مرمت كاخ صاحبقرانیه گرفتار اختلاف سلیقه ها شد

مرمت كاخ صاحبقرانیه گرفتار اختلاف سلیقه ها شد

سفرگو: سه سال از تعطیلی كاخ صاحبقرانیه به علت ترك خوردگی دیوارو سقف می گذرد اما همچنان مدیر مجموعه كاخ نیاوران می گوید برخی اختلاف سلیقه ها سبب شده اقدامی انجام نشود.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، ساخت و سازهای ضلع جنوبی كاخ صاحبقرانیه در داخل مجموعه كاخ نیاوران باعث شد تا بخش هایی از آن ترك بردارد همچون سقف عمارت، كف پوش و یا دیوارها، حتی مدتی پیش سقوط یكی از لوسترها اخطار جدی بود به جهت اینكه فعالیتی خارج از توان این ساختمان در آن انجام نشود. ساخت و سازها و گودبرداری برای ساخت مجتمع تجاری در نزدیكی آن، فرونشست زمین در اثر قنات هایی كه از كاخ می گذرد هم بر این فرشایس افزود.
درباره صدمه هایی كه متوجه كاخ صاحبقرانیه است محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی كشور گفته بود كه قنات هایی در زیر كاخ است كه به یك مجتمع تجاری می رسد این مجتمع ۳۰ متر گودبرداری كرده و تمام آب ها پشت كاخ مسدود شده و سبب نشست زمین شده است و تاثیر زیادی بر افزایش سرعت لغزش زمین كاخ دارد.
به گفته طالبیان این مجتمع تجاری اصلا منطق ثبت ملی را رعایت نكرده است. حالا مسئله شكایت سازمان از این پرونده باآنكه به نظر می آید چندان پیگیری نمی گردد اما مسئله مهم مرمت كاخی است كه از سه سال پیش به روی مردم بسته است تا احیا و مرمت شود.
اكنون پس از سه سال بازهم رحمت الله رئوف، مدیر مجموعه كاخ نیاوران به خبرنگار مهر می گوید كه منتظریم با رئیس سازمان میراث فرهنگی جلسه كارشناسی برگزار نماییم تا تصمیم قطعی درباره نحوه مرمت صاحبقرانیه گرفته می گردد. هم اعتبار و هم طرح مرمت آن باید مصوب شود. چون برخی اختلاف نظرها و سلیقه ها درباره مرمت این اثر وجود دارد از این اثر نمونه دیگری وجود ندارد پس باید با احتیاط بیشتری روی مرمت آن مطالعه شود.

او درباره این اختلاف سلیقه ها می گوید: گروه راهبردی سازمان كه در كاخ مستقر است مشكلی برای اجرای طرح ندارد اما بالاخره مراكز تحقیقاتی و دانشگاهها هستند و افراد حقیقی و حقوقی بیرون از سازمان هم درباره این موضوعات نظر دارند ما باید طوری این طرح را اجرا نماییم كه همه آن نظرت را جمع كرده و به یك نظر واحد نزدیك نماییم. این نظر واحد باید به یك طرح مصوب در خور شأن بنا منجر شود.
رئوف حركت های كاخ صاحبقرانیه را اندك می داند و می گوید: با استفاده از ابزار مخصوص، میزان حركت ساختمان را می سنجیم برپایه گزارش های ما این حركت بسیار كند است با این وجود بار ساختمان را با برداشتن بعضی از تابلوها و یا لوسترها كم كردیم.
رئوف همینطور پش بینی می كند كه اگر طرح مرمتی كه آنها در اختیار دارند اجرا شود، چیزی نزدیك به ۱۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا كاخ صاحبقرانیه مرمت و به روی مردم باز شود.
این صحبت ها از اواخر تیرماه سال ۹۴ تا كنون از جانب مدیریت مجموعه كاخ نیاوران تكرار می گردد اما همچنان كاخ صاحبقرانیه نه تنها از جانب عوامل بیرونی مورد تهدید واقع است بلكه شرایط آن هم در صورت مرمت نشدن رو به بدتر شدن می رود همینطور این روند تا جایی پیش رفته كه سه سال است كسی درون این كاخ نرفته چون شرایط برای بازدید از آن هم نامناسب است انگار كسی برای مرمت صاحبقرانیه تعجیل ندارد.

1397/04/08
15:42:06
5.0 / 5
1612
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد