آشنایی با دست بافته های ایران،

دست بافته های ایرانی در بازار جهانی از محبوبیت بالایی برخوردار می باشند

دست بافته های ایرانی در بازار جهانی از محبوبیت بالایی برخوردار می باشند

خراسان رضوی فرش در بین خانواده های ایرانی بعنوان هنر و یک صنعت جایگاه ویژه ای دارد و می توان هنر فرش بافی را اوج خلاقیت و هنر در بین اقوام یک سرزمین دانست، نقوش فرش ایرانی و مفاهیمی که در طرح های بافته شده آن پنهان شده، همچون مباحث تخصصی بوده که پرداختن به آن جالب توجه است.عبدالله احراری، عضو انجمن علمی فرش ایران در گفت و گو با ایسنا درباب جایگاه برجسته فرش های چهارمحال بختیاری، اظهار نمود: استان چهارمحال وبختیاری یکی از قطب های تولید فرش است و یکی از بهترین فرش های کشور را در این منطقه می بینیم.

وی افزود: فرش هایی که در این منطقه بافته می شوند دارای سبک های مختلفی هستند و یکی از بهترین فرش های این منطقه، فرش های «بی بی باف» نامیده می شود.

عضو انجمن فرش ایران اظهار داشت: دلیل نام گذاری فرش بی بی باف، این است که در این منطقه همسران خوانین را بی بی صدا می کنند که کار آنها نظارت بر کیفیت این قالی های باارزش است.

احراری اشاره کرد: این قالی ها عمدتاً بزرگ پارچه و در اندازه های ۶ متر، ۹ متر و ۱۲ متر بافته می شوند که بسیار قابل توجه است.

وی بیان کرد: نقشه قالبی که در این منطقه بافته می‎ شود طرح «خشتی» است و به قالی های خشتی شهرت دارند. قالی های خشتی بسیار قالی های خوش رنگی هستند که با بهره گیری از رنگ های طبیعی بافته می شوند.

عضو انجمن فرش ایران اشاره کرد: از خاصیت های بافت فرش در این منطقه که هنوز هم اجرا می شود می توان به سنت رنگی زنده بافت اشاره کرد؛ در بافت این قالی ها اکثرا از پشم دست ریز استفاده شده که از همین منطقه و یا استانهای مجاور جمع آوری شده و با دست ریسیده می شود.

احراری افزود: هر چند که در سالهای اخیر استفاده از پشم ماشینی یا کارخانه ای رواج داشته است اما سنت گفته شده هنوز هم در بعضی از مناطق استان چهارمحال بختیاری اجرا می شود دست ‎بافته های آنها طرفداران خاص خودرا دارد.

وی درباب رنگ قالی های این منطقه عنوان کرد: تعداد رنگ های این نوع قالی در این منطقه محدود است و معمولا کمتر از ۲۰ رنگ در بافت فرش ها به کار می رود، اما رنگ های استفاده شده بسیار شاد هستند و بیشتر از تضاد ته رنگ در بافت آنها استفاده می شود.

عضو انجمن فرش ایران افزود: قرمز خوش رنگ، قرمز گل اناری، سرمه ای و آبی رنگ هایی هستند که بطور عمده در بافت این قالی ها به کار گرفته می شوند.احراری عنوان کرد: از مناطق مهم قالی بافی چهارمحال بختیاری می توان به «چالشتر» و «فرادنبه » اشاره نمود که قالی های بافته شده در آنها زبانزد خاص و عام بوده و در بازار جهانی کاملا شناخته شده است.

وی افزود: همین طور از قالی های معروف دیگر می توان به دست بافته های طایفه «یلمه» در استان چهارمحال و بختیاری اشاره نمود که بافته های آنها با همین نام در بازار جهانی عرضه می شوند.

عضو انجمن فرش ایران اظهار نمود: این قالی ها از نظر ضخامت مانند گبه هستند، اما از نظر اصول طراحی و بافت از سبک قالی پیروی می کنند؛ معمولا این بافته ها در ابعاد قالیچه و کناره و حداکثر ۶ متر بافته می شوند.

احراری اشاره کرد: امروزه قالی بافی در استان چهارمحال بختیاری همچنان زنده است و دست بافته های آنها در بازار جهانی و بازارهای داخلی بسیار حائز اهمیت بوده و طالب زیادی دارد.
1400/03/13
11:21:34
5.0 / 5
300
تگهای خبر: تولید , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد