گزارش سفرگو؛

موزه پسران سندباد در بندر كنگ!

موزه پسران سندباد در بندر كنگ!

سفرگو: پسران سندباد آخرین نسل از ناخداها و جاشوهایی هستند که با قایق های بادبانی دریانوردی می کردند؛ آنها هر شب به موزه مردم شناسی بندر کنگ می روند و خاطراتشان را برای گردشگران ورق می زنند.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ سندباد چهره داستانی کهن ایرانی است که از او به همراه لقب سندباد دریایی، سندباد دریانورد یا سندباد بحری نام برده شده است. ایرانیها سندباد را غیر از داستان ها و حکایت هایی که از او و سفرهایش شنیده اند، با انیمیشن تولید شده ژاپنی ها هم می شناسند اما جالب اینجاست که بگوییم پسران سندباد در بندر کنگ استان هرمزگان زندگی می کنند. آنها آخرین نسل از دریانوردانی هستند که با جهاز بادبانی قاره پیمایی کرده اند به صید مروارید رفته و سال ها روی دریا زندگی کرده اند و با خطرات دریا آشنا شده اند و با سفر دریایی به سواحل آفریقا و هند و کشورهای خلیج فارس، تجارت می کردند.
بعد از سال ها دریانوردی و کلنجار رفتن با موج های سنگین و خطرناک دریا حالا روزگار بازنشستگی را در موزه سپری می کنند جایی که پاتوقی شده برای یادآوری خاطراتشان از زمان دریانوردی.
شب که می شود جمع زیادی از مردان پیر سفید پوش به پاتوق همیشگی شأن می آیند. ناخداها و جاشوها و ملوان ها همه در موزه مردم شناسی بندر کنگ جمع می شوند.

یکی از آنها علی حمود یا علی بحری است که اتفاقاً نام فامیلی اش با لقب سندباد یکی است. او جوان ترین پسر سندباد بحری است و می گوید دریانوردی را از پدران سندبادم یاد گرفتم. اینجا به من می گویند ناخدا حمود. ناخدا علی. ناخدا بحری.

ناخدا حمود
ناخدا حمود به همراه مرحوم حاج احمد راحتی در سال ۹۱ موزه مردم شناسی را در تجارت خانه سابق حاج محمد رشدان ایجاد کرد او و پسران دیگر سندباد هر کدام وسیله ای از لنج های قدیمی شأن را به این موزه آوردند و اینجا شد موزه ای کامل از دریانوردی و وسایل قدیمی مردم بندر کنگ و هر آنچه که به گردشگران سنت زندگی و فرهنگ این مردم را معرفی می کرد.
سندباد حالا ۶۴ ساله است. سبک اداره این موزه را هم به شکل یک لنج اداره می کند یعنی همانطور که ناخدا مسئول لنج و سرهنگ دستیار و همه کاره است اینجا هم توسط ناخدا حمود اداره می شود و سرهنگ همه کاره موزه است. هر شب دم دمای غروب که می شود پسران سندباد از راه می رسند. گوشه ای می نشینند و برای مسافران و غریبه ها از وسایل موزه می گویند. شاید سر جمع دیدن موزه ۱۰ دقیقه طول بکشد اما گردشگران وقتی پای صحبت پسران سندباد می نشینند دیگر گذر زمان از یادشان می رود. آنها تعریف می کنند که چطور از چنگ طوفان های دریا گذشته اند. با بی آبی وسط دریا چه کرده اند و رو به رو شدن با خیالات چطور آنها را از گرفتار شن وسط اقیانوس نجات داده است.

سندباد در موزه مردم شناسی بندر کنگ، آب انباری به سبک آب انبارهای بندر ساخته تا به بازدیدکنندگان بگوید اینجا چقدر از آب انبار برای تامین آب استفاده می کرده اند. در گوشه ای از حیاط کپری به وجود آمده تا گردشگران بدانند مردم این منطقه از جنوب کشور، ۴ ماه تابستان وقتی برق نبود برای فرار از گرما به این کپرها جهت زندگی می رفته اند. بادگیر حیاط هم که دیگر نماد شهر شده و خیلی ها می دانند نقش کولرگازی را در گذشته داشته است.

لابه لای وسایل و ادوات مربوط به دریانوردی می توان وسایل قدیمی و اعجاب انگیزی را هم مشاهده کرد. پسران سندباد با همین وسایل به ظاهر ساده، اقیانوس پیمایی می کرده اند. آنها ماکتی از لنج های بادبانی را هم در معرض دید گذاشته اند تا بگویند که چطور بدون موتور و تنها با بهره گیری از قدرت باد، دریاها را شکافته و تا سواحل موزامبیک رفته اند.

سندباد بحری می گوید: وقتی فصل دریانوردی می شد، هیچ مردی در بندر کنگ نمی ماند. همه باید سوار لنج می شدند و گاهی تا ۸ ماه دور از خانه و زندگی روی دریا کار می کردند. برخی لنج ها برای صیادی می رفتند و خیلی ها هم برای تجارت. از اینجا خرما می بردیم و چوب چندل از هند می آوردیم. در آفریقا دوستانی داشتیم که هنوز هم هستند.

او از روزگاری می گوید که آوازه دریانوردی ناخداهای بندرکنگ، تا کشورهای آفریقایی رفته بود. در حقیقت این پسران سندباد بودند که فرهنگ ایرانی را بوسیله دریا به سواحلی که تنها روزگاری از همین راه به آنها می شد دسترسی پیدا کرد، انتقال می دادند. در حقیقت آنها با اهمیت ترین سفیران دریایی ایران بوده اند و بهترین گردشگران و جهانگردان.


منبع:

1399/12/26
13:09:08
0.0 / 5
1286
تگهای خبر: تولید , زندگی , سفر , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد