گزارش سفرگو؛

ایران بالاخره به پرونده خوشنویسی تركیه معترض شد

ایران بالاخره به پرونده خوشنویسی تركیه معترض شد

به گزارش سفرگو بعد از آنكه رسانه ها درباره تهیه پرونده جهانی خوشنویسی توسط تركیه نوشتند حالا متولیان میراث به وجود آن پی برده و اعتراض رسمی خویش را اعلام نمودند.


خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ یکی دو ماه اخیر بود که رسانه دیلی بامداد ترکیه درباره تهیه پرونده ثبت جهانی خوشنویسی توسط ترکیه اطلاع داده بود در واکنش به این مورد اساتید خوشنویسی در ایران اعتراض کردند اما معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: ایران برای سال ۲۰۲۱، پنج پرونده ثبت جهانی به سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ارسال کرده است که هنر خوشنویسی هم همچون آن هاست. طالبیان با اشاره به اینکه مبحث خوشنویسی برای ۲۰۲۰ مطرح نیست اظهار داشت: البته این بدین معنا نیست که پرونده ای هم نداشته باشند ولی تمام اطلاعات بررسی و مشخص شد که برای خوشنویسی قرآنی و اسلامی پرونده ای وجود دارد، ازاین رو مبحث فقط در حد یک خبر بوده است و برای ۲۰۲۰ چنین پرونده ای ندارند ضمن اینکه از سوی ایران در یونسکو ۴ پرونده وجود دارد و پرونده خوشنویسی هم به یونسکو رفته است و امکان دارد در ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ مطرح شود و زودتر از آن نمی توانیم اقدام نماییم. حالا که پرونده خوشنویسی ترکیه وارد لیست پیشنهادی یونسکو شده ایران هم اعتراض خویش را نسبت به پیشنهاد ترکیه برای ثبت پرونده "خوشنویسی اسلامی " برای اجلاس ۲۰۲۱ یونسکو عرضه داد. محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: همان گونه که پیش تر اعلام شده بود، برای سال ۲۰۲۰ پرونده ای با عنوان خوشنویسی از جانب ترکیه مطرح نبود، اما بنا بر اطلاع واصله اخیر، ترکیه پرونده ای را با عنوان" خوشنویسی اسلامی" برای سال ۲۰۲۱ به یونسکو عرضه کرده است که این امر مورد اعتراض ایران قرار گرفته است.
طالبیان اضافه کرد: همان گونه که قبلاً هم اعلام شد، هرکشوری می تواند میراث فرهنگی ناملموس خوشنویسی کشور خویش را ثبت کند، اما صفت "اسلامی" در واقع به گستره بیشتر از کشور ترکیه اشاره دارد و این خلاف کنوانسیون ۲۰۰۳ حراست از میراث فرهنگی ناملموس است. طالبیان بیان نمود: عنوان پرونده پیشنهادی ترکیه برای خوشنویسی، دارای صفت "اسلامی" است که این امر مورد اعتراض رسمی ایران قرار گرفته است. چون که صفت اسلامی نمی تواند محدود به ترکیه باشد، فارغ از آنکه منشأ خوشنویسی اسلامی را باید در ایران جست. معاون میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: ایران هم برای سال ۲۰۲۱، پرونده خوشنویسی خویش را در چهارچوب لیست اقدامات خوب پاسداری برای یونسکو ارسال کرده است. طالبیان همینطور تشریح کرد: ثبت خوشنویسی از جانب کشورهای مختلف قبلاً هم صورت گرفته است مثلاً چین که خوشنویسی چینی را در سال ۲۰۰۹ ثبت کرده است، و کشورهای عربی هم برای سال ۲۰۲۱، پرونده ای را با عنوان خوشنویسی عربی برای یونسکو ارسال کرده اند. چون که طبق مفاد کنوانسیون مذکور، ثبت یک عنصر فرهنگی انحصار و مالکیت ایجاد نمی کند، اما اعتراض ما به پرونده "خوشنویسی اسلامی" ایرادی فنی است، به این معنا که صفت اسلامی اشاره به گستره ای بیشتر از محدوده ترکیه دارد و ترکیه نمی تواند از این عنوان برای پرونده خوشنویسی کشور ترکیه بهره ببرد.


منبع:

1399/05/07
14:25:54
5.0 / 5
1480
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد