رئیس میراث فرهنگی فراهان:

گنبد بقعه امامزاده حسن الافطس فراهان مرمت می شود

گنبد بقعه امامزاده حسن الافطس فراهان مرمت می شود

به گزارش سفرگو رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فراهان اظهار داشت: گنبد بقعه امامزاده حسن الافطس روستای اسفین شهرستان فراهان با اعتباری بیش از 100 میلیون ریال مرمت می شود.به گزارش سفرگو به نقل از مهر به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، سعید نیکنام ضمن اشاره به اینکه امامزاده حسن الافطس روستای اسفین یکی از امامزاده های شاخص شهرستان فراهان به حساب می آید که به جد مقام معظم رهبری منتسب است، اظهار نمود: این بنای تاریخی مذهبی در شهریور سال ۱۳۸۶ با شماره ۱۹۶۸۹ در لیست آثار ملی قرار گرفته و عملیات مرمت این بنا در ماه آینده شروع می شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فراهان اضافه کرد: بقعه امامزاده حسن الافطس به لحاظ معماری دارای گنبدی دوپوش است که نمای پوسته بیرونی از کاشی های نره رنگی و خطوط نوشته ای تشکیل شده، زیر سقف گنبدخانه دارای مقرنس کاری و تزئینات نقاشی است و سقف ایوان ورودی به زیر گنبدخانه نیز دارای مقرنس کاری بوده که تزئینات کاشی با رنگ های مختلف آنرا تزئین داده است.
وی ضمن اشاره به هشت ضلعی بودن اتاق مرقد، اظهار داشت: بر فراز اتاق، گنبد شلجمی بزرگی قرار دارد که قطر آن حدود ۱۰ و ارتفاع آن بیش از ۱۰ متر می رسد. در گذشته ضریح بقعه چوبی و بر روی سکویی چهار گوش قرار داشته و امروزه ضریح جدید بر این بقعه نصب شده است.
نیکنام بیان نمود: بنای این بقعه دارای سه فضای به هم مرتبط می باشد که ابتدا باید از فضای ورودی که شامل ایوان و شبستان مستطیل شکل با سقف مسطح است، عبور کرد و بعد از آن به در ورودی بنای قدیمی رسید.
وی ضمن اشاره به ضرورت مرمت گنبد، بیان نمود: فضای پایین گنبد توسط اداره اوقات و امور خیریه زیر نظر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرمت خواهد شد که مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال اعتبار برای این مرمت این گنبد در نظر گرفته شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فراهان ضمن اشاره به اینکه این بنا ۲۸ شهریورماه ۱۳۸۶ با شماره ۱۹۶۸۹ در لیست آثار ملی قرار گرفته است، اضافه کرد: عملیات مرمت گنبد بنا از اردیبهشت ماه شروع می شود.


منبع:

1400/01/22
13:51:47
5.0 / 5
742
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد