همه آنچه درباره یک سایه مخابره شد

همه آنچه درباره یک سایه مخابره شد

به گزارش سفرگو هوشنگ ابتهاج صبح ۱۹ مرداد ماه در آلمان دار فانی را وداع گفت. او هرچند دلش نمی خواست شناخته شود ولی می گفت قسمت زیادی از آن چه را می خواهد بگوید بلد است بگوید؛ یعنی چاره ای برای گفتن آن پیدا کرده است. «سایه» با رفتنش هم محل گفتمان بسیاری ایجاد کرد.


امیرهوشنگ ابتهاج (ه. الف. سایه) شاعر متولد ۱۳۰۶ شمسی در رشت بود. «سراب»، «سیاه مشق»، «تا بامداد شب یلدا»، «یادگار خون سرو» و «تاسیان» همچون آثار او هستند.
در پی درگذشت هوشنگ ابتهاج، ایسنا ۱۹ مرداد ماه در گزارشی از زندگی نامه این شاعر نامدار ایرانی نوشت و با برخی صاحب نظران و شاعران گفتگو کرد و پیام های تسلیت را هم منتشر نمود که در ادامه لینک این مطالب را می توانید، ببینید:

هوشنگ ابتهاج در «سایه» گزارشی درباره ی زندگی این شاعر نامدار ایرانی است.

بهزاد خورشیدی، هادی حیدری، بزرگمهر حسینی پور، رضا جنگی و مسعود ضیایی زردخشویی، از هنرمندان عرصه کاریکاتور و نقاشی، طرح هایی را برای درگذشت هوشنگ ابتهاج کشیده اند که این طرح ها را در این لینک می توانید، ببینید.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد که در ایسنا حضور داشت، درگذشت امیرهوشنگ ابتهاج (هـ. ا. سایه) را تسلیت گفت، متن کامل اظهارات یاسر احمدوند را در این لینک بخوانید.

مفتون امینی هم هوشنگ ابتهاج را شاعر کم کار و کم فروغی می خواند که البته شعرهای عالی و ماندنی دارد؛ متن کامل این گفتگو را در این لینک بخوانید.

غلامعلی حداد عادل در پیامی درگذشت امیرهوشنگ ابتهاج (هـ. ا. سایه) را تسلیت گفت.
هوشنگ ابتهاج مردی بود که به روایت پوری سلطانی به انسان، انسانیت و عدالت اجتماعی عشق می ‎ورزید و حافظِ به تلاش او، بر دیده‌ی چشم های محمود دولت آبادی بوده است، «سایه» است که «شعر هیچ یک از معاصران زنده نمی ‎تواند با شعر او رقابت کند».در آبان ماه ۱۳۹۲، صدوسی وهفتمین شب از شبهای مجله‌ی بخارا به بزرگداشت ه. ا. سایه(هوشنگ ابتهاج) اختصاص داشت که در آن توسط محمود دولت آبادی (نویسنده)، سیمین بهبهانی (نویسنده و شاعر)، پوری سلطانی (شاعر و روزنامه نگار) و محمدرضا شفیعی کدکنی (شاعر، پژوهشگر و استاد دانشگاه تهران) درباره‌ی «سایه» و شعر او سخن گفته شد.
ایسنا به مناسبت درگذشت این شاعر نامدار ایرانی، متن گزارش مراسم شب بخارا را بازنشر کرد در این لینک قابل مشاهده می باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در پیامی درگذشت امیر هوشنگ ابتهاج (سایه) شاعر نامدار ایرانی را تسلیت گفت.
محمدمهدی اسماعیلی در بحشی از پیامش نوشت: «خبر درگذشت استاد امیر هوشنگ ابتهاج متخلص به «سایه» از شاعران و ادیبان ارجمند کشورمان باعث تاسف و تاثر بسیار شد. تردیدی نیست که شعرهای فاخر و شورانگیز زنده یاد ابتهاج جایگاهی بلند در شعر و ادب معاصر دارد و از صولت و صلابت سترگی برخوردارست.»
متن کامل این پیام را در این لینک بخوانید.

بهزاد فراهانی هم با اندوه فراوان از درگذشت هوشنگ ابتهاج اظهار داشت: از دوران حافظ بزرگ تا به امروز شاعران بزرگی داشته ایم ولی هیچ یک ابتهاج نبوده اند.
این هنرمند در گفت وگویی با ایسنا از جایگاه بزرگ امیر هوشنگ ابتهاج در فرهنگ و هنر کشور سخن گفت و اظهار تاسف کرد که این شاعر، دور از وطن از دنیا رفته است، این گفتگو را در این لینک ببینید.

«وقتی خود آدم نمی ماند، حالا خانه هم نمانَد، اما خوب این خانه حیف است و یادگاری است.» این جملات، گوشه ای از احساسات و باور هوشنگ ابتهاج است، موقعی که چنگال های بولدوزر آماده بود تا به جان خانه مادریِ «سایه» فرو برود.
متن کامل گزارش بخش میراث و گردشگری ایسنا را درباره خانه ابتهاج در این لینک بخوانید.
احمد سمیعی گیلانی هم بر این باور است که «سایه» در شعرهایش بین غنایی و سیاسی رفت وآمد می کرد، او را از منظری شبیه به عبدالحسین نوشین توصیف می کند و در عین حال می گوید: ایشان خیلی در مجامع سیاسی ظاهر نمی شد که با همه مراوده داشته باشد.
این مترجم، ویراستار و نویسنده‌ی پیشکسوت در گفتگو با ایسنا درباره‌ی خصوصیت های شعر امیرهوشنگ ابتهاج (هـ. ا. سایه) و به دنبال درگذشت این چهره‌ی فقید ادبیات فارسی بیان نمود: شعرهای هوشنگ ابتهاج هم سیاسی بود و هم غنایی؛ یعنی در میان غنایی و سیاسی رفت وآمد می کرد.
مشرح این گفتگو را در این لینک بخوانید.

ضیاء موحد هم ضمن اشاره به اینکه در زمان حیات «سایه» درباره‌ی او اغراق شده است، می گوید که او غزل های حافظ و سعدی را تقلید کرده و حتی به اندازه‌ی سیمین بهبهانی یا رهی معیری هم غزل سرای خوبی نیست.
او در عین حال می گوید: ایشان غزل های سعدی و بیشتر حافظ را با همان بیان و فضای سنتی تقلید کرده است. البته تا وقتی کسی حوزه های سنتی شاعران ما را نداند و نشناسد، متوجه نمی گردد که اهمیت ایشان در این عرصه چیست.
متن کامل گفتگو ایسنا با این شاعر و پژوهشگر ادبی در این لینک قابل مشاهده می باشد.
آیت الله سیدمصطفی محقق داماد هم در پیامی درگذشت هوشنگ ابتهاج را تسلیت گفت.
در بخشی از متن پیام رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم آمده است: «امیرهوشنگ ابتهاج متخلص به سایه را میتوان نامدارترین شاعر باقیمانده از نسل بزرگان شعر معاصر دانست که برخی اشعار او به تعبیر استاد شفیعی کدکنی آبروی شعر امروز است.

همچنین دستیار وزیر فرهنگ از آمادگی این وزارت خانه برای انتقال و تشییع پیکر زنده یاد امیرهوشنگ ابتهاج (سایه) به ایران اطلاع داد. (این شاعر نامدار ایرانی در آلمان از دنیا رفت)

رییس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در پیام هایی جداگانه درگذشت هوشنگ ابتهاج را تسلیت گفتند و معاون هنری با انتشار پیامی نوشت که "استاد امیر هوشنگ ابتهاج متخلص به(ه. ا. سایه)، رخ در نقاب خاک کشید.
در این ایام سوگ محبان اهل بیت(ع) دعا می کنم سیدالشهدا(ع) به برکت سروده زیبایش برای ایشان او را در آغوش کشد."

همچنین به دنبال درگذشت هوشنگ ابتهاج، هنرمندان موسیقی که بعضی از آنها تجربه ساخت آثاری را با اشعار این هنرمند دارند، در صفحات مجازی خود به فوت این شاعر واکنش نشان دادند.
هنرمندانی چون همایون شجریان، علیرضا قربانی، علی قمصری، سلمان سالک، سعید فرج پور، کیوان ساکت، حسین پرنیا، کیهان کلهر، حسین علیزاده، علی اکبر شکارچی، حسین بهروزی نیا، مهیار علیزاده و... در صفحات رسمی خود در اینستاگرام در واکنش به درگذشت این شاعر مطالبی را منتشر نموده اند.
مدیر ارتباطات و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران هم از آغاز نصب و اکران بنرهای فرهنگی درگذشت هوشنگ ابتهاج در سطح شهر تهران اطلاع داد.
محمدجواد زمان آبادی در گفت و گو با ایسنا، در این زمینه اظهار داشت: درپی درگذشت شاعر و پژوهشگر ادبی ایرانی هوشنگ ابتهاج نصب بنرهای در رابطه با این واقعه در سطح شهر تهران شروع شده و بنرهای فرهنگی درگذشت ابتهاج در تهران نصب خواهد شد.
و در انتها ویدیویی که بخش مولتی مدیا ایسنا به دنبال درگذشت هوشنگ ابتهاج منتشر نمود در این لینک قابل مشاهده می باشد.

منبع:

1401/05/20
12:20:36
5.0 / 5
188
تگهای خبر: زندگی , فرهنگی , فضا , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد