تفاهم خاموشی و ضرغامی:

سرعت عمل داشته باشیم

سرعت عمل داشته باشیم

تفاهمنامه همکاری بین وزارت میراث فرهنگی و سازمان اوقاف و امور خیریه به امضا رسید. تخریب ها و تعرض ها در بناها و گورستان های تاریخی تحت نظر اوقاف از چالش برانگیزترین اتفاقات میراث فرهنگی است. وزارت میراث همینطور در تعطیلات نوروز برای در اختیار گرفتن امکانات اقامتی اوقاف بخصوص در امامزادها تمایل نشان داده بود.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نمود که این تفاهمنامه بیشتر در جهت همکاری برای پیشبرد اهداف و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود مشترک به منظور حفظ و معرفی میراث فرهنگی و فرهنگ غنی اسلامی، شناخت و بهره گیری از ظرفیت های طرفین در تولید دانش و ایجاد اشتغال مبتنی بر مأموریت های مشترک، همکاری در شناخت و ترویج ظرفیت ها و مزایای اقتصادی و اجتماعیِ فرهنگ غنی وقف در کشور، بهره گیری از ظرفیت های طرفین برای شناخت، ثبت، حفاظت، صیانت، مرمت، ساماندهی و معرفی تمام آثار تاریخی منقول و غیرمنقول فرهنگی ـ تاریخی و طبیعی موقوفه، عام المنفعه و میراث معنوی (ناملموس) کشور در قالب قوانین و ضوابط ملی محافظت از میراث فرهنگی و طبیعی، همکاری در ایجاد و توسعه موزه ها و نمایشگاه های جنبی مبتنی بر آثار و موضوعات تاریخی و فرهنگی ملموس و ناملموس تحت تولیت سازمان اوقاف، بهره گیری از ظرفیت های طرفین در توسعه انواع گردشگری مبتنی بر میراث ملموس و ناملموس تحت تولیت سازمان، توسعه و ترویج صنایع دستی و بومی و هنرهای سنتی و آیینی در تمام مناطق کشور به امضای سید عزت الله ضرغامی و حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رسیده است.

رییس اوقاف: به قوانین میراث فرهنگی اعتماد داریم
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در آیین امضای این تفاهمنامه اظهار داشت: از پیگیری های مهندس ضرغامی برای امضای این تفاهمنامه تشکر می کنم، تلاقی فعالیتهای سازمان اوقاف و امور خیریه و وزارت میراث فرهنگی باید در چند جا مدیریت شود. خیلی از بقاع متبرکه جنبه میراث فرهنگی دارد. در درجه اول می توانیم به قریب به ۲هزار بقعه رسیدگی نماییم و بعد تا ۸۷۰۰ مورد پیش برویم.
او بیان نمود: مردم علاقه قلبی به بقاع متبرکه دارند. این حوزه اثرگذار است و باید مطالبه نماییم.
خاموشی اظهار داشت: در کاروانسراها و قبرستان های تاریخی تلاقی فعالیت با وزارت میراث فرهنگی داریم که برای مرمت آن باید سرعت عمل بالایی داشته باشیم.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: بعضی از ابنیه ما میراثی است. امیدواریم با امضای این تفاهمنامه مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد، رفع گردد. تقاضا داریم تا تیم مشترکی برای حل این مشکلات تشکیل گردد.
او افزود: از امضای این تفاهمنامه استقبال می نماییم و به قوانین میراث فرهنگی اعتماد داریم. امسال باید برای حرایم امامزاده ها و بقعه ها فکری نماییم.
خاموشی اظهار داشت: برای تسهیل رفت و آمد هیأت های شاخص و نظافت محیط بقاع متبرکه کارهای مختلفی انجام شده است. بیشتر از ۶۰۰ هیأت شاخص به این اماکن آمدند. میزان استقبال مردم در بقاع متبرکه بی نظیر بوده و نشان دهنده هویت دینی مردم است.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان نمود: امیدواریم با امضای این تفاهمنامه شاهد رونق تمامی بقاع متبرکه باشیم.

۳۰ درصد منابع مالی میراث فرهنگی صرف مرمت آثار تاریخی اوقاف می شود
سیدهادی احمدی روئینی ـ مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی ـ هم با بیان اینکه این تفاهمنامه تفاهم نامه در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امضا شده است، اظهار داشت: به شکلی با سازمان اوقاف و امور خیریه، رسالت مشترکی از میراث مادی و معنوی ایران داریم. ان شاءالله این رسالت با کمک دو سکاندار این دو نهاد به صورتی که هم افزایی بیشتری داشته باشد، بتوانیم سهم قابل توجهی از کارهای روی زمین مانده را انجام دهیم.
او اضافه کرد: سهم مساجد مهم تاریخی و آرامگاه ها و بقاع متبرکه ۱۰درصد از لیست آثار ملی است. هر سال ۳۰ درصد از منابع مالی حداقلی که داریم، صرف حفاظت و مرمت این آثار می نماییم، بنابراین این منابع اندک سبب شده تا فاصله معناداری بین انتظار مردم و شأن کشورمان وجود داشته باشد.
به قول احمدی روئینی، ۳۰ درصد دیگر لیست آثار ملی به شکلی با سازمان اوقاف و امور خیریه مرتبط می باشد.
مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی افزود: دو تفاهمنامه در گذشته امضاء شد که متاسفانه بیشترین انتظاری که داشتیم، عملیاتی نشد. امیدواریم با تغییراتی که در تفاهمنامه بوجود آمده و صدمه شناسی که انجام شده است، در این عرصه ها راهگشا باشد.
منبع:

1401/02/30
14:31:30
5.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد