تغییر كاربری 9 بنای تاریخی گیلان برای تبدیل به هتل بوتیك

تغییر كاربری 9 بنای تاریخی گیلان برای تبدیل به هتل بوتیك

سفرگو: از گیلان هتل بوتیک ها از نظر اقتصادی در صنعت گردشگری اهمیت قابل توجهی دارد که موارد خیلی از جمله زمینه تاریخی و فرهنگ محلی را در نظر می گیرند؛ بنای تاریخی «قندچی» در لاهیجان، «خانه نصرت رحمانی» و بنای تاریخی «حنانی ها» و بنای تاریخی «راهنما» و پنج بنای تاریخی دیگر در داخل بافت تاریخی رشت همچون بناهایی هستند که با هدف تبدیل به هتل بوتیک، اقامتگاه سنتی، رستوران و... تغییر کاربری شدند.


«هتل بوتیک» شکل جدیدی از اقامتگاه های توریستی که اخیرا رونق پیدا کرده، از نظر اقتصادی در صنعت توریسم اهمیت قابل توجهی دارد و در روند ساخت اقامتگاه همگام با سلیقه گردشگران حرکت می کند. برای تمامی گردشگران بخصوص توریستهای خارجی، اقامتگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد این هتل بوتیک ها که مورد استقبال توریستهای خارجی قرار گرفته دارای خصوصیت های منحصر به فردی هستند.
راه اندازی هتل بوتیک ها با کارکردهای مختلف با رویکرد تاریخی- فرهنگی در بناهای باقی مانده از چند سده اخیر مانند خانه ها و کاروانسراها با هدف ترویج فرهنگ کشور، هدف اصلی ایجاد این گونه اقامتگاه هاست.
رویکرد هتل بوتیک ها فرآیندی اکتشافی است که موارد خیلی از جمله زمینه تاریخی و فرهنگ محلی را در نظر می گیرند. تقابل سنت و مدرنیته بخصوص در ایران، خیلی از ابعاد زندگی بخصوص معماری را تحت تأثیر قرار داده است. در هتل بوتیک ها توجه خاصی به معماری مدرن، فرهنگ، سنت و اقلیم می شود. همینطور با عنایت به تکنولوژی و علم روز و با عنایت به نیازهای میهمان، ارتباط و تعاملی کارساز میان فرهنگ ها ایجاد می شود.
ولی جهانی، معاون میراث فرهنگی گیلان در گفتگو با ایسنا، در تعریف هتل بوتیک اظهار نمود: ساختمان نه چندان بزرگ، موقعیت مکانی مناسب، نمای ظاهری دلنشین و دکوراسیون مدرن، کمتر بودن قوانین دست و پاگیر، اهمیت دادن به غذا و نوشیدنی، محیط آرام و غیره از خصوصیت های هتل بوتیک می تواند باشد.
وی اضافه کرد: ایجاد محیط صمیمانه، اختصاصی، شهری و مدرن که معمولا در محله های پر رفت و آمد شهری یا گاهی در ساختمان های تاریخی بازسازی شده که در جهت جذب همزمان بازدیدکننده و میهمان صورت می پذیرد از اهداف هتل بوتیک می باشد.
معاون میراث فرهنگی گیلان در مورد طراحی هتل بوتیک اظهار داشت: معماری و طراحی هتل بوتیک ها ساده با استفاده از مصالح بومی منطقه و البته در خانه های تاریخی با حفظ اصالت معماری بنا انجام می شود بگونه ای که مرمت ساختمان بر معماری قالب گذشته آن، اثر سوء نداشته و به اصطلاح شالوده بنا حفظ شود.
جهانی افزود: باآنکه که استفاده از مصالح و وسایل مدرن در داخل ساختمان علاوه بر معماری سنتی ظاهر و نمای ساختمان تا حدود زیادی می تواند بر جذب گردشگران و میهمانان بیفزاید. سیاست اداره کل میراث فرهنگی حفظ بناهای تاریخی و تبدیل آنها(با تغییر کاربری) به موزه، مراکز سنتی گردشگری و اقامتی همچون هتل بوتیک می باشد که در این راستا علاوه بر نظارت و مشاوره به تناسب مساحت، وضعیت بنا و غیره نسبت به عرضه تسهیلات به متقاضیان و بهره برداران اقدام خواهد شد.
وی در پاسخ به این سؤال که چه تعداد هتل بوتیک در گیلان داریم؟ خاطرنشان کرد: در استان گیلان از آغاز سال قبل با بهره مندی از ظرفیت سرمایه گذاران مبادرت به احیای بناهای تاریخی با کاربری هتل بوتیک اقدام شده که در این راستا بنای تاریخی شیرازی معروف به «خانه نصرت رحمانی» واقع در پیرسرای رشت در حال احیا و تبدیل آن به هتل بوتیک توسط مالکین است.
جهانی افزود: ساماندهی بنای مذکور، پاک سازی آن و تهیه طرح مرمت بنا و... همچون اقداماتی بوده که تابحال انجام شده و هم اکنون حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، تسهیلات مالی برای این بنا از جانب معاونت سرمایه گذاری در نظر گرفته شده و مورد تایید قرار گرفته و روند معرفی سرمایه گذار به بانک جهت دریافت تسهیلات بانکی طی شده، زمان بندی پروژه به مدت یکسال در نظر گرفته شده که انشالله. در سالجاری به بهره برداری می رسد.
معاون میراث فرهنگی گیلان افزود: بنای تاریخی «حنانی ها» واقع در داخل بافت تاریخی رشت دومین بنای تاریخی است که احیای این بنا و تبدیل آن به هتل بوتیک توسط سرمایه گذار با مشارکت اداره کل میراث در دست اقدام بوده و تابحال بیشتر از ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. پاکسازی، رفع خطر بنا، مرمت بخش های لطمه دیده و... انجام شده و کلیه کارهای در ارتباط با پرداخت تسهیلات بنا توسط معاونت سرمایه گذاری انجام شده و بزودی جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی خواهند شد، زمان بندی این پروژه تا بهره برداری به بوتیک هتل به مدت ۱۰ ماه بوده است.
وی با اشاره به اینکه بنای تاریخی «قندچی» در لاهیجان همچون بناهای دیگری است که مقرر شده به هتل بوتیک تبدیل شوند، تصریح کرد: بنای تاریخی «راهنما» در رشت و پنج بنای تاریخی دیگر در داخل بافت تاریخی رشت همچون بناهایی هستند که با هدف تبدیل به هتل بوتیک، اقامتگاه سنتی، رستوران و... تغیر کاربری شدند و هرکدام از آنها ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
منبع:

1400/01/08
11:51:11
5.0 / 5
748
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد