پیش نویس مستندنگاری آثار تاریخی نوشته شد

پیش نویس مستندنگاری آثار تاریخی نوشته شد

سفرگو: مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی از تهیه پیش نویس روش ها و شیوه های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی برای اولین بار در کشور آگاهی داد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، سید هادی احمدی روئینی هدف از تهیه این پیش نویس را ایجاد وحدت رویه و استانداردسازی تهیه اطلاعات تصویری و گرافیکی برای بستن قراردادهای مستندسازی با مشاوران، توصیف شکل کالبدی، تحولات و شرایط اماکن میراث تاریخی در بازه زمانی معین در سراسر کشور ذکر کرد.
به گفته او، بناها، یادمان ها و محوطه های تاریخی همچون ثروت های ملی غیرقابل جایگزین با اطلاعات بی شمار و گاهی ناشناخته هستند که دستیابی به آن مستلزم بهره گیری از مهارت ها، ایده ها و فنون مختلفی از دانش های میان رشته ای و برداشت میدانی است.
احمدی با تاکید بر این که گردآوری، تحلیل و تفسیر شواهد مستتر در کالبد آثار، شناخت کافی برای مراقبت از آثار و زیرساخت قرارگیری از آنها، ترسیمات فنی و نقشه های مربوط به آن اثر را فراهم خواهد ساخت، اضافه کرد: بدین جهت مستندنگاری باید بر پایه استفاده از اطلاعات دقیق برداشت شده صورت گیرد.
مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی با اشاره به تهدیدها و خطرهای طبیعی و انسانی معطوف به آثار، مستندنگاری آثار را ضروری دانست و اظهار داشت: با تدوین پیش نویس دستورالعمل مستندنگاری آثار تاریخی سعی شده تا استانداردهای لازم برای هر دو جنبه توصیفی و تصویری باتوجه به غنا و تنوع آثار تاریخی گنجانده شود.
این پیش نویس برای اجرا و اعلام نظر به مراکز استانی ارسال شده و شامل تعاریف و چهارچوب نظری، مطالعه و ارزیابی روش های مستندنگاری، تدوین دستورالعمل ها و راهنماها و لیست منابع و مآخذ با واژه نامه تخصصی است.


منبع:

1400/02/10
13:08:25
5.0 / 5
747
تگهای خبر: آثار تاریخی , تاریخی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد