رییس جامعه هتلداران خراسان رضوی خبر داد

تعطیلی مطلق 60 درصد هتل های مشهد

تعطیلی مطلق 60 درصد هتل های مشهد

به گزارش سفرگو رئیس جامعه هتلداران استان خراسان رضوی اظهار داشت: 60 درصد از هتل های شهر مشهد تعطیل مطلق شده اند.


به گزارش سفرگو به نقل از جامعه هتلداران ایران، امیر سزاوار، وضعیت هتل های شهر مشهد را اسفناک خواند و اظهار نمود: گردشگری در مشهد کاملاً به گردشگری زیارتی وابسته است. در نتیجه، در دوران کرونا با رکود گردشگری زیارتی، ضربه بزرگی به صنعت هتلداری استان خراسان رضوی و شهر مشهد وارد شد.
او اضافه کرد: هتل هایی که هنوز تعطیل نشده اند، هیچ سودآوری ای ندارند و فقط به سبب تامین نیازهای محدود به اقامتگاه، فعالیت هایشان را متوقف نکرده اند. باز بودن هتل ها هزینه های جاری مشخص و عمدتاً سنگینی دارد، این هزینه ها در صورتیکه ضریب اشغال هتل ها حداقل ۵۰ درصد باشد و نرخ های مصوب از مسافران دریافت شود، تامین خواهد شد، در چنین شرایطی فقط از پس هزینه های جاری برمی آییم و به سودآوری و درآمدزایی نمی رسیم. بماند که هزینه استهلاک و به اصطلاح خواب سرمایه ای را که در هتل های بی رونق متوقف شده است، در نظر نگرفته ام.
او فعالیت اقامتگاه های دولتی را معضل دانست و اظهار داشت: خیلی از هتل ها و مراکز اقامتی در کشور و همچون در استان خراسان رضوی و شهر مشهد در اختیار بخش خصوصی نیست. از ارگان های نظامی و انتظامی گرفته تا نیمه دولتی هایی مانند بیمه و تامین اجتماعی و دادگستری اقامتگاه دارند. در چنین شرایطی چه جایی برای فعالیت بخش خصوصی می ماند؟ ضمن اینکه آن ارگان ها و سازمان ها هم هیچ کدام موفق نبودند و سودآوری نداشتند، یعنی نه خودشان در درآمدزایی موفق شده اند و نه فضا و بازار را در اختیار بخش خصوصی که باید موتور محرک صنعت گردشگری باشد، قرار داده اند.
رئیس جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور در دفاع از عملکرد دولت در گردشگری، اظهار نمود: نمی دانم آقای رئیس جمهور از چه منظری به صنعت گردشگری نگاه می کنند که از عملکرد دولت در این بخش ابراز رضایت کرده اند؟ کاش می دانستیم ایشان چه چیزی را بعنوان موفقیت مد نظر دارند. زمانی می توانیم در مورد این عملکرد این طور قاطعانه سخن بگوییم که آمارهای دقیق، آن هم آماری که حاصل کار کارشناسی گروه هایی بیرون از بدنه دولت باشد، موفقیت در بخش گردشگری را تایید کند. در یک سال و چند ماه گذشته که کشور با معضل کرونا روبه رو بوده است، دولت چه کمکی به خسارت دیدگان این صنعت کرد؟ آیا بسته های حمایتی را باید ملاک قرار دهیم؟ همان بسته هایی که بسیاری از آنها اصلا اجرا نشد و آن هایی هم که اجرا شد، راه به جایی نبرد؟
او افزود: گاهی می بینم که در جراید و رسانه ها گفته می شود باید راهکارهایی برای بازگشتن صنعت گردشگری به پیش از شیوع ویروس کرونا داشته باشیم. پرسش من این است آیا اوضاع صنعت گردشگری پیش از شیوع ویروس کرونا مطلوب بود؟ آیا پیش از شروع کرونا گردشگری ایران با کشورهای دیگر، همچون کشورهای منطقه مانند ترکیه و... قابل قیاس بود!؟
سزاوار در بیان مهم ترین موضوعی که دولت آینده در بخش گردشگری باید به آن توجه داشته باشد، اظهار داشت: در دهه های گذشته تجربه نشان داده است که دولت در هر بخشی که اهتمام کرده خودش امور را در دست بگیرد و متصدی اجرای طرح های توسعه باشد، شکست خورده است. بدین سبب نخستین کار باید این باشد که تصدی گری دولت در بخش گردشگری بطور کامل حذف شود. تصدی گری دولت در بخش گردشگری نه فقط کاری از پیش نمی برد، بلکه مانع از پیشرفت این صنعت می شود، کما اینکه در تمام سالهای قبل در دولت های مختلف، شاهد عدم موفقیت این صنعت در کشور بوده ایم.
منبع:

1400/03/11
22:37:43
5.0 / 5
454
تگهای خبر: فضا , گردشگری , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد