جاذبه های گردشگری ایران،

۴۰ پله ساسانی مشرف به جزیره ای اعجاب انگیز

۴۰ پله ساسانی مشرف به جزیره ای اعجاب انگیز

سفرگو: گلابر؛ این روستای تاریخی زیبا كه در 52 كیلومتری جنوب زنجان واقع شده است، یكی از زیبایی های بكری است كه تابحال آن طور كه باید شناخته نشده است


سد گلابر ظرفیت بالایی در مبحث گردشگری دارد و از نظر كشاورزی و اقتصادی اهمیت زیادی برای این منطقه دارد؛ در واقع زیبایی ها و سكوت شوق انگیز منطقه معطوف به این سد به حدی است كه خود به تنهایی و فارغ از زیبایی های اعجاب انگیز روستا، می تواند دستاویز خوبی برای رونق صنعت توریسم و حتی جذب گردشگر باشد.
این سد بر روی رودخانه سجاس در شهرستان ایجرود واقع شده است؛ سد گلابر می تواند در همه فصول، بسیار زیبا جلوه كند. به ویژه برای ساكنان شهرهای بزرگ و شلوغ، گذران اوقات در چنین فضایی رنگ و بویی دیگر دارد و بسیار لطیف و خیال انگیز است ولی بر هیچ كس پوشیده نیست كه فراهم آوری چنین چیزی، فقط با سرمایه گذاری و ایجاد طرح های بهینه محقق می شود.

مدیرعامل شركت آب منطقه ای زنجان در این رابطه در گفتگو با ایسنا، اظهار می كند: گردشگری در سد گلابر و مناطق مجاور آن ظرفیت بالقوه ای برای رونق صنعت های غیرنفتی به شمار می آید. از همین رو، شركت آب منطقه ای زنجان طی چند مرحله نسبت به انتشار فراخوان جذب سرمایه گذار برای طرح گردشگری سد گلابر اقدام نموده ولی تابحال هیچ متقاضی جهت سرمایه گذاری اعلام آمادگی نكرده است.
یوسف رضاپور به دریافت تاییدیه از اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان و هم عرضه تضامین لازم توسط سرمایه گذار طرح گردشگری تاكید كرده و ادامه می دهد: طرح های سرمایه گذاری باید جذابیت لازم را برای سرمایه گذار داشته باشد تا بتواند قدم مطمئنی بردارد.
وی افزود: طرح جذب سرمایه گذار در سد گلابر هم در سه فاز آماده شده و برای افق بلندمدت، بارها در قالب مزایده برگزار شده ولی هیچ سرمایه گذاری به صورت جدی وارد بحث نشده است.
وی خاطرنشان كرد: این شركت با رایزنی با استان های شمال و شمال غرب كشور كه سرمایه گذاری های خوبی در آنها صورت گرفته، تصمیم به استفاده از شیوه های جدید كرده است، از همین رو، بزودی اقدامات عملی در این عرصه اجرایی و گزارش پیشبرد اهداف عرضه خواهد شد.

روستای پلكانی گلابر با ۴۰ پله ساسانی، جزیره ای در وسط سد، منظره چشم نواز سد، مسجد قدیمی كه احتمال دارد بقعه باشد، صخره معروف به قرخ ایاق (هزارپا) و سایر پدیده های بكری كه در سخن نمی گنجد، می تواند یك امتیاز مهم برای توسعه صنعت گردشگری به حساب آید.
البته اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان اعتقاد دارد كه ظرفیت این سد و روستای مشرف به آن تابحال بذل توجه نبوده است و باید تحت برنامه ریزی های مدون قرار بگیرد چونكه توجه به صنعت توریسم سبب توسعه اقتصاد شده و اشتغال پایدار را به دنبال دارد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان اذعان كرده است كه «خبرهای نویدبخش برای احیای روستای گردشگری گلابر در راه می باشد و با همكاری شركت آب منطقه ای برای تبدیل تاسیسات پایین دست سد گلابر با كاربری گردشگری و احیای قلعه ساسانی و جزیره وسط سد به توافق رسیده ایم».
یحیی رحمتی در جایی دیگر گفته كه «سرمایه گذار پیشین كه اقدامی در گلابر انجام نداده است، خلع ید شده و برای جذب سرمایه گذار جدید اقدامات لازم صورت خواهد گرفت».
دیگر آنكه ظرفیت ماهیگیری در سد گلابر طوری است كه حتی از استان گیلان برای ماهیگیری به این منطقه رجوع می كنند. همینطور 72 هكتار زمین تملك شده برای ایجاد سایت گردشگری در اطراف سد بوجود آمده است، این در شرایطی است كه بر مبنای آمار شركت آب منطقه ای، فروردین ماه امسال 66 میلیون مترمكعب آب هم پشت سد گلابر جمع آوری شده و در مجموع 57 درصد از ظرفیت آنرا شامل می شود، از همین رو، می توان اظهار داشت كه ظرفیت بهره وری از سد چند برابر شده است.
گزارش از سعیده شریفی ـ خبرنگار ایسنا - منطقه زنجان


منبع:

1398/06/11
19:03:54
5.0 / 5
1517
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد