معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی خبر داد:

رشد ۴ و سه دهم درصدی جذب گردشگران خارجی در سال قبل

رشد ۴ و سه دهم درصدی جذب گردشگران خارجی در سال قبل

سفرگو: معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از رشد ۴.۳ درصدی جذب گردشگران خارجی در سال قبل اطلاع داد.به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، محمد محب خدایی در حاشیه آیین اختتامیه چهارمین جشنواره بین المللی غذای اكو ـ جاده ابریشم، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه یكی از مهم ترین مباحث امروز در حوزه گردشگری، بحث برگزاری همین جشنواره هایی است كه امروز شاهد میزبانی زنجان از آن بخصوص در سطح بین المللی هستیم، اضافه كرد: برگزاری این جشنواره ها به ما كمك می نماید تا بتوانیم در جذب گردشگران خارجی گام بلندی برداریم.

وی در مورد توسعه گردشگری غذایی در كشور خاطرنشان كرد: گردشگری غذایی فصل مشتركی است كه بحث استعداد و ذائقه های مختلف را نشان داده است و با فرصت مشتركی كه در زمینه مواد اولیه وجود دارد، شاهد نمایش ذائقه های مختلف اقوام و جمعیت های مختلف دنیا هستیم و در این زمینه برنامه توسعه ای داریم؛ چون كه معتقدیم در دنیا تعداد زیادی توریست داریم كه به قصد تجربه كردن غذای كشورهای مختلف سفر می كنند و در ایران هم به واسطه ظرفیت بالای قومیتی و مناطق مختلف در این حوزه بسیار سرآمد بوده و می توانیم از این سرآمدی به نحو مطلوب بهره مند شده و در جهت جذب گردشگران بیشتر داخلی و خارجی بهره مند شویم.

این مسؤول با یادآوری اینكه گردشگران با دلایل و اهداف مختلف وارد كشور می شوند اما به محض ورود به كشور، خواهان این هستند كه شاخه های دیگر گردشگری را هم تجربه كنند، ادامه داد: خوشبختانه پس از استقرار دولت دوازدهم، رشد قابل توجهی را در زمینه جذب گردشگران خارجی داشته ایم و این رشد در انتها سال قبل به ۴.۳ درصد رسیده و توانستیم افزایش ظرفیت خوبی را در این زمینه تجربه نماییم.

محب خدایی با اشاره به اینكه در نوروز امسال هم با همتی كه در سراسر كشور شاهد آن بودیم، خود استان زنجان رشد ۱۸ درصدی را از نظر اقامتی و میزان سفر داشت و حتی استان هایی داشتیم كه رشد بالای ۵۰ درصدی را هم تجربه كردند، اضافه كرد: معتقدیم در این زمینه به شكلی در نوروز امسال شاهد توزیع سفر هم بودیم و همه این ها مهم ترین پارامترهایی است كه در ظرفیت گردشگری نقش دارد؛ چون كه توزیع سفر سبب می گردد به صورت هم زمان یك فعالیت و پویایی تولید شود. از همه مهم تر اینكه اقتصاد صنعت گردشگری، امروز یكی از مباحث مهمی است كه جایگزین صنعت نفت در دنیا شده است.

وی در مورد كم و كیف برگزاری چهارمین جشنواره بین المللی غذای اكو ـ جاده ابریشم در زنجان اظهار داشت: زنجانی ها واقعا میزبانان خوبی هستند و تداوم برگزاری جشنواره های مختلف در زنجان از آن حكایت می كند كه حضور بی شمار گردشگران در چنین جشنواره هایی، بخش عمده آن به میزبانی خوب زنجانی ها بازمی گردد و این یك فرصت خوب برای استان است و امیدواریم در آینده نزدیك شاهد رشد فزاینده در حوزه گردشگری استان زنجان باشیم.

این مسؤول، گریزی به وضعیت خانه های بوم گردی در كشور زد و با اشاره به اینكه در این زمینه رشد خوبی را تجربه كردیم و امیدواریم زنجان هم در این زمینه گام های بلندی بردارد، اضافه كرد: معتقدیم همه استان ها باید دست به دست هم دهند تا از فرصت گردشگری بوم گردی كه بخشی از آن هم به هتل سراهای سنتی بازمی گردد استفاده كنند. با عنایت به بازدیدی كه از زنجان داشتیم، نتایج خوبی در بحث هتل سراهای سنتی در زنجان حاصل شده است. همینطور در بحث بوم گردی ظرفیت های روستایی در كشور و استان زنجان را باید به خدمت بگیریم تا این رشد ادامه پیدا كند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه با اشاره به اینكه نزدیك به ۴.۵ میلیون نفر توریست داریم كه از كشور خارج می شوند، اظهار نمود: از این تعداد، ۲.۵ میلیون نفر برای زیارت در عراق (ایام اربعین) حضور می یابند. همینطور خیلی از كسانی كه از كشور خارج می شوند بعنوان تجارت، خارج می شوند و تعدادی هم ایرانی ها مقیم خارج از كشور هستند كه از كشور خارج می شوند و این یك امر طبیعی است.

محب خدایی مرتبط با اهتمام به زیرساخت های گردشگری در كشور، خاطرنشان كرد: هم اكنون ظرفیت ها با حجم ورودی خوب است اما اگر بخواهیم این میزان را توسعه دهیم باید زیرساخت های مان را هم تقویت نماییم. هم اكنون نزدیك به ۲۸۰ هزار تخت هتلی در اشكال بوم گردی و بخش های مختلف فعال می باشند و در آینده نزدیك هم تعداد زیادی تخت اضافه خواهد شد.

وی باور جمعی و باور ملی را دو مولفه مهم در جهت توسعه صنعت گردشگری عنوان و تصریح كرد: صنعت گردشگری را باید از حرف به عمل بیاوریم كه در این زمینه كارهایی صورت گرفته اما باید بیش از این ها جدی گرفته شده و همه باید در این زمینه دست به دست هم دهیم.


1397/02/15
12:55:29
5.0 / 5
2682
تگهای خبر: توریست , سفر , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد