مریوان را بشناسیم

مریوان را بشناسیم

اولین کنفرانس ملی «مریوان شناسی» در ایام پایانی هفته انجام می شود.


این کنفرانس که از زوایای مختلف شهر مریوان در استان کردستان را بررسی می کند، به همت انجمن فرهنگی ادبی این شهر با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد مریوان در ایام ۱۸ و ۱۹ آذرماه برگزار می شود.
امید ورزنده ـ دبیر کنفرانس ملی مریوان شناسی ـ در توضیح ضرورت برگزاری این رویداد به ایسنا اظهار داشت: شهر مریوان از دیرباز تا کنون، تحولات تاریخی و فراز و فرودهای شایان توجهی را شاهد بوده است. دیرنگی، اهمیت و نقش مریوان در تاریخ و فرهنگ این دیار از یک سو و موقعیت جغرافیایی و اقلیم آن در سوی دیگر، نیازمند بررسی بازخوانی و تحلیل است، کاری که تا کنون به روشی علمی و سیستماتیک انجام نشده است. از همین رو انجمن فرهنگی ادبی مریوان با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد در تاریخ ۱۸ و ۱۹ آذرماه امسال، نخستین کنفرانس مریوان شناسی را برگزار می نماید و امیدوار است گوشه ای از داشته ها و ظرفیت مریوان شناسانده شود.
او اضافه کرد: استادان و پژوهشگران باتوجه به محورهای این همایش، حدود ۶۰ مقاله به دبیرخانه فرستاده اند که بعد از بررسی، ۲۰ مقاله برای ارائه در دو روز انتخاب شده است.
بگفته دبیر کنفرانس ملی مریوان شناسی، این مقالات در پنج پنل «تبارشناسی مریوان»، «تاریخ و باستان شناسی»، «اقتصاد و گردشگری»، «هنر» و «تاریخ، رسانه و فرهنگ» ارائه خواهد شد.


شهر مریوان در استان کردستان و در حدود ۱۳۰ کیلومتری سنندج واقع شده است، دریاچه زریبار یا زریوار زیبایی شاخص و شناخته شده این منطقه است، هرچند طبیعت بکر، روستاهای پلکانی، هنرهای دستی، محصولات کشاورزی و غذا و فرهنگ مردم این منطقه جزو خاصیت های کمتر شناخته و معرفی شده مریوان است. در سالهای اخیر اجرای جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، قسمتی از ظرفیت پنهان این منطقه را آشکار کرده است.
مریوان همین طور از طرف شورای جهانی صنایع دستی بعنوان شهر جهانی "کلاش" معرفی شده است. کلاش پاپوشی با قدمت دوهزار سال و تهیه شده از مواد طبیعی موجود در طبیعت مانند نخ و چرم است که باتوجه به خنکی و سبکی آن بسیار مورد توجه قرار گرفته و در فصول گرم سال مورد استفاده قرار می گیرد. این شهر با بیش از چهارهزار نفر بیشترین بافنده کلاش را در استان کردستان دارد.1400/09/18
12:08:42
5.0 / 5
358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد