برگزاری نشست یك صد سال حفاظت از میراث فرهنگی

برگزاری نشست یك صد سال حفاظت از میراث فرهنگی

نشست یک صد سال حفاظت از میراث فرهنگی برگزار شدقرار است این نشست ها تا آخر سال ۱۴۰۰ با موضوعات مختلف ادامه یابد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، نشست یک صدسال حفاظت از میراث فرهنگی به همت شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ایکوم ایران و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور پیشکسوتان و اساتید حوزه حفاظت و مرمت بناها و بافت های تاریخی به صورت آنلاین برگزار گردید. صاحب نظران در این جلسه به بررسی تغییر و تحولات حفاظت از میراث فرهنگیِ گذشته و امروز کشور پرداختند.
شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران با همراهی ایکوم ایران و وزارت خانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نظر دارد به مناسبت تغییر سده خورشیدی نشست هایی را تحت عنوان «یک صدسال فرهنگ و هنر» با حضور کارشناسان با موضوعات در رابطه با میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار کند و به بررسی آنچه در یک صد سال قبل در حوزه های در رابطه با میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رخ داده است بپردازد. اولین جلسه از این سلسله نشست ها تحت عنوان یک صدسال حفاظت از میراث فرهنگی (غیرمنقول) با حضور دکتر محمدمنصور فلامکی، دکتر فرهاد نظری، دکتر علیرضا قلی نژاد پیربازاری و محمدحسن طالبیان به شکل آنلاین برگزار گردید.
انجمن آثار ملی و حفاظت از بناهای تاریخی
در ابتدای نشست محمدمنصور فلامکی از چهره های ماندگار معماری و حفاظت و مرمت ایران برگزاری این نشست را پرارزش بیان کرد و اظهار داشت: بررسی صدسال حفاظت و مرمت آثار تاریخی توسط صاحب نظران اقدام ارزشمندی است که حتما ثمره خوبی خواهد داشت چونکه با همراهی انجمن های در رابطه با حوزه های میراث فرهنگی و مستقل از دولت انجام شده است، نیازمند کمی محبت بیشتر هم خواهد بود تا آخر خوبی پیدا کند.
این چهره ماندگار حوزه معماری و مرمت ایران در ادامه به تأسیس انجمن آثار ملی ایران در دوره پهلوی اول اشاره نمود و اظهار داشت: در آن زمان نگرش تازه ای برای حفظ بناهای تاریخی ما شکل می گیرد خیلی از بزرگان ما را به شوق می آورد تا انجمن آثار ملی ایران را برپا کنند. این انجمن که قبل از تأسیس سازمان ملی حفاظت از آثار باستانی تأسیس شده بود نقش مهمی در حفظ آثار تاریخی ما ایفا کرد؛ همچنان هم دایر است با وجود تغییرات و تحولات سالهای قبل، همچنان شاهد فضایی دوستانه و با احترام برای حفظ آثار تاریخی در آن هستیم.
حفاظت از آثار تاریخی در گذشته و اکنون
در ادامه فرهاد نظری کارشناس میراث فرهنگی ضمن اشاره به این که حفاظت و مرمت آثار تاریخی در یک صد سال قبل فراز و فرودهای فراوانی را طی کرد تصریح کرد: نکته قابل ملاحظه و مهم این است که میان شیوه حفاظت و مرمت در گذشته یعنی قبل از انقلاب مشروطه و بعد از آن باید تفاوت قائل شد. حفاظت از آثار تاریخی در قرون گذشته همیشه وجود داشته است اما با آنچه که امروز یعنی بعد از انقلاب مشروطه شاهد آن بودیم تفاوت بسیار داشته است و تنها اشتراک آن در لفظ واژه‌ی حفاظت است و نه در مفهوم.
او افزود: بعنوان مثال تخت جمشید که یکی از مهم ترین آثار تاریخی ما است چندین دهه است که مورد حفاظت قرار گرفته است. به ثبت ملی و جهانی رسیده است. توسط باستان شناسان و پژوهشگران برجسته مورد کاوش و پژوهش قرار گرفته در محوطه آن نگهبان وجود دارد فارغ از کمیت و کیفیت کار تمام مسائل حفاظتی در آنجا اعمال می شود که هیچیک از آنها تا قبل از دوران ناصرالدین شاه انجام نمی شده در حالیکه مسجد جامع اصفهان در سده های گذشته مدام توسط مردم مورد تعمیر و مرمت قرار می گرفته است.
وی اظهار داشت: علت این تفاوت در این است که در گذشته حفاظت از آثار تاریخی با این هدف که آن آثار چه نقشی در زندگی روزمره مردم داشته صورت می گرفته. همچنان که امروز یک تپه باستانی با علم به این که از گذشته ما اطلاعات مهم و مفیدی را در اختیار ما می گذارد حفظ می نماییم. اما از آنجایی شیوه‌ی این ارزش گذاری در گذشته و امروز متفاوت بوده است در حفظ و نگهداری آثار تاریخی هم تفاوت ایجاد می کرده است.
نظری افزود: هرچند در قرون قبل از مشروطه هم شاهد توجه پادشاهان نسبت به آثاری چون تخت جمشید و تاق بستان بوده ایم که از آن بازدید می کردند و حتی اثر و یا کتیبه ای از خود با علم به این که در آن محوطه ماندگار خواهد بود درست می کردند اما کمتر به فکر مرمت و تعمیر آن بودند. ازاین رو در نظر گرفتن این نکات برای روشن شدن تفاوت میان تفاوت حفاظت از اثار گذشته و امروز بسیار مهم می باشد.
تعریف ایرانی میراث فرهنگی
علیرضا قلی نژاد پیربازاری هم به تاریخچه شکل گیری حفاظت از میراث فرهنگی در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: از زمانی که نخستین توجه ها از خارج از ایران به آثار تاریخی ایران انجام می شود، انحصار فعالیت دیرینه شناسی به فرانسوی ها داده می شود تا سال ۱۳۰۰ که اداره عتیقات و سپس انجمن آثار ملی، سازمان ملی حفاظت و بعد از انقلاب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که حالا تبدیل به وزارت خانه شده است تأسیس شود، یک نکته مشخص است و آن این که حفاظت از آثار ملی جایی رسمیت پیدا کرده که ما با ادبیات بین المللی این حوزه آشنا شده ایم. ازاین رو باید برای حفاظت بیشتر و باکیفیت تر این حوزه رجعتی به خود داشته باشیم میراث فرهنگی ملموس را با عنایت به آنچه خودمان داشتیم تعریف نماییم چونکه بدون توجه عمیق به محتوای مرمت این اتفاق کیفیت لازم را نخواهد داشت.
لزوم طبقه بندی علمی
محمدحسن طالبیان معاون وزارت خانه میراث فرهنگی هم با اشاره به اینکه بررسی تاریخی حفاظت از میراث فرهنگی کمی سخت و پیچیده است اظهار داشت: امروز ما نیازمند این هستیم که قوانین و قواعد حفاظت از آثار تاریخی در دروان گذشته را با یک نگاه علمی و طبقه بندی شده مورد بررسی قرار دهیم و تا متوجه شویم این امر در گذشته و امروز چگونه صورت می گرفته و تا چه میزان از قواعد و قوانین موجود چه در گذشته جنبه اجرایی و عملی داشته است.


منبع:

1400/03/09
10:00:42
5.0 / 5
149
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد