همایش ملی زبان و گویش های مناطق مرزی ایران

همایش ملی زبان و گویش های مناطق مرزی ایران

سفرگو: اولین همایش ملی زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران 10 اسفند 1401 به همت دانشگاه بیرجند با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام می شود.به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، زبان فارسی با پیشینه استوار آن در سرزمین وسیع ایران با گویش های متنوع، از قرن های گذشته سبب انسجام ملی و فرهنگی در بین ایرانیان شده است. از سویی ایران در خلال اعصار متمادی با کشورهای مختلف و با زبان ها و فرهنگ های دیگری هم زیستی مسالمت آمیز داشته است و پس از تنوعات زبانی و گویشی قابل توجهی برخوردارست.
زمانیکه زبان ها و گویش ها در نواحی مرزی در مجاورت هم قرار می گیرند، طبعاً در خلال زمان، داد و ستدهای زبانی را در بین آنها شاهد می باشیم که موضوع مرز و تعامل زبان ها و گویش ها در نواحی مرزی و سرحدات و بررسی داد و ستد آنها همچون وام گیری واژگانی ذیل مدخل «تماس زبانی» (Language Contact) برای زبان شناسان خصوصاً متخصصان زبان شناسی اجتماعی از زوایای مختلف در عرصه ملی و بین المللی، جذاب و جالب توجه به نظر می آید.
چنین مطالعاتی به سهم خود می تواند گامی در امتداد همگرایی فرهنگی میان ایران و کشورهای همسایه تلقی شود. از دیگر سو بیرجند در زمره شهرهای مرزی ایران است و مرزی بودن از حیث مطالعات گویشی از مزایای نسبی آن شمرده می شود.
از آنجا که زمینه چنین مطالعاتی در ایران تا حالا کم رنگ بوده است، پس فرصت مغتنمی فراروی دانشگاه بیرجند است که با بهره بردن از مزیت نسبی خود، پیش قراول مطالعات این رویکرد علمی در ایران شود و اولین همایش ملی را در حوزه تعامل زبان ها و گویش های مرزی برگزار کند.
تعامل زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، مطالعات تطبیقی زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، مطالعات آوایی، ساختواژی و نحویِ زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، رده شناسی زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، وام گیری زبانی در زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، دوزبانگی یا چندزبانگی و مسائل زبان آموزی در مناطق مرزی ایران، تماس زبانی و همگرایی فرهنگی در زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، مهاجرت و تغییر زبانی در زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران در متون کهن، ملاحظات زبانی و گویشی در بررسی اسناد و مکاتبات تاریخی مناطق مرزی ایران، نقش اشتراکات زبانی و گویشی در رونق گردشگریِ مناطق مرزی ایران، سایر مطالعات در رابطه با زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران محورهای اصلی این همایش را می سازند.


منبع:

1401/11/14
16:37:45
5.0 / 5
232
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد