در حقیقت یکی از راه های ارتباطی منطقه جندی شاپور و سرزمین بین النهرین بوده که روی رودخانه دزفول بنا شده است.
این پل در سال ۲۶۰ میلادی (در حدود ۱۷۵۰ سال پیش) به دستور شاپور اول ساسانی روی رود دز ساخته شد. برای حفاظت از پل قلعه ای نیز بنا شد که در محل قدیمی آن محله ای به همین نام (قلعه) وجود دارد. بعداً پل تخریب و در زمان صفویه پل فعلی ساخته شد و در زمان قاجار تعمیراتی روی بنا صورت گرفت. همین طور قسمت های بتنی پل در دوره پهلوی به آن اضافه گردید.
این پل دارای ۱۴ دهانه است و آب رودخانه دز از زیر آن عبور می کند، پل قدیم دزفول از سنگ ساروج و آهک بنا شده و در دوران حکومت عضدالدوله دیلمی، صفویان و پهلوی بازسازی شده است اما پایه های پل حکایت از دوران ساسانی دارد.

1400/01/04
13:56:01
5.0 / 5
1063
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد