توضیح مدیر موزه هنرهای تزیینی درباره وضعیت ركیب خانه

آغاز مرحله دوم مرمت ركیب خانه پس از نوروز

آغاز مرحله دوم مرمت ركیب خانه پس از نوروز

به گزارش سفرگو مدیر گنجینه هنرهای تزیینی ایران می گوید: بخش نخست عملیات مرمت و استقامت بخشی بخش هایی از عمارت رکیب خانه پارسال انجام شد و مرحله دوم مرمت در این بنای تاریخی مقرر است در بهار صورت گیرد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، به دنبال انتشار گزارش و تصاویری از وضعیت گنجینه هنرهای تزیینی ایران در عمارت رکیب خانه اصفهان و بیان این مطلب که با عنایت به وضعیت این موزه «به نظر می رسد فراموش کرده اند این موزه و عمارت زیبا را در روزهای نوروز خانه تکانی کنند!»، راحله یوسفیان – مدیر موزه هنرهای تزیینی ایران – با دراختیار قرار دادن تصاویری از خانه تکانی این بنای تاریخی و موزه مهم در اصفهان به ایسنا، توضیحاتی می دهد.
او می گوید: با عنایت به گذشت ۲۵ سال از تأسیس موزه هنرهای تزئینی ایران در عمارت رکیب خانه اصفهان و احتیاج به بازسازی زیرساخت های سیستم الکترونیکی و مکانیکال این مجموعه تاریخی، انجام این کار در دستور اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان قرار گرفت و بازسازی سیستم الکترونیکی ساختمان موزه، همراه با سیستم برق رسانی و با نوسازی تابلوهای برق این مجموعه تاریخی با اعتباری بالغ بر سه میلیارد ریال انجام شد.
او همینطور به فرسودگی سیستم موتورخانه این مجموعه تاریخی اشاره می کند و می گوید: کار بازسازی سیستم های مکانیکال موزه شامل نوسازی موتورخانه این مجموعه و جداسازی آن از سایر مجموعه های پیرامون این موزه و نصب تجهیزات جدید مانند چیلر با رعایت اصول حفاظتی از تابستان سال جاری آغاز و با اعتباری بالغ بر6 میلیارد ریال به پایان رسید.


او به پایان عملیات مرمت اضطراری پشت بام عملیات رکیب خانه توسط گروه امانی اداره میراث فرهنگی استان اصفهان در اوایل بهمن سال قبل اشاره می کند و می افزاید: در این عملیات بندکشی آجرهای سقف، تعویض آجرهای فرسوده سقف، تزریق ملات به بخش های صدمه دیده به منظور ایزولاسیون سقف و زیرسازی و ترمیم شیرسرهای سقف و اجرای پوشش کالوانیزه به منظور ایزولاسیون شیرسرهای پشت بام موزه انجام شد.
وی با تکیه بر اقدامات انجام شده در اواخر سال گذشته، ادامه می دهد: با عنایت به نبود زمان مناسب برای آغاز مرحله دوم مرمت ها در این بنای تاریخی، انجام این کار به پس از نوروز ۱۴۰۰ موکول شد تا با تأمین اعتبار مورد نیاز و تجهیز کارگاه استقامت بخشی دیوارها و مرمت تزیینات و استقامت بخشی دیوارها و ترک ها صورت گیرد.
مدیر گنجینه هنرها تزیینی ایران به وجود حساسیت در بعضی از مکان های مرمتی برای انجام اقدامات استقامت بخشی در فصل زمستان اشاره می کند و می گوید: بنابراین قرار شد تا ادامه مرمت ها در بهار صورت گیرد.


یوسفیان در ادامه از بازدید فریدون اللهیاری - مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان - از عمارت رکیب خانه و بخش های مختلف موزه جهت بررسی وضعیت این بنای تاریخی در یک شنبه هشتم فروردین خبر می دهد و اظهار می کند: در این بازدید قرار شد جلسه ای اضطراری برای تأمین اعتبار موزه داشته باشیم. همینطور قرار بر حضور گروه امانی در موزه هنرهای تزئینی شد تا در طول ۱۰ روزنسبت به استقامت بخشی دیوارها، رفع ترک ها و روغنکاری در و و پنجره ها اقدام گردد و اعتبار مرمتی مناسبی هم برای رکیب خانه گذاشته شود.
او با بیان اینکه پرده ی قرار گرفته در جلوی یکی از تالارهای عمارت در حیاط خانه به علت طوفان های شدیدی که در ایام گذشته در اصفهان وزیده بود، پاره شده و به علت قرارگیری اش در کنار رمپ داخل حیاط امکان جدا کردن آن وجود نداشت، اضافه می کند: سرانجام با حضور نیروهای امانی موفق به جدا کردن این پرده شدیم.


به نقل از وی، خرید پرده برای این بخش از حیاط موزه به تأمین اعتبار مورد نیاز آن برمی گردد.
وی همینطور درباره ی اقدامات انجام شده در گنجینه هنرهای تزئینی ایران در عمارت رکیب خانه در طول چند سال قبل بیان می کند: در دو سال قبل و پیش از کرونا ۱۳ عنوان نمایشگاه برگزار شد که سه نمایشگاه «نوین سفال سرامیک ایران»، «نخستین نمایشگاه تخصصی زیورآلات سنتی و دست ساز» و «نمایشگاه ویژه کودکان اوتیسم و سندرم داون» با عنوان «موزه را از نگاه من ببینید» در چارچوب طرحی ملی تعریف و برگزار شدند.


به نقل از وی، 6 رساله هم با موضوع هایی مانند منسوجات دوره قاجار و انتقال مفاهیم میراث فرهنگی به کودکان با رویکرد موزه داری تألیف شدند. همینطور ۱۳ عنوان کلاس آموزش تخصصی هم برگزار شد که چهار ویژه برنامه مخصوص افراد دارای محدودیت و ویژه معلولان نابینایان و سندرم داون و کودکان مبتلا به سرطان و اوتیسم بود.
یوسفیان به ساماندهی مخازن و صدمه شناسی اشیا و انبارگردانی آثار موزه در طول سال قبل هم اشاره می کند و می گوید: در همکاری که با موزه دانشگاه اصفهان و دانشگاه کاشان داشتیم، بحث تبادل اشیا بین موزه ها مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم گرفته شد تا نمایشگاه های موقت از اشیایی که در ارتباط با ما بوده و به آنها امانت دادیم برگزار گردد.
به نقل از مدیر گنجینه هنرهای تزئینی ایران؛ این موزه تا کنون بعنوان موزه برتر در رشته های مختلف، شش لوح تقدیر که پنج لوح آن رتبه برتر کشوری هستند، دریافت کرده است، سه رتبه برتر کشور هم در زمینه گردآوری، آموزش کودکان و نوجوانان و کوشش برای بقا، دو رتبه سوم کشوری در زمینه های آموزش و معرفی گرفته است و موزه برتر برای معرفی در فضای مجازی در روزهای کرونا هم در سال ۱۳۹۸ انتخاب شده است.


منبع:

1400/01/10
11:25:25
5.0 / 5
1093
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , خرید , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد