یك فعال گردشگری:

یزد به آنفلوانزای گردشگری مبتلاست

یزد به آنفلوانزای گردشگری مبتلاست

به گزارش سفرگو ایسنا/یزد یكی از فعالان گردشگری استان یزد وضعیت گردشگری این استان را مشابه فردی مبتلا به آنفلوانزا خواند و كمبودها و ضعف های زیرساختی آنرا به مثابه علایم اولیه این بیماری دانست كه می تواند در آینده برای گردشگری یزد مشكل افرین باشد.


«مرتضی تكمیلی» در گفتگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این كه گردشگری در یزد بعنوان یكی از اضلاع مثلث طلایی گردشگری كشور به آنفلوانزای گردشگری گرفتار شده است، در این رابطه تصریح می كند: وضعیت گردشگری امروز یزد مشابه حالت فردی مبتلا به بیماری آنفلوآنزاست كه در مرحله اول فقط سردرد و تب و علایم اولیه بیماری را دارد و هنوز بیماری معلوم نیست.
ایشان در ادامه می گوید: به نظر می آید كه گردشگری یزد هم چنین وضعیتی دارد و مشكلاتی مانند كمبود و ضعف در زیرساخت ها و سایر مسائل مرتبط، صنعت توریسم این استان را گرفتار مشكل كرده است ولی هنوز متوجه شدت و تأثیر نابودكننده ی این بیماری نیستیم.
وی با تاكید بر این كه گردشگری كشورمان همانند چاه نفتی خاموش است، اظهار می كند: گردشگری كه جزو اقتصادهای سرآمد كشور به حساب می آید، هنوز در یزد بعنوان اقتصاد دهم هم نمی تواند مطرح شود و این در حالیست كه ظرفیت های موجود در گردشگری یزد نشان داده است كه این صنعت می تواند بعنوان اقتصاد اول و دوم این استان مورد توجه مسؤلان قرار گیرد.
تكمیلی كمبود گردشگر، كمبود و ضعف در حوزه افراد آموزش دیده، كارآفرینان ضعیف، كمبود بودجه در صنعت توریسم و ورود نكردن بخش خصوصی به این صنعت، تبلیغات سوء كشورهای خارجی ضد ایران و اسلام هراسی را از عمده ترین مشكلات گردشگری یزد برمی شمارد.
وی كه مدیریت یكی از هتل های یزد را برعهده دارد، در ارتباط با مشكلات زیرساختی این صنعت هم عنوان می كند: زیرساخت در حوزه گردشگری تنها محدود به هتل ها و مراكز اقامتی نیست بلكه موضوعاتی مانند صدور بلیط، هوشمندسازی هتل ها، نبودن نیمكت و حتی یك آبسردكن در بافت تاریخی، نصب دوربین و ایجاد سوپرماركت و مواردی دیگر همچون مشكلات عمده زیرساختی در گردشگری یزد است.
وی علاوه بر مشكلات مربوط به نقل و انتقال پول، كمبود بودجه را یكی از اشكالات اساسی صنعت توریسم در زمینه تامین زیرساخت ها ذكر می كند و می گوید: علاوه بر دولت، بخش خصوصی هم با ورود به حوزه گردشگری می تواند مشكل كمبود زیرساخت و مسائل مالی مربوط به گردشگری را تا حدود زیادی مرتفع كند اما تمایل نداشتن بخش خصوصی به این حوزه مشكل دیگری است.
این فعال گردشگری در این رابطه به مشكلات دریافت مجوزهای و فرآیند زمانبر آن اشاره و تصریح می كند: دریافت مجوزهایی برای بخش خصوصی در برگزاری رویدادها یا برای دریافت تسهیلات بسیار دشوار است بنابراین این مشكلات سبب شده تا گردشگری نتواند مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گیرد.
وی در اینباره اضافه می كند: مجوز ایجاد زیرساخت هایی مانند هتل ها بخصوص هتل های چند ستاره بسیار زمانبر است و معمولاً سرمایه گذاران این بخش برای برنامه ریزی و دریافت مجوزها درگیر مسائلی مانند كاغذبازی، نبود مسؤلان مربوطه و نداشتن حق امضا سرپرستان و مشكلات دیگر مواجه می شوند.
تكمیلی از ضعف مشاوره به سرمایه گذاران در این عرصه با وجود لزوم آن هم یاد می كند و می گوید: سرمایه ی سرمایه گذاران حوزه گردشگری باید به تمام حوزه های مورد نیاز بخش گردشگری سوق داده شود تا تعادل و عدالت را در توزیع زیرساخت های گردشگری شاهد باشیم كه البته این وظایف بر دوش ارگان های مجوزدهنده مانند اداره كل میراث فرهنگی است.
وی به فاصله درخلال علم دانش بنیان و گردشگری بعنوان یك ضعف اساسی در استان یزد هم اشاره و تصریح می كند: متاسفانه با وجود ادعای مسؤلان استان در مورد اولویت علوم دانش بنیان و گردشگری در یزد، این دو بخش به صورت از هم مجزا فعالیت می نمایند در حالیكه تبادل علمی با كشورهای غرب و شرق در حوزه گردشگری و ورود مجموعه های دانش بنیان به این عرصه می توانند دستاوردهای با ارزشی را برای گردشگری استان به همراه داشته باشد.
تكمیلی در انتها هم با اشاره به ضعف گردشگری یزد در برگزاری رویدادها و نمایشگاه های بین الملی این بخش، خاطرنشان می كند: نیروهای متخصص صنعت توریسم باید علاوه بر پرورش یافتن در مراكز آموزش عالی، آموزش‎هایی چند ساله هم دیده باشند و رسم استاد شاگردی را هم بدانند.1398/10/09
21:35:13
5.0 / 5
1536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد