نقشه خطر سفر در سال 2020 منتشر شد:

ایران امن تر از تركیه، روسیه و عربستان

ایران امن تر از تركیه، روسیه و عربستان

به گزارش سفرگو نقشه «مخاطرات سفر» در سال ۲۰۲۰ منتشر گردید. با وجود روشن شدن آتش اعتراضات مردمی در خاورمیانه، اروپا، آمریكای لاتین و شرق آسیا، در این نقشه پیشبینی شده كه وضعیت امنیت جهان در سال جدید تفاوت چندانی با سال ۲۰۱۹ دست كم برای علاقمندان سفر نداشته باشد.


به گزارش ایسنا، «نقشه ریسك سفر» آخر هر سال میلادی از جانب موسسه International SOS منتشر می شود تا به سازمان ها، سرمایه گذاران و گردشگران خطرات كشورهایی را كه در آن فعالیت و مسافرت دارند بهتر بشناساند. این رتبه بندی، خطرات پزشكی و بهداشتی هر كشور، ریسك امنیتی سفر و یك نمای كلی از مخاطرات در مقصد را نشان داده است.
در این نقشه سفر به ایران «كم خطر» گزارش شده است. به عبارتی وضعیت امنیت در ایران همچون انگلستان، فرانسه، سوئد، عمان، امارات، ازبكستان، چین، ایالت متحده امریكا و كانادا است. این وضعیت با رنگ زرد روی نقشه مشخص شده است. درحالی كه رنگ كشورهای همسایه همچون تركیه، عربستان و روسیه كمی تیره تر از ایران است، به این منزله كه امنیت در این كشورها حدی «متوسط» دارد.


البته بخش هایی از ایران بخصوص در نوار مرزی غرب و شرق به رنگ نارنجی درآمده كه نشان دهنده ی حد «متوسط» ریسك امنیت در این بخش ها است. منطقه سیستان و بلوچستان هم در این نقشه كاملا قرمز شده است.

رنگ شناسی این نقشه، وضعیت ایران را چنین شرح می دهد: میزان جرم و خشونت كم است. عملیات تروریستی محدود و در بعضی مناطق نادر است. خدمات امنیتی و اضطراری مؤثر بوده اند و زیرساخت ها تا حدی سالم می باشد.
اما ریسك بهداشت سفر و ایمنی جاده ها در ایران وضعیت مناسبی ندارد.


در این نقشه وضعیت ریسك بهداشتی و پزشكی سفر «متغیر» نشان داده شده است، یعنی خدمات پزشكی به صورت یكسان در تمام نقاط ایران قابل دسترسی نیست و مخاطرات بهداشتی سفر به بخش هایی از ایران همچون جنوب شرقی و غربی «بالا» گزارش شده است. این مناطق با علامت هاشور و حروف اختصاری كه نشان دهنده میزان مخاطرات بهداشتی است، مشخص شده اند.
وضعیت ایران با عنایت به رتبه ای كه در بخش ریسك بهداشت سفر در این نقشه دارد، چنین شرح داده شده است: «ارائه خدمات پزشكی و درمانی در شهرهای بزرگ، همچون این كه داروهای تجویزی، خدمات با كیفیت پزشكی، خدمات اورژانسی و مراقبت از دندان معمولا در این شهرها در دسترس می باشد. در مناطق دیگر امكان دارد دسترسی به این خدمات محدود باشد.
اما خطر ایمنی جاده ها در ایران فقط یك پله با بدترین شرایط فاصله دارد. در این نقشه كشورها به لحاظ ایمنی جاده از بین ۱۰ تا ۲۵ نمره گرفته اند، نمره ۱۰ بهترین و ۲۵ خطرناك ترین وضعیت ایمنی جاده ها را نشان داده است. نمره ایران بین ۲۰ تا ۲۴.۵ بوده است. این رتبه بندی به استناد آمارهای سازمان بهداشت جهانی انجام شده است.


در بخش دیگری از این نقشه به مهم ترین رویدادهای سیاسی هر منطقه و یا كشوری در سال ۲۰۲۰ اشاره شده كه چشم اندازی از وضعیت امنیت در بعضی مناطق با عنایت به رخدادهای پیشبینی شده در سال جدید را ترسیم می كند، مثل انتخابات ریاست جمهوری آمریكا، درگیری های آمریكا در خاورمیانه و یا تشدید رقابت ژئوپولتیكی و تجاری آمریكا و چین.در نقشه دیگری درباره بلایای احتمالی طبیعی در سال ۲۰۲۰ گمانه زنی هایی شده است تا مسافران هنگام انتخاب مقصد سفر این نكات احتمالی را هم در نظر بگیرند. در كنار نام ایران نوشته شده است: «زلزله».با وجود این كه نقشه ریسك سفر به شكلی مرجع تصمیم گیری ها و تعیین مقصد سفر و حتی سرمایه گذاری است اما در زمان انتشار آن این نكته یادآور شده است: اطلاعات درباره مراقبت ها و خدمات بهداشتی در بعضی كشورها به راحتی در دسترس نیست و یا درباره خطرات طبیعی احتمالی در سال ۲۰۲۰ نمی توان پیشبینی های دقیقی داشت.
با وجود آن كه سفر به برخی كشورها از نظر بهداشتی خطرناك اعلام شده اما نقدهایی شده كه تجربه سفر به این كشورها گویای واقعیت دیگری است مثلا گفته شده است: در كشورهایی مثل مكزیك، برزیل، امارات، ویتنام، تایلند، مالزی، اندونزی با وجود آن كه ریسك بهداشتی سفر پایین اعلام شده اما در واقعیت خدمات پزشكی از كیفیت قابل قبولی برخوردار بوده است.
اما مؤسسه انگلیسی «Control Risks» نقشه دیگری برای سال ۲۰۲۰ منتشر نموده كه بیشتر رویكرد سیاسی و امنیتی با در نظر گرفتن هنجارهای اجتماعی و اقتصادی دارد.
در این نقشه امنیت كشورها با شش رنگ تعیین وضعیت شده است: سبز تیره (كمترین خطر امنیتی)، سبز روشن (خطر امنیتی كم)، زرد (خطر امنیتی متوسط)، نارنجی (خطر امنیتی زیاد)، قرمز (خطر امنیتی خیلی زیاد) و آبی (تهدید دریایی).از طرفی حرف «H» روی بدن ایران حك شده كه مخاطرات سیاسی آنرا «بالا» پیشبینی می كند كه در شرح وضعیت كشورهایی با چنین سطح امنیتی نوشته شده است: ثبات سیاسی ندارند و با تحریم و تهدیدات تروریستی، ریسك بالای سرمایه گذاری و ناامنی اقتصادی و اجتماعی مواجه اند.

1398/10/11
12:01:22
5.0 / 5
1528
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد