مونسان در دیدار با سفیر ارمنستان تأكید كرد؛

توجه ایران به گردشگری منطقه ای

توجه ایران به گردشگری منطقه ای

سفرگو: وزیر میراث فرهنگی ایران و سفیر ارمنستان در ایران بر انتقال تجربیات در حوزه میراث فرهنگی خصوصاً در بخش مرمت، ارسال پرونده های مشترک به یونسکو و توسعه روابط گردشگری میان دو کشور تاکید کردند.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، نشست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با سفیر جمهوری ارمنستان در ایران روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ در دفتر وزیر اجرا شد.
علی اصغر مونسان در نشست با سفیر جمهوری ارمنستان در ایران بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران به همه ادیان رسمی و همه ادیانی که در قانون اساسی ما به آن اشاره شده است، توجه ویژه ای دارد. سال هاست که ملت ایران با ادیان دیگر مهربانانه برخورد می کنند، البته پیشینیان ما نیز اینگونه رفتار می کردند.
او اضافه کرد: در شهرهای مختلف ایران همچون یزد محل عبادتگاه مسلمانان، یهودیان و مسیحیان در کنار یکدیگر قرار دارد که موجب افتخار ملت است. حتی ما چندین کلیسا را ثبت جهانی کردیم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: توجه ویژه ای به گردشگری منطقه ای داریم برای اینکه معتقدیم گردشگری علاوه بر کارکردهای اقتصادی، سبب توسعه روابط و نزدیکی ملت ها می شود، بدین سبب برنامه ریزی ویژه ای برای گردشگری کشورهای منطقه داشتیم و داریم، این ارتباط با ارمنستان خوب است خصوصاً پس از لغو روادیدی که انجام شده است.
او اضافه کرد: آمادگی داریم ارتباط گردشگری میان دو کشور افزایش پیدا کند، بنظر می رسد در چند ماه آتی با روند واکسیناسیونی که در حال انجام شدن است، گردشگری باردیگر در سطح دنیا فعالیت خودرا شروع کند.
مونسان اشاره کرد: ایران می تواند برای آشناسازی معرفی ظرفیت های گردشگری ایران فم تور متشکل از خبرنگاران و آژانس های گردشگری برگزار کند که این مساله می تواند سبب افزایش تعداد گردشگران شود.
تجربه مرمتی خودرا در اختیار ارمنستان می گذاریم
او عنوان کرد: در حوزه میراث فرهنگی در بخش مرمت بناهای تاریخی تجارب خوبی داریم و آمادگی داریم تا این تجربیات را به کشور ارمنستان منتقل نماییم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: باتوجه به تاریخ دو کشور، مشترکات زیادی در حوزه میراث ناملموس داریم و در این خصوص می توانیم کارهای زیادی مانند ارسال پرونده های مشترک به یونسکو برای ثبت جهانی انجام دهیم.
او در این دیدار بر مرمت مسجد کبود ایروان تاکید کرد.
آرتاشس تومانیان سفیر جمهوری ارمنستان در ایران در این جلسه خطاب به مونسان اظهار داشت: حوزه میراث فرهنگی که شما مدیریت می کنید، برای ما مهم می باشد، برای اینکه به هزاران سال قبل برمی گردد. در این بخش اقدامات زیادی انجام شده البته اقدامات زیادی نیز هنوز انجام نشده است.
او بیان کرد: ارامنه، بناها و آثار تاریخی زیادی در سراسر دنیا دارند، دیدگاه ایران در این خصوص برای ما نمونه است و جایگاه خاصی دارد.
تومانیان اشاره کرد: از نظر یونسکو در تاریخ دو کشور همکاری غنی وجود داشته و دارد، بر طبق برنامه ریزی که ایران انجام داده مقرر است کلیسای وانک در جلفای اصفهان ثبت جهانی شود و این مساله مهمی است.
سفیر جمهوری ارمنستان در ایران اظهار داشت: در زمینه میراث ناملموس تجربه خوبی داریم و در این خصوص مشترکات زیادی بین دو کشور وجود دارد. همین طور متخصصان ارمنستانی می توانند برای مرمت نقش و نگارهای کلیساهای ایران کمک کنند.
او اضافه کرد: مردم ارمنستان شناخت زیادی از جاذبه های گردشگری ایران ندارند، اگر اطلاع رسانی شود و مسئولان گردشگری و متصدیان تورهای دو کشور در این خصوص فعالیت کنند، آنها علاقمند هستند به ایران سفر کنند.
تومانیان از پیشنهاد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای برگزاری فم تور میان دو کشور استقبال کرد.
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه این جلسه اظهار داشت: در بخش میراث ناملموس پرونده های مختلفی برای ثبت جهانی با کشور ارمنستان مانند سوزن دوزی داریم. همین طور پرونده کلیسای وانک اصفهان برای ثبت جهانی آماده و امسال به یونسکو ارسال شده است.
او اضافه کرد: در حوزه مرمت آثار تاریخی استادکاران برجسته داریم و از سفیر جمهوری ارمنستان در ایران درخواست داریم در حوزه مرمت، حضور متخصصان ایرانی را در این کشور تسریع کند.
ارتباطات خوبی در حوزه گردشگری با کشور ارمنستان داریم
ولی تیموری معاون گردشگری کشور در ادامه اظهار داشت: ارتباطات خوبی در حوزه گردشگری با کشور ارمنستان داریم و در تبادلات توریست بین دو کشور توازن برقرار شده است. این کشور هدف بازار گردشگری ماست و طرح عملی برای بازاریابی آماده کردیم و درباب برنامه اجرائی دو ساله با رئیس کمیته گردشگری ارمنستان صحبت کردیم.
او اضافه کرد: اواخر سال ۱۳۹۹ قرار بود وبینار نشست فنی کمیته گردشگری دو کشور اجرا شود که باتوجه به شروع تعطیلات عید نوروز به تعویق افتاد، بنظر می رسد الان برای برگزاری آن شرایط خوبی برقرار است.


منبع:

1400/02/22
10:01:51
5.0 / 5
639
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد