این ویرانه خانه یک شاعر پرآوازه است؟

این ویرانه خانه یک شاعر پرآوازه است؟

سفرگو: خانه منتسب به «عارف قزوینی» سال هاست وضعیت خوبی ندارد و با وجود وعده های واهی به عنوان یک ویرانه آخرین نفس هایش را می کشد. نگران کننده تر آن که این خانه قاجاری که غفلت به بند بند آن نفوذ کرده، عاقبت به چه سرنوشتی گرفتار خواهد شد؟


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، «ابوالقاسم عارف قزوینی» * شاعر و تصنیف ساز قزوینی و سراینده شعر شناخته شده «از خون جوانان وطن لاله دمیده» است که، می گویند تنها یادگارِ وی در قزوین خانه ای است که در وضعیت وخیمی قرار داد و تقریباً بخش زیادی از آن تخریب شده است و این روزها نیز فقط گرد بی توجهی و بی مهری بر چهره خانه منتسب به «عارف» نشسته است و حتی ثبت این خانه در لیست میراث ملی در سال ۱۳۸۴ که می توانست قدم مؤثری برای نجات آن باشد، پرفایده نبوده است.
سال ۱۳۹۵ دوستداران میراث فرهنگی، نسبت به وضعیت خانه منسوب به عارف قزوینی که به بیغوله ای شبیه شده بود، هشدار دادند اما متولیانی مانند میراث فرهنگی و شهرداری قزوین در تمام این سال ها از آن غفلت کردند. مالکان خانه هم که بگفته الهام حاجی ملکی ـ دبیر انجمن دوستداران یادمان ها و کارشناس مرمت بناها و بافت های تاریخی ـ که از وارثان «عارف قزوینی» نیستند، گویی دغدغه ای برای حفظ این خانه تاریخی ندارند.
سعید زارع پور ـ کنش گر میراث فرهنگی قزوین ـ حالا در سال مرگ این شاعر ملی سری به این خانه زده و درباره ی آخرین وضعیت آن به ایسنا اظهار داشت: اسناد و مدارک قطعی در تایید این که، خانه متعلق به «عارف قزوینی» بوده است، وجود ندارد اما این خانه را به او نسبت داده اند. هرچند این شاعر متولد و بزرگ شده همین محله (حمدالله مستوفی) است؛ در قزوین گذری به نام «صوفیان» وجود دارد که هم اکنون به نام «حمدالله مستوفی» شناخته می شود، این گذر به خیابان های «محمدیه» و «سپه» وصل می شود که در گذشته کوچه بوده و در سالهای اخیر به سبب عقب نشینی و تخریب خانه های قدیمی، تعریض و تبدیل به خیابان شدند. این در حالیست که خانه منتسب به عارف قزوینی به همان شکل در این محله باقی مانده است و از همه خانه های جدید محله جلوتر قرار گرفته است. با این وجود، از این خانه قدیمی و منتسب به عارف قزوینی خرابه ای بیش باقی نمانده است.
دیوار بیرونی و درِ خانه منتسب به «عارف» که همیشه بسته است،
عکس سال ۱۳۹۶ توسط سعید زارع پور گرفته شده است.


منبع:

1401/11/03
08:04:58
5.0 / 5
85
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد