گزارش سفرگو؛

اسكار صنایع دستی چه شد؟

اسكار صنایع دستی چه شد؟

سفرگو: قرار بود اسکار یا نشان صنایع دستی اردیبهشت 1400 به هنرمندان بین المللی ارائه شود اما زمان برگزاری آن به دلیلهای مختلف به هفته صنایع دستی موکول شد.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ درباره برگزاری یک جشنواره در سطح بین المللی و اهدای نشان جهانی به هنرمندان صنایع دستی حرف و حدیث های مختلفی در سال های اخیر شده است اما بیشتر اوقات وعده ها برای برگزاری برنامه های سنگین و بین المللی اجرائی نمی شوند یا اینکه باکیفیت مورد نظر اجرا نشده اند اگر هم برنامه ای برگزار می گردد تدوام ندارد اما چرا؟
شهریورماه سال ۹۵ نشست خبری درباره اجلاس جهانی صنایع دستی اصفهان و رونمایی از نشان جهانی دست خلاق صنایع دستی برای اهدا به هنرمندان برتر جهان اجرا شد. در نهایت این اجلاس که از سوم تا ششم مهرماه برای نخستین بار در ایران و به میزبانی اصفهان برگزار شد، به ۱۰ هنرمند برتر دنیا در صنایع دستی نشان دادند.
بهمن نامور مطلق که آن زمان معاون صنایع دستی کشور بود اعلام نموده بود که ما این نشان را نوعی اسکار می دانیم و افزود: شاخص ها و معیار ما برای اعطای این نشان که آنرا نوعی اسکار صنایع دستی می دانیم سرآمد بودن هنرمند صنایع دستی در جهان است با این تفاوت که در اسکار به اثر برتر هنرمندان جایزه می دهند ولی ما این نشان را به افرادی که یک عمر در رشته هنری شان بی مثال بوده اند اعطا می نماییم. جای یک نشان که مایه اعتبار صنایع دستی جهان باشد خالی بود و این دوره این نشان به ۱۰ هنرمند داخلی داده می شود اما از ادوار بعد هیات داوران از کارشناسان بین المللی تشکیل می شود تا جایزه و نشان وجاهت بین المللی پیدا کند. حسن بزرگ این کار برای ما برندسازی نشان ایرانی در جهان است.
این اجلاس جهانی از آن سال به بعد برگزار نشد تا اینکه باردیگر نام آن تغییر نمود و این دفعه اعلام نمودند که نخستین جشنواره بین المللی مقرر است در اصفهان اجرا شود. وزیر میراث فرهنگی نیز اواخر سال ۹۹ در یک نشست خبری حرف های نامور مطلق را که سال ۹۵ زده بود تکرار کرد و درباره اسکار صنایع دستی اظهار داشت: پیگیر هستیم تا این جشنواره را به جشنواره ای بین المللی تبدیل نماییم و این جشنواره مانند اسکار در صنایع دستی شود. می خواهیم بالاترین نشان صنایع دستی دنیا، در جمهوری اسلامی ایران اهدا شود. نشان دست خلاق که طراحی بسیار زیبایی دارد، کمک می نماید جایگاه هنرمندان و هنر ایرانی در دنیا حفظ شود و به بازاریابی بیشتر در عرصه بین الملل کمک بسیاری خواهدنمود.

مونسان با اشاره به نشان دست خلاق، توضیح داد: جایزه ای را طراحی نموده ایم که مقرر است رویدادش در سطح بین المللی اجرا شود. امید است باتوجه به نقش ایران در سازمان جهانی صنایع دستی این نشان را در دنیا نهادینه نماییم. بر طبق این طرح، نشان دست خلاق، بالاترین نشان کشور در حوزه صنایع دستی خواهد بود.
زمان برگزاری این جشنواره را در هفته دوم اردیبهشت ۱۴۰۰ اعلام نمودند که اما این برنامه به دلایلی به تاخیر افتاد. برخی می گفتند یکی از این دلیلهای مبلغ جایزه بود. برخی دیگر گفتند که دست اندرکاران جشنواره هنوز نمی دانند جوایز در سطح بین المللی چقدر و چطور باید ارائه شود. برخی مسئولان نیز در استان اصفهان از کنارکشیدن ارگانهای حامی خبر دادند. بنا بر این هنوز هیچ داوری روی آثار صورت نگرفته و اطلاع رسانی نشده این جشنواره چطور و در چه زمانی اجرا خواهدشد.
نصیر ملت نایب رییس شورای شهر اصفهان و دبیر جشنواره در گفتگو با خبرنگار مهر از به تعویق افتادن زمان برنامه به هفته صنایع دستی آگاهی داد و اظهار داشت: این برنامه به سبب شیوع ویروس کرونا به تاخیر افتاد و در تلاش هستیم از ۲۰ تا ۲۶ خرداد همزمان با هفته صنایع دستی اجرا شود. شاید بخش هایی از این برنامه بصورت آنلاین و بخشی بصورت حضوری برگزار و بخشی نیز شاید حذف شود. اینها بستگی به شرایط کرونائی کشور دارد.
دبیر شهر جهانی صنایع دستی اظهار داشت: هنوز آثار انتخاب نشده است. ولی بطور قطع این برنامه با جشنواره سال ۹۵ متفاوت خواهد بود. چون بزرگترین نشان صنایع دستی دنیا را خواهیم داشت و در ۲۰ رشته صنایع دستی از هر رشته ۳ برگزیده بعنوان اثر برتر، خلاق و پیشکسوت معرفی می گردند. در کنار آن ورکشاپ ها و مسابقات جانبی و نمایشگاههای مرتبط نیز اجرا می شود.
ملت درباره جوایز این جشنواره بین المللی نیز اظهار داشت: مبلغ جایزه یا نحوه پرداخت آن شاید کمترین اهمیتی داشته باشد چون ارزش معنوی این جشنواره برای هنرمندان بسیار بالاتر است.


منبع:

1400/02/17
17:33:50
5.0 / 5
134
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد