تصرف ۴ محوطه باستانی خوزستان آخر می یابد؟

تصرف ۴ محوطه باستانی خوزستان آخر می یابد؟

به گزارش سفرگو مدیر پایگاه میراث جهانی هفت‎تپه و چغازنبیل خبر داد: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ممنوعیت هرگونه دخل و تصرف در حریم چهار محوطه تاریخی و قبل از تاریخ شمال خوزستان را ابلاغ نمود.


به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی استان خوزستان، عاطفه رشنویی پنج‎شنبه، سوم مردادماه ۹۸، در این‎باره بیان كرد: در این ابلاغیه كه آقای علی اصغر مونسان خطاب به استاندار خوزستان صادر كرده، اعلام شده است كه حریم «مجموعه تپه های هفت تپه»، «تپه جنگل»، «تپه ابوفندوای شمالی» و «تپه ابوفندوای جنوبی» در حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی است و هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم این آثار ملی و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر، برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از «كتاب پنجم قانون مجازات اسلامی: تعزیرات و مجازات های بازدارنده» جرم به حساب می آید و در صورت ارتكاب، مشمول مجازات های قانونی خواهد شد.
او اظهار داشت: این ابلاغیه بعد از مدت ها پیگیری و رایزنی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه برای آخر دادن به بیشتر از پنج دهه تصرف برخی سازمان ها و صنایع در این چهار محوطه تاریخی و قبل از تاریخ صادر گردیده است.
به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، اردیبهشت ۹۴ و همزمان با هفته میراث فرهنگی، خبری در رابطه با وضعیت محوطه های تاریخی استان خوزستان مانند چغامیش منتشر گردید كه برپایه آن تپه های قرارگرفته در این محوطه توسط كشاورزان شخم زده شده بودند، اما نكته جالب توجه ادعای كشاورزان بود كه تاكید می كردند مجوز كشت زمین ها را از اداره میراث فرهنگی در آن زمان گرفته اند.
حالا پس از گذشت چهار سال و در مدت زمانی كه میراث فرهنگی قول تعیین عرصه و حریم محوطه را داده بود، به نظر می آید این كار انجام نشده است، چون نه تنها آن حریم هنوز به استان خوزستان ابلاغ نشده، بلكه خبرهای جدیدتر در طول یك ماه گذشته هم كه توسط رسانه ها انتشار یافته، حاكی از مداخلاتی در این محوطه باستانی و وضعیت نامناسب تپه های اقماری آن است.
اما حالا با ابلاغ مونسان به استاندار خوزستان انتظار می رود كه تصرف دیگر سازمان ها و حتی برخی مردم بومی روی محوطه های تاریخی این استان و به خصوص این چهار تپه باستانی تكرار نشود.1398/05/04
14:23:45
5.0 / 5
1856
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد