میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

چالش دیگر میدان آزادی و تئاتر شهر

چالش دیگر میدان آزادی و تئاتر شهر

تصویب اصلاح امحای شناورهای سنتی و تامین بودجه برای آن، چالش جدید میدان آزادی و ماجرای قفل مجسمه تئاترشهر، تعویق مراسم نشان صنایع دستی خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ این هفته خبر رسید در جلسه هیأت دولت که به ریاست روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، اعضای دولت با اصلاح مصوبه در ارتباط با برنامه جایگزینی شناورهای سنتی تجاری با ظرفیت کمتر از (۵۰۰) تُن (لنج تجاری) موافقت کردند. برمبنای مصوبه هیأت وزیران، ۳۰ درصد از ۵۰ درصد سود بازرگانی وصولی از کالاهای ملوانی ناشی از اجرای این تصویب نامه بعنوان اجرای طرح جایگزین و اسقاط شناورهای سنتی چوبی به حساب مربوط نزد خزانه داری کل کشور واریز می شود تا از محل اعتبارات مصوب مربوط در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی قرار گیرد. همین طور ۲۰ درصد باقیمانده از ۵۰ درصد سود بازرگانی وصولی از کالای ملوانی ناشی از اجرای تصویب نامه مذکور بعنوان اجرای طرح جایگزین و اشتغال زایی ملوانانی که شغل خودرا از دست داده اند و تامین بیمه آنها به حساب مربوط نزد خزانه داری کل کشور واریز می شود تا از محل اعتبارات مصوب مربوط در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد. تقسیم بندی بودجه و موافقت با آن برای امحای لنج های سنتی در حالی بود که وزارت میراث فرهنگی پیش از این به هیأت دولت و معاون اول رئیس جمهور اعلام نموده بود، دانش سنتی لنج سازی و دریانوردی در حوزه خلیج فارس، در لیست میراث ناملموس یونسکو به ثبت جهانی رسیده و این اقدام مخالف تلاشهای ایران در جهت خروج این میراث از لیست در خطر یونسکوست.
فراخوان سومین نمایشگاه ملی مد، لباس و صنایع دستی اعلام شدفراخوان سومین نمایشگاه ملی مد، لباس و صنایع دستی، ویژه توانمندی های دانشجویان دختر از طرف معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتشر گردید. فراخوان سومین نمایشگاه ملی مد، لباس و صنایع دستی با هدف الگوسازی در زمینه مد و لباس در حوزه های زندگی اجتماعی دانشجویان با هدف افزایش غرور ملی، ایجاد زمینه های ورود دانشجویان دختر به فضای کسب و کار در حوزه مد و لباس و صنایع دستی و پشتیبانی از طراحان نوپا و دانشجو در جهت کارآفرینی و ایجاد اشتغال و تقویت امید به آینده با محوریت دانشگاه شهید چمران اهواز منتشر گردید. بخش های رقابتی این دوره از نمایشگاه شامل سه بخش طراحی، الگوسازی و دوخت لباس بانوان با استفاده از به روز رسانی یا استفاده مدرن از دست بافته ها و رودوزی های سنتی کشور؛ طراحی، الگوسازی و دوخت لباس های بانوان با تمرکز بر لباس های قومی (به روز رسانی یا استفاده مدرن از لباس های اقوام با عنایت به کاربرد الگوی آنها با ذکر شناسنامه کار) و هنرهای پوشیدنی شامل تولیدات صنایع دستی در رابطه با مد و لباس (زیورآلات، کیف، کفش، کمربند و…) است. همین طور رویکردهای این نمایشگاه ملی، الگوها و سبک های اصیل و نوین ایرانی-اسلامی در پوشش مبتنی بر نمادهای فرهنگ، هنر و تمدن ایرانی، معرفی وجهه مدرن هنر ایرانی در هنرهای پوشیدنی، مدرن سازی پوشش های سنتی و قومی، ترویج فرهنگ محیط زیستی در استفاده از مواد دوستدار محیط زیست و یا قابل بازیافت اعلام شده است.هندی ها در بوشهر و تست مثبت کرونابر اساس اعلام میراث فرهنگی بوشهر، خدمه هندی پیش از اسکان در استان تست کرونایشان منفی بوده ولی دانشگاه علوم پزشکی تاکید دارد که تنها مرجع اظهار نظر در مورد کرونا خودشان هستند. چند هفته ای است که کرونای هندی اوج گرفته و برمبنای اعلام متخصصان، این نوع جهش یافته از کرونا دارای سرایت پذیری و شدت بیشتری است و نیاز است که مراقبت ها بیشتر شود. هم زمان با اوج گیری کرونای جهش یافته هندی، نتیجه آزمایش کرونای برخی از اتباع هندی و پاکستانی در بوشهر مثبت اعلام شده و این مورد حساسیت ها را در این حوزه افزایش داد. در این راستا ادعای مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر دارای تفاوت هایی است.
درخواست اختصاص غرفه رایگان به هنرمندان صنایع دستی در ایتالیااین هفته نشست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان با سفیر ایتالیا در ایران، برگزار گردید. در این جلسه علی اصغر مونسان و جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در ایران درباره تقویت همکاریهای دو کشور در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با یکدیگر گفت و گو کردند.
مونسان به ظرفیت های ایران در حوزه صنایع دستی نیز اشاره نمود و اضافه کرد: نمایشگاه های مختلف صنایع دستی ایران در کشورهای مختلف همچون کشورهای اروپایی برگزار شده که تمام آنها با موفقیت همراه بوده است. این آمادگی را داریم در صورتیکه محل برگزاری نمایشگاه بصورت رایگان در اختیار هنرمندان صنایع دستی ایرانی قرار گیرد، نمایشگاهی از آثار صنایع دستی ایرانی را در ایتالیا برگزار نماییم. همین طور این آمادگی را داریم که ما نیز فضای رایگانی را برای برگزاری نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان ایتالیا در اختیار قرار دهیم.
کلید مجسمه «فرهاد قفل زن» در مجموعه تئاتر شهر نصب می شودشهردار منطقه ۱۱ در پی شایعاتی در خصوص دزدیده شدن کلید مجسمه «فرهاد قفل زن» در پیرامون مجموعه تئاتر شهر، از انتقال این کلید سنگین به داخل مجموعه تئاتر شهر برای مرمت و نصب باردیگر اطلاع داد. نصراله آبادیان در اینباره توضیح داد: روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت سارقان قصد داشتند کلید مجسمه «فرهاد قفل زن» اثر استاد پرویز تناولی در محدوده مجموعه تئاتر شهر را سرقت نمایند که با هوشیاری مدیریت مجموعه تئاتر شهر و همکاری عوامل شهرداری ناحیه یک منطقه ۱۱، این اتفاق نیفتاد و قطعه مدنظر به داخل مجموعه منتقل شد.آبادیان اضافه کرد: در روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت مدیر تئاتر شهر درباب باز شدن پیچ های مجسمه «فرهاد قفل زن» واقع در ضلع غربی محوطه ساختمان تئاتر شهر و احتمال سرقت اثر را به شهرداری ناحیه یک اطلاع رسانی می کند که به منظور حفظ این اثر باارزش و پیشگیری از سرقت احتمالی نسبت به اعزام همکاران به موقعیت اقدام شد و ضمن هماهنگی موضوع با عوامل انتظامی مجموعه تئاتر شهر، نسبت به جدا کردن کلید از بدنه مجسمه و تحویل آن به مجموعه مذکور اقدام شد.
چالش تازه برج «آزادی» بعد از حواشی شلیک توپ نوروزی!مدیر مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی بعد از انتشار تصاویری از تخریب سنگ فرش پارکینگ اختصاصی این مجموعه توسط شهرداری منطقه ۹ تهران، در این حوزه توضیحاتی را ارائه نمود. سید عباس عظیمی مدیر موزه و مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی درباره صحت شایعات و تصاویر منتشرشده در فضای مجازی در خصوص تصرف و تخریب سنگ فرش پارکینگ اختصاصی این مجموعه توسط شهرداری، بیان نمود: متأسفانه مجموعه پارکینگ اختصاصی برج آزادی که بیش از ۱۵ سال در اختیار مجموعه بوده است، درحال حاضر تحت عنوان تغییر کاربری از مدیریت این مجموعه خارج شده و مباحث مطرح شده در این حوزه صحت دارد. عظیمی تاکید کرد: اگر این ماجرا به همین شکل ادامه پیدا کند، تأثیر جدی بر فعالیتهای مجموعه تا حد تعطیلی کامل آن خواهد داشت. موضوعی که می بایست برای برون رفت از آن سریعاً متولیان امر چاره اندیشی کنند. در ایام گذشته تصاویری از پارکینگ اختصاصی برج آزادی که طی سالهای اخیر در اختیار مجموعه بود، در فضای مجازی انتشار یافته که شائبه تصرف و تخریب سنگ فرش این محوطه را به بینندگان القا می کرد. این در شرایطی است که خارج شدن مدیریت این محوطه از اختیار برج آزادی، موجب توقف فعالیتهای گردشگری و فرهنگی هنری این مجموعه به واسطه عدم دسترسی شهروندان به پارکینگ خواهد شد و متأسفانه نزدیک ترین پارکینگ عمومی از برج آزادی هم در محدوده استاد معین و حدود یک کیلومتر دورتر است. در ابتدای سال ۱۴۰۰ هم در میدان آزادی توپ جنگی برای تحویل سال نو شلیک شد که این اتفاق سبب بروز خسارت هایی به ساختمان برج شد و بازتاب های انتقادی بسیاری در رسانه های داخلی و خارجی پیدا کرد. چالش تصرف پارکینگ دومین چالش جدی این مجموعه فرهنگی در سال جدید به حساب می آید.تعویق زمان برگزاری به هفته صنایع دستیقرار بود اسکار یا نشان صنایع دستی اردیبهشت ۱۴۰۰ به هنرمندان بین المللی ارائه شود اما زمان برگزاری آن به دلیلهای مختلف به هفته صنایع دستی موکول شد.
شهریورماه سال ۹۵ نشست خبری درباره اجلاس جهانی صنایع دستی اصفهان و رونمایی از نشان جهانی دست خلاق صنایع دستی برای اهدا به هنرمندان برتر جهان برگزار گردید. در نهایت این اجلاس که از سوم تا ششم مهرماه برای نخستین بار در ایران و به میزبانی اصفهان برگزار شد، به ۱۰ هنرمند برتر دنیا در صنایع دستی نشان دادند.
بهمن نامور مطلق که آن زمان معاون صنایع دستی کشور بود اعلام نموده بود که ما این نشان را نوعی اسکار می دانیم و افزود: شاخص ها و معیار ما برای اعطای این نشان که آنرا نوعی اسکار صنایع دستی می دانیم سرآمد بودن هنرمند صنایع دستی در جهان است با این تفاوت که در اسکار به اثر برتر هنرمندان جایزه می دهند ولی ما این نشان را به افرادی که یک عمر در رشته هنری شأن بی بدیل بوده اند اعطا می نماییم. جای یک نشان که مایه اعتبار صنایع دستی جهان باشد خالی بود.
این اجلاس جهانی از آن سال به بعد برگزار نشد تا اینکه باردیگر نام آن تغییر نمود و این دفعه اعلام نمودند که نخستین جشنواره بین المللی مقرر است در اصفهان برگزار گردد. وزیر میراث فرهنگی نیز اواخر سال ۹۹ در یک نشست خبری حرف های نامور مطلق را که سال ۹۵ زده بود تکرار کرد و درباره اسکار صنایع دستی اظهار داشت: پیگیر هستیم تا این جشنواره را به جشنواره ای بین المللی تبدیل نماییم و این جشنواره مانند اسکار در صنایع دستی شود. می خواهیم بالاترین نشان صنایع دستی دنیا، در جمهوری اسلامی ایران اهدا شود. نشان دست خلاق که طراحی بسیار زیبایی دارد، کمک می نماید جایگاه هنرمندان و هنر ایرانی در دنیا حفظ شود و به بازاریابی بیشتر در عرصه بین الملل کمک بسیاری خواهد نمود.

مونسان ضمن اشاره به نشان دست خلاق، توضیح داد: جایزه ای را طراحی نموده ایم که مقرر است رویدادش در سطح بین المللی اجرا شود. امید است با عنایت به نقش ایران در سازمان جهانی صنایع دستی این نشان را در دنیا نهادینه نماییم. بر طبق این طرح، نشان دست خلاق، بالاترین نشان کشور در حوزه صنایع دستی خواهد بود.
زمان برگزاری این جشنواره را در هفته دوم اردیبهشت ۱۴۰۰ اعلام نمودند که اما این برنامه به دلایلی به تأخیر افتاد.
نصیر ملت نایب رییس شورای شهر اصفهان و دبیر جشنواره در گفتگو با خبرنگار مهر از به تعویق افتادن زمان برنامه به هفته صنایع دستی اطلاع داد و اظهار داشت: این برنامه به علت شیوع کرونا به تأخیر افتاد و در تلاش هستیم از ۲۰ تا ۲۶ خرداد همزمان با هفته صنایع دستی برگزار گردد. شاید بخش هایی از این برنامه بصورت آنلاین و بخشی بصورت حضوری برگزار و بخشی نیز شاید حذف شود. اینها بستگی به شرایط کرونائی کشور دارد.

1400/02/20
10:52:57
5.0 / 5
624
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد