یك منبع آگاه قضایی:

تخریب بنای حاج باشی در اراك غیرقانونی نیست

تخریب بنای حاج باشی در اراك غیرقانونی نیست

به گزارش سفرگو یک منبع مطلع قضایی علل رای دیوان عدالت ادارای در خصوص خارج شدن بنای حاج باشی از ثبت آثار ملی و در نتیجه تخریب این بنا را شرح داد.یک منبع مطلع قضائی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به تخریب شبانه ملک حاج باشی در اراک، اظهار داشت: خانه احمدقلی خان حاج باشی که در انتهای خیابان جنت اراک واقع شده است در گذشته در فهرست ثبت ملی کشور قرار گرفته بود ولی در بررسی هایی که از این ملک به عمل آمد از فهرست ثبت ملی خارج شد.
وی افزود: این ملک متعلق به دوران قاجار نیست و در ضمن مخروبه و غیر قابل تعمیر و ترمیم بوده است به همین علل از جانب شعبه ۱۴ دیوان عدالت کشوری از فهرست ثبت ملی خارج شد.
این منبع مطلع قضائی تصریح کرد: این ملک متعلق به دوران پهلوی اول و متأسفانه غیر قابل تعمیر است، ازاین رو چون این ملک شخصی است، شهرداری می تواند بر مبنای قانون ۱۱۰ شهرداری ها نسبت به تخریب ملک های مخروبه اقدام نماید.
وی در انتها بیان نمود: هر چند بحث های گوناگونی درباره ارزش تاریخی این ملک مطرح می شود ولی با عنایت به این که این خانه با حکم دیوان عدالت اداری کشور از ثبت ملی خارج شده و مخروبه است؛، شهرداری اراک تخلفی برای تخریب این ملک انجام نداده و بر مبنای قانون مبادرت به تخریب این خانه کرده است.
گفتنی است شهرداری اراک شب گذشته مبادرت به تخریب کامل بنای حاج باشی کرد و این اقدام واکنش های متفاوتی را در اذهان عمومی و رسانه ها به دنبال داشت.

1400/02/23
10:42:52
5.0 / 5
177
تگهای خبر: تاریخی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد