گزارش سفرگو؛

گردشگری نوشهر قندیل بست!

گردشگری نوشهر قندیل بست!

سفرگو: آوازه گردشگری نوشهر از دور خوش است و این صنعت پرجاذبه به سبب ضعف مدیریتی، بی برنامگی و گرفتارشدن در روزمرگی ها از همه جا رانده و در زمستان سوزان، قندیل بسته است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها - علیرضا نوری کجوریان: همه جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری ایران زمین در شهر کوچکی چون نوشهر نهفته شده، دسترسی و داشتن ۶۰ کیلومتر نوار ساحلی، جنگل های بکر هیرکانی، آثار تاریخی و کهن با پیشینه میراثی و دست ساخته هایی که ریشه در فرهنگ و سنن مردمان این دیار دارد، این شهر کوچک و ساحلی را به بهشتی رویایی تبدیل نموده است.
نبود رویکرد جامع، علمی و تخصصی، ضعف برنامه ریزی، رهاشدن جاذبه های گردشگری و تاریخی، قفل شدن سرمایه گذاری و از همه مهمتر ضعف مدیریتی سبب شده تا گردشگری با همه زیرشاخه هایش در نوشهر ابتر و ناقص رها شود.
در حوزه گردشگری و اقامت، به سبب نداشتن برنامه جامع و هدفمند، تنها درآمد منطقه به اجاره ویلا و کارتن به دست ها بسنده و حوزه های میراثی و تاریخی منطقه نیز هر هفته از فهرست تماشا حذف و محو می شوند و مناطق تاریخی و ییلاقی شهرستان به جولانگاه حفاران بدون مجوز تبدیل گشته است.
در زمینه سرمایه گذاری در زمینه گردشگری به سبب محصوربودن نوشهر در زون البرز مرکزی، فرجام همه طرح ها و ماریناهای ساحلی و گردشگری در شهرستان به بن بست و ایست می رسد. این درحالی که سالانه مسافران زیادی در طول سال به شهرستان نوشهر سفر می کنند اما سهم شهرستان از قابلیت های تاریخی و گردشگری فراوان تنها زباله و ترافیک و محبوس ماندن اهالی در خانه ها است.

به رغم آنکه با تلاش دولت جهادی و مردمی حریم ساحلی نوشهر از تصرف آزاد شده اما در سایه ضعف برنامه ریزی اداره میراث فرهنگی، این ساحل به حال خود رها شده و طرح های گردشگری در آن به نتیجه نرسیده است.
خواب میراث فرهنگی در نوشهر / ‏‬ گردشگری ساحلی با قلیان چاق می شود
یک شهروند و مسافر زمستانی که در ایام سرد و بارانی به شمال و نوشهر سفر کرده است، با اعلان اینکه خیلی از مناطق و جاذبه های گردشگری نوشهر برای مسافران ناشناخته مانده است، اضافه کرد: حداقل کاری که میراث فرهنگی و متولیان امر شهرستانی می توانند انجام دهند این است که این جاذبه ها را در صفحات مجازی معرفی کنند.
علی مهدی خانلو که برای دیدن جاذبه دریا به ساحل سیترای نوشهر سفر کرده بود، در گفتگو با خبرنگار مهر با عنوان این که متأسفانه گردشگری ساحلی و دریایی در منطقه سیترا در تصرف دکه های فروش قلیان درآمده است، اظهار داشت: اگر چنین ساحلی با جاذبه های آن در دیگر مناطق ایران و یا جهان وجود داشت به بهترین نحو از آن برای رونق اقتصادی منطقه بهره گرفته می شود.
حال و روز گردشگری نوشهر بد و به شدت بیمار است و این وضعیت در حالی است که این شهرستان قابلیت های زیادی دارد و می تواند بسیار قابل توجهی در ایجاد فرصت های شغلی و اقتصادی داشته باشد.
گردشگری زمستانه، خیلی دور- خیلی نزدیک
وجود آثار طبیعی و تاریخی فراوان، کوهستان ها و ییلاقات گردشگری کجور، آبشارهای زیبا و دریاچه هایی رویایی نظیر ارواح، خضرنبی، پارک جنگلی، سی سنگان، منطقه نمونه گردشگری آویدر و غیره در حالی است که هیچ برنامه ای از طرف میراث فرهنگی برای رونق گردشگری فصلی در این مناطق ارائه نشده است.
میراث فرهنگی مازندران همچون دستگاه هایی است که به رغم تاکید دولت و استاندار هنوز جابجایی مدیران در بدنه و لایه پایینی مدیریتی آن صورت نگرفته است و همچنان افرادی با تفکر دولت قبلی در مسئولیت های شهرستانی آن حضور دارند.

شهرستان نوشهر نیز همچون مناطق است که میراث فرهنگی آن بازمانده از دولت قبلی است و همچنان با تفکراتی غیرهمسو مدیریت می شود و ضرورت تنفس و هوای تازه در آن بیش از گذشته احساس می شود.
تفکر و نگاه سنتی غالب در زمینه گردشگری سبب شده که زیرشاخه های مختلف در این صنعت نه فقط رشد نیابد بلکه در سرمای زمستان یخ زند و به قندیل برسد.
وقتی گردشگری زمستانه اسکی بازی تفسیر می شود
محمد ولی پور رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نوشهر در پیگیری خبرنگار مهر درباره ی کارهای گردشگری زمستانه با اظهار این که این شاخه گردشگری در این شهرستان شبیه دیگر مناطق نظیر کلاردشت وجود ندارد، اظهار داشت: شرایطی برای رونق گردشگری زمستانه همچون اسکی در منطقه نداریم.
وی درپاسخ به برنامه های میراث برای رونق جشنواره های زمستانه و یا برگزاری تورهایی برای بازدید از جاذبه های گردشگری شامل دریاچه ها و آبشارها با اظهار این که برخی تورهای انجام شده بدون مجوز هستند، اضافه کرد: ما و محیط زیست و دستگاه های متولی از فعالیت آنها جلوگیری می نماییم.
وی با تاکید براین که تورهای گردشگری باید از میراث فرهنگی مجوز دریافت نمایند، با عنوان این که گردشگری زمستانه ای در منطقه نداریم، تورهای گردشگری به طور معمول از جاذبه هایی نظیر دریاچه ارواح و غیره بازدید و دیدن می کنند.
انتقاد فرماندار از وضعیت نابسامان گردشگری
ضعف در برنامه ریزی سبب شده تا گردشگری فصلی، زمستانه، ساحلی، جنگلی و غیره در نوشهر بی برنامه و به خودی خود به ناکجاآباد پیش رود و انتظار دوستداران و علاقمندان به صنعت گردشگری از مسئولان استانی، روی کارآوردن مدیران با برنامه و آشنا به به امور و تسهیل گر در زمینه های مرتبط می باشد.

در عین حال فرماندار نوشهر نیز با انتقاد از وضع موجود گردشگری در شهرستان با اعلان اینکه هنوز جابجایی در اداره مرتبط صورت نگرفته است، به ضعف های حوزه گردشگری در شهرستان اشاره و افزود: نوشهر با داشتن جاذبه ها و ظرفیت های مختلف می تواند به شهر پایلوت گردشگری تبدیل گردد برای اینکه هیچ یک از شهرستان های منطقه و استان استعداد این شهرستان را ندارند.
رستم زرودی در گفتگو با خبرنگار مهر نخستین مشکل را در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نداشتن یک ساختمان دانست و اظهار داشت: مگر می شود شهری با این همه ظرفیت و استعداد، اداره گردشگری نداشته باشد و مستأجر باشد.
جاذبه های گردشگری رها شده است
وی در عین حال به پیگیری برای تهیه زمینی با همکاری منابع طبیعی برای واگذاری به میراث فرهنگی و ساخت ساختمان این اداره اشاره نمود و اظهار داشت: علاوه براین ۶۰ کیلومتر نوار ساحلی داریم و طی شش ماه از فعالیت در فرمانداری با دهها سرمایه گذار رایزنی کردیم که توان و آمادگی سرمایه گذاری تا سقف پنج هزار میلیارد تومانی را دارند.
وی با اعلان اینکه حالا ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری شهرستان نظیر دریاچه ارواح، سی سنگان، خضرنبی، هسل کوهپر، آبشارهای مختلف به سبب نبود برنامه جامع و ضعف مدیریتی به حال خود رهاشده است، اظهار داشت: وجود غارهایی نظیر دیو سپید از دیگر ظرفیت های فراموش شده شهرستان است.
وجود قدیمی ترین بندر، ساحل، فرودگاه، جنگل های سبز، منطقه ییلاقی و تاریخی کجور، آبشارها، دریاچه ها، آثار تاریخی و غیره نوشهر را به بهشتی کوچک برای گردشگری تبدیل نموده است اما بی برنامگی و روزمرگی، حکمرانی تفکرات سنتی و غیرهمسو با دولت فعلی سبب شده تا تا همه زیر بخش های میراثی، تاریخی و صنایع دستی در منطقه رها شود.


منبع:

1401/11/27
13:42:39
5.0 / 5
796
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد