گزارش مهر؛

قنات سعدی احیاء می شود

قنات سعدی احیاء می شود

به گزارش سفرگو قنات ۱۵۰۰ ساله سعدی در حال احیاء است و بزودی آب در حوض ماهی که شیخ اجل بر روی آب قنات ساخته جاری می شود تا این قنات تاریخی آماده ثبت ملی و جهانی شود.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: پنج سالی از اولین عملیات لایروبی و کف شکنی قنات سعدی می گذرد. عملیاتی که در این زمان به دلایلی مختلف همچون تأمین نشدن اعتبارات لازم متوقف گردید به صورتی که در عملیات نخست مرمت و لایروبی تنها با گذشت ۸ ماه این قنات باردیگر خشک شد و حوض سعدی بی آب و ماهی ماند. البته در این سالهای پیش از کرونا که گردشگران خیلی از مجموعه فرهنگی سعدی و حوض ماهی آن دیدن می کردند گاهی برای بهتر شدن وضع موجود و خوشایند گردشگران این حوض با تانکر آب پر می شد و ماهی گلی های کوچک و بزرگی هم در آن نگهداری می شد اما الان این حوض نه آبی دارد و نه ماهی. این حوض که بنا بر اسناد تاریخی با دستان شیخ اجل بر روی قنات ساخته شد، در دوره های مختلف تاریخی مورد بازسازی مجدد قرار گرفته و الان به یکی از جاذبه های مهم گردشگری شیراز تبدیل گشته است. البته به اعتقاد کارشناسان قنات سعدی پرآب است و با لایروبی کامل، آب در راه حوض ماهی جاری می خواهد شد. این قنات به دلیل گذر از حوض ماهی سعدی که در آرامگاه شیخ اجل قرار دارد به قنات سعدی معروف شده اما سرچشمه یا مادر چاه آن در کوه بمو است که آن به دوره ساسانی و حدود هزار و ۵۰۰ سال، قبل می رسد.
در چند سال گذشته، آب این قنات به خاطر خشکسالی های پیاپی از رمق افتاد و به دلیل فرو ریختن بخشی از آن، گرفتگی هایی در راه آبراه بوجود آمد که همین مبحث باعث خشک شدن حوض ماهی و رخت شوی خانه سعدی شد. این قنات در گذشته بعنوان یکی از مهم ترین شبکه های آب زیرزمینی مطرح بوده و بخش عمده آب شرب و کشاورزی منطقه سعدی را تأمین می کرده است. حوض ماهی آرامگاه سعدی مظهر قنات و چشمه است، ماهی های این حوض در نوع خود کمیاب هستند و کسی آنها را صید نمی کند چون که قنات سعدی و حوض ماهی آن در میان مردم شیراز بسیار پرارزش است و باورهای مردمی در این میان بسیار وجود دارد به صورتی که مردم شیراز تا حدود ۶۵ سال قبل هم در چهلمین روز بعد از عید نوروز در محوطه جلوی آرامگاه سعدی جمع می شدند و آش نذری که در فارس به اصطلاح «دیگ جوش» نامیده می شود، می پختند و از صبح تا شب شادی می کردند و بر این باور بودند که یک ماهی قرمز که یک حلقه طلایی در بینی دارد، در آب بالا می پرد و می رود. همینطور مردم شیراز، باورهای خاصی نسبت به حوض ماهی دارند و عده ای معتقدند اگر دختر یا پسری دست و روی خویش را با این آب بشوید، بخت او باز می شود و به خانه بخت می رود.
از سویی دیگر هم اهمیت این قنات به جهت موقعیت جغرافیایی و باغات و مزارع زیر دست ان همچون باغ دلگشا است. مردم با وابستگی و دلبستگی به این آب همیشه علاقه خاصی داشته اند تا آنجا که شیخ اجل سعدی شیراز بعد از عمری مسافرت و جهانگردی سکونت و عبادتگاه خویش را در کنار این آب بنا کرد. در اینباره مجتبی زحمتکش کارشناس قنوات و مجری احیا و مرمت قنات سعدی به خبرنگار مهر اظهار داشت: این قنات طی زمان های گذشته چندین مرتبه گرفتار کم آبی و خشکی شده است که مهندسین و مقدرین چاره آن کرده اند. ما هم بعد از بررسی و مطالعه قنات از سال ۱۳۷۹ درمان کم آبی قنات را در کف شکنی دیدیم و سال ۱۳۹۴ حدود یک هزار و ۵۰۰ متر طول قنات به عمق یک متر کف شکنی و مرمت ۱۵۰۰ متر باقی ماند هم از دیماه سال ۱۳۹۹ از سرگرفته شده است.
وی ادامه دارد: به رغم پنج سال خشکی امیدواریم ۱۵ اردیبهشت همزمان با روز شیراز آب در حوض ماهی سعدی جاری شود. زحمتکش با تکیه بر اینکه قنات سعدی از پتانسیل آبی خوبی برخورد دار است، اضافه کرد: با کف شکنی قنات آب در راه گالری قنات جاری می شود و با تکمیل عملیات مرمت آن تداوم میابد. وی اظهار داشت: فاز اول احیا و مرمت قنات سعدی توسط معاونت خدمات شهری شهرداری شیراز تأمین اعتبار شده است.
وی در بخش دیگری از گفت گو هم به آماده سازی پرونده ثبت ملی قنات سعدی اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به قدمت و شیوه ساخت و طبقات قنات و آسیاب ها و پایاب های قدیمی و وجود باغ تاریخی دلگشا و آئین های مردمی موجود، پرونده آن در دست تکمیل است که امیدواریم تا آخر سال جاری قنات سعدی ملی شود و سپس در لیست جهانی قرار گیرد.

1400/02/07
11:01:08
5.0 / 5
907
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد