معاون میراث فرهنگی تهران:

از یك طرف پز می دهیم و از جانب دیگر بی توجهیم!

از یك طرف پز می دهیم و از جانب دیگر بی توجهیم!

سفرگو: معاون میراث فرهنگی تهران معتقد است: با یافته های ۷۰۰۰ ساله در تهران، مبحث دیرینه شناسی شهری در پایتخت در جوامع علمیِ بین المللی مطرح است. اتفاقی كه می تواند یك بابِ فتح برای آغاز حركت های باستان شناسانه ی شهری باشد، اما تا امروز فقط از یك طرف به داشته هایمان پز داده ایم و از جانب دیگر به آنها بی توجهیم.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، یك دیرینه شناس ادعای نه چندان متفاوت اما جالبی از نتایج كاوش انجام شده اش در فروردین ۱۳۹۳ دارد، او پس از گذشتِ چهار سال از زمانِ كاوش اش در بازار صندوق سازان تهران، كمتر از یك هفته است كه به نتایج كاوش خود دست پیدا كرده؛ نتایجی كه تهران را ۷۰۰۰ ساله می داند، فارغ از داستانِ كشف اسكلت ۷۰۰۰ ساله ای كه هیات كاوش مولوی، آنرا مسافر چشمه علی ری نامیدند و نه یك بانوی هفت هزار ساله كه قدمتِ تهران را ۶۶۰۰ سال عقب تر براند.

محسن شیخ الاسلامی - معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران -، با بیان این كه پیشینه تهران با قدمتی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال و در محدوده حصار صفوی قرار دارد كه در دوره قاجار گسترش پیدا كرده، اظهار داشت: معمولا همه تا همین مقطع - صفوی- در تهران به عقب می رویم و درباره پیش از این دوره با شك و تردید و مستنداتِ كمتری حرف می زنیم.

او با اشاره به كشف اسكلت ۷۰۰۰ ساله در خیابان مولوی در حین انجام عملیات عمرانی كه تاریخ گذاری آن بسیار فراتر از دوران تاریخی صفوی و اسلامی بود، اضافه كرد: تحقیق زیادی روی یافته های این عملیات عمرانی انجام شد، شاید یكی از تحلیل ها اتفاقی بودن این كشف بود، چون آنرا نشانه یك زیست پایدار و گسترده نمی دانستند.

وی به كشف یافته های اتفاقی قدیر افروند - دیرینه شناس - در بازار صندوق سازان تهران اشاره نمود و اظهار داشت: یافته ها به خودی خود ارزش دارند اما محل قرار گیری، تعداد و جنس آنها ارزش این یافته ها را چند برابر می كند. نتیجه سالیابی ها مشخص كرد كه این نشانه های زیست به قرن چهارم و پنجم پیش از میلاد برمی گردد.

معاون میراث فرهنگی استان تهران، وجود گمانه زنی اسكلت بانوی هفت هزار ساله در محدوده ی بازار تهران و در خیابان مولوی را نشان دهنده ی یك عقبه برای تهران دانست و اضافه كرد: مبحث دیرینه شناسی شهری تهران در جوامع علمیِ بین المللی مطرح است. مطرح شدن چنین اتفاقی در تهران بعنوان پایتخت ایران با پیشینه ی عجیب اش، یك باب فتح است كه امیدواریم به یك حركت دیرینه شناسی شهری منجر شود.

او وجود این لایه ی زیرین در تهران بعنوان یك زیست قبل از تاریخ، را جدی دانست و اظهار داشت: هر چند سابقه ی چندان جدی در این زمینه وجود ندارد اما فكر می نماییم كه می تواند یك فتح باب باشد.

یافته های ۷۰۰۰ ساله، زیر این شهر به ظاهر غیرتاریخی

شیخ الاسلامی نمونه ی دیگر این اتفاق را در میدان «عتیق» اصفهان معرفی نمود و اظهار داشت: یافته های به دست آمده آن نقطه ی كهن در اصفهان، سبب شد مسیر برخی پروژه های شهری تغییر كند و نسبت به برخی دیگر بی توجهی هایی شد، اما امیدوارم نسبت به این لایه های باستانی در شهر تهران توجه گردد.

او معتقد است: با رویكرد مدیریت شهری و اینكه زیر این شهر به ظاهر غیر تاریخی امروز كه روز به روز هم دچار گسست می گردد یافته هایی از قرون چهارم و پنجم قبل از میلاد وجود دارد، می توان به بحث دیرینه شناسی شهری توجه كرد.

از یك طرف پز می دهیم و از جانب دیگر بی توجهیم

وی این اتفاقات را برای شهر تهران شادی برانگیز دانست و افزود: از یك سو برای این كشفیات پز می دهیم، اما از جانب دیگر وقتی می خواهیم برنامه ریزی، معرفی و استفاده از نقاط مثبت داشته باشیم به راحتی از كنار آنها عبور می نماییم. امیدوارم این دفعه عبور نكنیم و توجه جدی مدیریت شهری را در این محوطه داشته باشیم.

شیخ الاسلامی با بیان این كه شاگرد پیروز حناچی شهردار جدید تهران است، افزود: می دانم او اهل میراث فرهنگی است، به نظر می آید دغدغه این مورد را دارد، در نگاه كلان تر می توان این مورد را در سطح مدیریت شهری بیان نمود. باید نگاه هایمان را از آسمان خراش ها، پایین تر بیاوریم.

حداقل درخواست مان، جلوگیری از ساخت وساز در بازار تهران است

معاون میراث فرهنگی استان تهران، حداقل درخواستِ این معاونت از مدیریت شهری را، جلوگیری از ساخت وسازها در بازار و خیابان های اطراف این محدوده دانست و افزود: خوشبختانه ضوابطی در بازار بوجود آمده كه راه اندازی زیرزمین را ممنوع می كند. یافته های به دست آمده در سطحی حدودا تا چهار و پنج متری به دست آمدند، این حداقل خواسته ی ماست كه اتفاق بیفتد، چون هر نوع بررسی، تحیلی و كاوش مستلزم زمان است.

او با بیان این كه شاید امروز نگاه ما به محدوده بازار و شهر تهران یك نگاه كالبدی در آنچه كه می بینیم بوده، اضافه كرد: اگر قرار باشد این نگاه تبدیل به یكسری ضوابط برای حداقل محدوده شهر تاریخی تهران باشد نیاز به بررسی های بیشتری دارد، باید در ضوابط بازبینی شده و سختگیرانه تر عمل نماییم.

او به برخی پروژه های عمرانی مانند مترو و فاضلاب شهری اشاره نمود و اظهار داشت: انواع و اقسام كندوكاوهای شهری مستلزم هماهنگی است، نیاز داریم قدری حساسیت ها نسبت به شهرتهران بیشتر شود، ما حساسیت را تولید می نماییم و پس از آن انتظار داریم با ما همراهی و همكاری كنند.
1397/08/26
14:25:28
5.0 / 5
1920
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد