گزارش مهر؛

دروازه تخت جمشید به روی گردشگران گشوده شد

دروازه تخت جمشید به روی گردشگران گشوده شد

سفرگو: دروازه تخت جمشید پس از یک دهه کاوش دیرینه شناسی به روی گردشگران گشوده شد تا بعنوان جاذبه جدید گردشگری فارس در لیست جاذبه های تاریخی و گردشگری ایران قرار گیرد.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: تل آجری یکی از محوطه های باستانی فارس است که یک دهه مورد جستجوهای دیرینه شناسی قرار گرفت و طی این کاوش ها آثار مختلف فرهنگی مربوط به بیشتر از دو هزار و ۵۰۰ سال کشف شد و دریچه ای تازه را برای باستان شناسان و محققان و پژوهشگران در حوزه میراث فرهنگی گشود. این محوطه الان به یک سایت موزه تبدیل گشته است، سایت موزه ای که مقرر است طی آئینی با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افتتاح شود. این محوطه باستانی معروف به تل آجری رسماً بعنوان سایت موزه پردیس پارسه معرفی و به لیست جاذبه های تاریخی و گردشگری استان فارس اضافه خواهد شد. محوطه باستانی تل آجری در فاصله ۳ کیلومتری شمال غرب تخت جمشید در محل معروف به باغ فیروزی قرار گرفته است ابعاد آن ۳۰ در ۴۰ متر است. تپه باستانی که به ارتفاع ۳ متر از سطح زمینهای اطراف که در حریم درجه یک تخت جمشید واقع شده است. در واقع این محوطه باستانی در ۱۷ خرداد ماه سال ۱۳۸۵ با شماره ۱۵۵۳۰ در لیست آثار ملی به ثبت رسید وبه گفته علیرضا عسکری چاوردی سرپرست ایرانی گروه جستجوهای دیرینه شناسی تل آجری، این محوطه در نتیجه یک دهه جستجوهای دیرینه شناسی هیئت مشترک ایرانی - ایتالیایی در پارسه تخت جمشید در قالب پروژه از (کاخ تا شهر) چشم اندازی نو از کهن ترین شهر پارسی ایران باستان گشود. وی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: درواقع این افق تازه کشف دروازه شهر پارسه است ساختمانی با جهت شمال غربی جنوب شرقی اما حدود ۲۰ درجه از محور شرقی غربی انحراف دارد این بنا ابعادی برابر با ۲۹ متر در ۳۹ متر داشته و از دیوار ستبری به عرض ۱۰ متر تشکیل شده که فضای داخلی به ابعاد ۸ متر عرض و ۱۴ متر طول را احاطه شده و مسیر دسترسی به این اتاق از راه دو راهرو وجود دارد.
عسکری با اشاره به اینکه با کشف کتیبه میخی بابلی و عیلامی و با عنایت به کارکرد بنا مشخص شد که این بنا یک دروازه یادمانی بوده است، اضافه کرد: است دروازه با شکوه در مقیاس وسیع تری طرح دروازه معروف ایشتار حدود ۵۸۰ سال قبل از میلاد را تکرار می کند که قبل از ساخت تختگاه تخت جمشید در دوره یکی از دو پادشاه اولین پارسیان بنا شده است به احتمال زیاد هدف از ساخت این دروازه برای نشان دادن فتح شهر بابل در سال ۵۳۹ قبل از میلاد در دوره کوروش بوده است. به قول این دیرینه شناس این بنا به صورت کامل از آجر و خشت ساخته شده است و نمای سرتاسر دیوارها و آجرهای لعابدار تزئین شده له طوری که تزئین بخش پایین دیوارها دارای نقوش هندسی و گل است و آجرهای لعابدار مختلف مکشوفه از آوارهای بنا نشان داده است سرتاسر سطوح دیوارها به نقوش حیوانات اسطوره ای گاو نر و حیوان ترکیبی موشخوشو منقوش شده است. ایشان در ادامه اظهار داشت: این بنای تاریخی امکان دسترسی به یک باغ سلطنتی پردیس را فراهم می کرد که شامل یک کاخ بزرگ بوده و الان ویرانه های آن موجود است این دروازه یادمانی در دوره هخامنشی متروک شد، سپس بر اثر زمین لرزه ای بزرگ تخریب و در دوره های بعد دیوارهای آن هم به غارت رفت. این استاد دانشگاه ضمن اشاره به این که این دروازه با آجر و خشت بنا شده است و سرتاسر نمای آن با آجرهای لعابدار رنگی مزین بوده است اضافه کرد: پارسه شکوهمند ترین شهر ایران باستان دارای دروازه زیبا هم تراز با دروازه بابل بوده است این دروازه در کهن ترین بخش شهر در فاصله در فاصله ۳ کیلومتری غرب کاخ های تخت جمشید واقع است کیفیت ساخت هنری حجم ابعاد فنی و روش ساخت بنا بنا برابر با دروازه ایشتار بابل فاخر است.
وی افزود: این دروازه در راه کاخ ها و بناهای سلطنتی رخش که هر شهر در همان آغاز عصر هخامنشی بنا شده است این دستاورد بزرگ دیرینه شناسی حاصل یک دهه کاوش روشمند در یکی از مهم ترین محوطه های باستانی شهر پارسه معروف به تل آجری است به رغم تخریب شدید این محوطه باستانی جستجوهای روشمند به کار رفته در شناسایی سازه های معماری و مستندنگاری دقیق یافته ها و یافته است. سرپرست ایرانی گروه دیرینه شناسی تل آجری در ادامه این گفتگو اظهار داشت: در روند پیشرفت تکمیلی این پروژه بین المللی کوشش برای امکان بازدید گردشگران از دروازه پارسه به انجام رسید بدیهی است فراهم ساختن زیرساخت های گردشگری برای ایجاد سایت موزه گردشگری در شهر پارسه فرصتی مغتنم برای معرفی شهر ایرانی با رویکرد توسعه پایدار می باشد. به قول وی پروژه پوشش حفاظتی سایت طی سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ با پشتیبانی وزارت میراث فرهنگی انجام شده است. این پروژه محصول همکاریهای بین المللی بین دو کشور ایران و ایتالیا در حوزه میراث فرهنگی و روابط علمی بین دانشگاهی برای شناخت فرهنگ است.
جستجوهای دیرینه شناسی محوطه به سرپرستی دکتر علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز و دکتر پی یر فرانچسکو کالری از دانشگاه بولونیا ایتالیا انجام شد در این حوزه همکاری و پشتیبانی مؤسسات بین المللی هر دو کشور بخصوص وزارت میراث فرهنگی ایران و ارگان های وابسته به این وزارت خانه پژوهشگاه میراث فرهنگی پژوهشکده دیرینه شناسی وزارت امور خارجه معاونت میراث فرهنگی اداره کل پایگاه های میراث جهانی بخصوص پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با همکاری طرف ایتالیایی دانشگاه بولونیا ایتالیا مؤسسه بین المللی مطالعات مطالعات مدیترانه و شرق شناسی رُم، بنیاد فلامینا راونا، شرکت آرته آکادی وزارت امور خارجه ایتالیا و همکاریهای بین المللی رُم، شرکت لایت هاوی، بولونیا دانشگاه اوربینو و دانشگاه شیراز است.

1400/03/11
10:26:59
5.0 / 5
345
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد