در كارگاه فرونشست و چالش های آن در میراث فرهنگی كشور مطرح شد

ایران موزه ای از فرونشست ها

ایران موزه ای از فرونشست ها

به گزارش سفرگو، در کارگاه آموزشی «فرونشست و چالش های آن در زمینه میراث فرهنگی کشور» گفته شد: بیش از 40 درصد فرونشست ها در دنیا، کمتر از 2 سانتی متر است و تنها در 10 درصد جهان فرونشست بالای 10 سانتی متر داریم و این در حالیست که در بیشتر دشت های ایران، نظیر کرمان، سمنان و اصفهان، فرونشست 12 سانتی متر و در تهران 15 سانتی متر است، به گونه ای که ایران به موزه ای از فرونشست ها تبدیل گشته است.


به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علی بیت اللهی ـ رئیس بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و دبیر کارگروه ملی مخاطرات کشور ـ در نشست تخصصی و کارگاه آموزشی «فرونشست و چالش های آن در زمینه میراث فرهنگی کشور»، به تعریف مفاهیم مهم فرونشست وگستردگی آن در ایران و جهان پرداخت و تصریح کرد: پایین رفتگی تدریجی و یا ناگهانی سطح زمین در گستره ای وسیع و یا محدود بر اثر عوامل طبیعی و یا غیرطبیعی را فرونشست زمین می نامیم که بیشتر بر اثر افت سطح آب زیرزمینی رخ می دهد.
مدرس این کارگاه، گسترش فرونشست زمین در ایران و اهمیت بالای تاب آوری المان های میراث فرهنگی و گردشگری را از دلیلهای برگزاری این جلسه و اهمیت آن برای مجموعه های بزرگ میراث فرهنگی و گردشگری ذکر کرد.
دبیر کارگروه ملی مخاطرات کشور در ادامه با مرور مسئولیت های قانونی این حوزه در کشور، به بیان راهکارهای موجود برای کاهش ریسک آن خصوصاً در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری کشور پرداخت.
بیت اللهی با بررسی کلی قرارگیری المان های میراث فرهنگی کشور در پهنه فرونشستی زمین، پیشنهادهایی را همچون مطالعه ویژه ریسک فرونشست زمین در محدوده های المان های میراث فرهنگی و گردشگری، تهیه چک فهرست های کنترل دوره ای اثر فرونشست زمین برالمان های میراث فرهنگی و گردشگری، تدوین دستورالعمل اقدمات جزئی، تدوین برنامه پایش فرونشست زمین در سایت های حساس، اجرا کردن اقدامات وتمهیدات مهندسی کنترل آثار فرونشست زمین در سایت های میراث فرهنگی و گردشگری و برگزاری کارگاه های آموزشی بصورت دوره ای و در سطوح مختلف، ارائه کرد.
مرتضی مهدوی ـ عضو تخصصی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در موضوعات سازه و مخاطرات طبیعی و مدرس سابق مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی کشور ـ نیز با اشاره به اهمیت پدیده فرونشست و تاثیر بلندمدت این پدیده بر افت تراز سطح زمین و به تبع آن، تأثیربسیار منفی در سازه ها و ساختارهای خطی و حساس که عملکرد آنها وابستگی مستقیمی با حفظ تراز طراحی شده دارند، لزوم بررسی تخصصی این پدیده در المان های مذکور، شناسایی ابعاد این رخداد در نواحی دارای پتانسیل، پهنه بندی مخاطره، شناسایی نقاط ریسک بالا و همین طور ارزیابی سطوح لطمه پذیری المان های در معرض را بسیار حیاتی و ضروری اعلام نمود.
مهدوی اضافه کرد: نکته قابل توجه در مجموعه های میراث فرهنگی و تاریخی، وجود المان های بسیار مهم و در عین حال وابسته به تراز ثبت است. در سازه ها، ابنیه و آثار در رابطه با این مجموعه ها لطمه پذیری بالایی برای مواجهه با جابجایی تراز کف وجود دارد.
او با مرور با اهمیت ترین آثار فرونشست بر سازه ها و زیر ساخت ها، به ویژه موارد در رابطه با میراث فرهنگی و ابنیه، به بیان روش های پایش این آثاروهمچنین دستورالعمل های لازم برای نگهداری و مقاوم سازی پرداخت.


علیرضا انیسی ـ معاون پژوهشی وعضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ـ نیز در این جلسه با اشاره به کارهای مشترک پژوهشگاه و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در قالب تفاهم نامه همکاری و بررسی پدیده مخاطره آمیز فرونشست، اظهار داشت: خطرات و سوانح بسیاری در کمین آثار تاریخی کشورهستند که باید مورد بررسی قرار گیرند. قدرت تشخیص و ارائه راه حل برای برخی ازاین مخاطرات را داریم، ولی برای برخی دیگر همچون موضوع فرونشست، نیازمند یاری نهادهای دیگر، همچون مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی هستیم که دراین زمینه با مطالعات گسترده تجارب زیادی کسب کرده و نسبت به موضوع شناخت کامل دارند.
او با اشاره به برگزاری سه همایش درحوزه سوانح طبیعی با موضوع زلزله در سالهای قبل و یک همایش در سال آینده اظهار امیدواری کرد این جلسه تنها جنبه آگاهی بخشی نداشته باشد و بتوانیم در آینده برای مسأله فرونشست در ابنیه و آثار تاریخی نیز اقدامات مؤثری انجام دهیم.
فاطمه داوری ـ مدیر اداره حفظ واحیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی ـ نیز اظهار داشت: فرصت پیش آمده برای معاونت میراث فرهنگی و اداره حفظ و احیاء و طرح موضوع با اهمیت فرونشست و چالش های آن در زمینه میراث فرهنگی از دل تفاهم نامه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بیرون آمده است.
او ماهیت مخاطره آمیز فرونشست را در مقیاس ملی و جهانی دارای اهمیت بالا دانست و اضافه کرد: توجه به این پدیده از یک موضوع مهم، به یک موضوع ضروری تبدیل گشته است.
داوری با اشاره به اینکه در یک سده گذشته همیشه عامل "رطوبت"، خطر اصلی بناهای تاریخی محسوب می شد، اظهار داشت: بررسی موضوع فرونشست و چالش های آن در میراث فرهنگی تنها بوسیله تعاملات میان دستگاهی فراهم می شود و هدف اصلی برگزاری این جلسه و بیان این دغدغه تهیه بسته های مشترک در این عرصه و استفاده از دانش افراد متخصص و انجام کارهای پژوهشی است.
منبع:

1401/11/07
18:09:32
5.0 / 5
235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد